5 muzeów zabawek, które warto odwiedzić z dzieckiem

0

Planujecie rodzinną wycieczkę ze swoim maluchem? Polecamy Wam wyprawę przez magiczny świat zabawek. Pouczająca rozrywka dla całej rodziny.

Niektóre dzieci bardzo trudno namówić do odwiedzania muzeów. Już na sam dźwięk tego słowa malec kurczy się w sobie i przyjmuje znudzoną postawę. Nie bawią go podświetlone eksponaty, ukryte za szybą gabloty, ani tym bardziej długie opisy zamieszczone na poważnie prezentujących się tabliczkach. Jak zatem zaplanować czas podczas rodzinnej wycieczki, by pozostawiła w nas wiele miłych wspomnień?

Muzeum zabawek – dlaczego warto?

Naszą propozycją są muzea zabawek. Dzieciaki zakochają się w zbiorach, tym chętniej przemierzając kolejne alejki i odkrywając coraz to ciekawsze skarby. Historia zabawy to niezwykle interesująca lekcja przekrojowa ewolucji myśli społecznej, kultury i tradycji. Założymy się, że sami do końca nie zdajecie sobie sprawy, jak wyglądało życie dziecka kilka wieków temu.

Również dla rodziców wizyta w muzeum zabawek nie będzie czasem straconym. To doskonała okazja do sentymentalnej wyprawy do okresu lat szczenięcych. Komu nie zakręci się łezka na widok misia – towarzysza podwórkowych zabaw i strażnika sennych marzeń?

W Polsce znajdziemy co najmniej kilkanaście muzeów posiadających w swych zbiorach dorobek kultury gier i zabaw. Wybraliśmy 5 z nich, które warto odwiedzić ze szkrabami.

1. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

muzeum zabawek kielce

Gmach muzeum, fot. fotoelzbieta3.files.wordpress.com/

To jedno z największych i najstarszych muzeów zabawek w naszym kraju. Na ogromnej, bo liczącej ponad 600 m kw. powierzchni zgromadzono kilka tysięcy eksponatów. Kuratorzy podzielili zbiory na kilka grup tematycznych, m.in. zabawki ludowe, zabawki pochodzące z różnych części świata. Ponadto placówka oferuje milusińskim ciekawe wycieczki i lekcje muzealne.

Jednym z bardziej charakterystycznych elementów kieleckiego muzeum jest figura Baby Jagi, wynurzająca się na swej złowrogiej miotle z zabytkowej wieży zegarowej, gdy wskazówki pokażą godzinę 11, 12 i 13 każdego dnia.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. Bilety kosztują od 6 zł za bilet ulgowy do 26 zł za bilet rodzinny.

Adres: pl. Wolności 2, Kielce

WWW: http://www.muzeumzabawek.eu/

2. Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

muzeum zabawe karpacz

Gmach muzeum, fot. karpacz.net

Usytuowane w budynku nieczynnej stacji kolejowej, muzeum karpackie jest przykładem bardzo ciekawej ekspozycji. Zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji śp. Henryka Tomaszewskiego – kultowego reżysera i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. W swych zasobach posiada obecnie bardzo duży zbiór lalek i marionetek, pluszaków, klocków, drewnianych figurek, ruchomych zabawek. To niezwykle porywająca podróż przez ponad 200 lat zabawkarstwa. Najstarsze eksponaty pochodzą nawet z XVIII wieku!

Bilety kosztują 5 zł i 10 zł. Zwiedzających zapraszamy od wtorku do niedzieli.

Adres: ul. Kolejowa 3, Karpacz

WWW: http://www.muzeumzabawek.pl

3. Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

mezeum zabawek kudowa

Budynek muzeum, fot. travelin.pl

„Zabawka w naszym muzeum jest postrzegana jako produkt edukacyjny, mający decydujący wpływ na kształtowanie rozwoju młodego człowieka. Zabawki były i są zminiaturyzowanymi przedmiotami ze świata dorosłych. Zawsze odzwierciedlają epokę, w której powstały: modę, obyczaje, technikę, wydarzenia historyczne. Sprawiają radość, rozbudzają wyobraźnię, uczą. Są dobrem ogólnoświatowym, nieprzemijającym świadectwem rozwoju kultury materialnej ludzkości.” [cyt. za: http://www.muzeum-zabawek.pl/]

Tak przedstawiają swoją ofertę kuratorzy kudowskiego muzeum. Działająca od 2002 r. placówka udostępnia zwiedzającym bardzo ciekawy wybór zabawek z różnych epok i stref kulturowych, sięgając już do czasów starożytności.

Muzeum jest czynne codziennie. Bilety kosztują od 8 zł do 11 zł.

Adres: ul. Zdrojowa 46b, Kudowa-Zdrój

WWW: http://www.muzeum-zabawek.pl/

4. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

muzeum zabawek dobranocki rzeszów

Budynek muzeum, fot. mytourist.pl

To jedyne w swoim rodzaju muzeum polskiej animacji i bajkowej sceny. Muzeum Dobranocek zostało otwarte w 2009 roku z inicjatywy kolekcjonera, Wojciecha Jamy. Jego gromadzona przez wiele lat kolekcja stanowi trzon rzeszowskich zbiorów. Oprócz kukiełek, pacynek i maskotek znajdziemy tam zabawki i gadżety nawiązujące do poszczególnych tytułów i bohaterów, a także oryginalne szkice, scenopisy, folie-kadry. Ponadto dla maluchów organizowane są specjalne pokazy kultowych polskich dobranocek, specjalne lekcje muzealne i ciekawe wycieczki.

Co ciekawe, rzeszowska instytucja za swoich patronów przyjęła bohaterów lat 60. – znane i kochane pacynki Jacka i Agatki. Sama odtwórczyni głównych ról – pani Wanda Chotomska – bywała gościem honorowym imprez organizowanych przez władze muzeum.

Kolekcję można podziwiać od wtorku do niedzieli samodzielnie lub z przewodnikiem. Bilety kosztują 4 zł i 7 zł, asysta wykwalifikowanego pracownika to wydatek zaledwie 25 złotych.

Adres: ul. Mickiewicza 13, Rzeszów

WWW: http://www.muzeumdobranocek.com.pl

5. Muzeum Misiów w Zakopanem

muzeum zabawek zakopane

Wystawa misiów w Zakopanem, fot. jakzdrowozyc.pl

Może niektórych zdziwić, jakie niespodzianki czekają na Krupówkach. Mało kto dostrzega na zatłoczonych uliczkach zimowej stolicy Polski coś więcej niż knajpki i straganiki z pamiątkami. Tymczasem na wszystkich entuzjastów pluszaków czeka miejsce, w którym odkrywać mogą wspaniały świat naszych zabawkowych przyjaciół. Teddy Bear Museum, czyli po prostu Muzeum Misiów, to bardzo ciekawa atrakcja turystyczna. W swych zbiorach posiada bogatą kolekcję maskotek oraz gadżetów z ich motywem. Dla milusińskich sporym zaskoczeniem będą również misie rozmiarów dorosłego człowieka oraz wystawy ruchomych zabawek. Podczas wizyty poznacie historię pluszowego misia i na nowo odkryjecie czar jego obecności.

Zwiedzających zapraszamy od poniedziałku do niedzieli. Bilety kosztują 8 zł i 10 zł.

Adres: ul. Kościuszki 8, Zakopane

WWWhttp://www.muzeummisiow.pl

Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.