Data publikacji:

Jaki bidon wybrać dla dziecka?

O tym, jak ważne jest picie wody, wiadomo nie od dziś. Woda stanowi 60% masy organizmu człowieka dorosłego, w przypadku dziecka może to być nawet około 70%. Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia przyczynia się do utrzymania sprawności fizycznej, dobrego samopoczucia i funkcji poznawczych, co jest szczególnie ważne dla rozwijającego się malucha. Kompletując wyprawkę szkolną, warto zatem poświęcić więcej uwagi odpowiedniemu bidonowi na wodę. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy bidon do szkoły dla dziecka.

bidon

Jaki bidon dla dziecka wybrać?

O tym, jak ważne jest picie wody, wiadomo nie od dziś. Woda stanowi 60% masy organizmu człowieka dorosłego, w przypadku dziecka może to być nawet około 70%. Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia przyczynia się do utrzymania sprawności fizycznej, dobrego samopoczucia i funkcji poznawczych, co jest szczególnie ważne dla rozwijającego się malucha. Kompletując wyprawkę szkolną, warto zatem poświęcić więcej uwagi odpowiedniemu bidonowi na wodę. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy bidon do szkoły dla dziecka.

Dlaczego warto kupić dobry bidon do szkoły?

Zakup bidonu na wodę to oszczędność czasu, pieniędzy i środowiska. Czas oszczędzamy, ponieważ nie ma potrzeby każdorazowego wychodzenia do sklepu po napoje do szkoły dla dziecka. Bidon można napełnić w domu dowolnym napojem, a najlepiej wodą. Za dobry bidon do szkoły płacimy tylko raz. Jego równowartość to zazwyczaj koszt kilkunastu lub kilkudziesięciu butelek napojów w sklepach. Butelek PET, w których kupujemy napoje, nie wolno jednak napełniać ponownie, a wyrzucona butelka rozkłada się nawet 1000 lat. Bidony są też o wiele wygodniejsze dla dziecka. W szkołach coraz częściej pojawiają się źródełka, przy pomocy których dzieci mogą uzupełniać wodę do butelek. Nie zrobią tego jednak, jeśli wcześniej pozbędą się butelki.

Możliwości w zakresie wyboru bidonu szkolnego

Obecnie możliwości w zakresie wyboru bidonu szkolnego jest ogromnie dużo. Do wyboru mamy między innymi typowe bidony sportowe lub na rower, bidony termiczne, bidony-termosy, bidony ze słomką, czy standardowe bidony na wodę. Żeby wybrać dobry bidon do szkoły, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, jakie są preferencje i potrzeby dziecka. Preferencje będą związane z tym, czy dziecko woli spożywać ciepłe lub zimne napoje. Warto zaznaczyć, że optymalne jest spożywanie wody w temperaturze pokojowej. Istotną kwestią będzie również to, czy dziecko uprawia sport w szkole lub poza nią. Jeśli specyfika sportu wymaga nawadniania się w trakcie ruchu, bez przerw na picie, najlepszym wyborem będzie bidon ze słomką, który uniemożliwi zadławienie się. Wybierając dobry bidon do szkoły, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników, które będą ułatwiały dziecku korzystanie z niego, a rodzicom utrzymanie go w czystości. Na co więc zwrócić uwagę wybierając dobry bidon do szkoły?

Objętość bidonu do szkoły

Czasami może się wydawać, że im większa, tym lepsza – nic bardziej mylnego! Nie ma sensu zmuszać dziecka, które jest dopiero na wczesnym etapie szkoły, do noszenia zbyt dużego bidonu. Bidon powinien być lekki i wygodny. Dla dzieci dopiero zaczynających naukę w szkole najlepszym wyborem będzie objętość na poziomie 350ml, dla starszych dzieci około 500. Jeśli dziecko uprawia wymagający sport po zajęciach lekcyjnych, można sprawdzić, czy 700 ml będzie odpowiadało jego potrzebom. Jest to jednak dość spory bidon jak dla małego dziecka.

Jaki powinien być bidon do szkoły? Wygoda użytkowania i zamykania

Dziecko musi lubić korzystać ze swojego bidonu. Jego funkcją jest w końcu zachęcanie do picia, nie odwrotnie. Bidon musi otwierać się łatwo i nie wypadać z rąk. Powinien być dostosowany wielkością i kształtem do upodobań dziecka. Zamykanie musi być łatwe i wygodne. Dziecko nie powinno mieć wątpliwości czy dobrze domknęło bidon, zatem pomocne będą tutaj dodatkowe zatrzaski, potrzeba wciśnięcia zamknięcia lub inne zabezpieczenia.

Wytrzymałość i wygodne mycie bidonu szkolnego

Szklane bidony lepiej zostawmy dla dorosłych. Materiał, z którego będzie wykonany bidon dla dziecka, musi być odporny na upadki i bezpieczny. Warto zwrócić też uwagę na to, czy nie zmienia smaku napoju. Trudność w utrzymaniu należytej higieny bidonu może być niesamowicie irytująca dla rodziców. Im prostszy bidon, z mniejszą ilością niewielkich elementów, tym łatwiejszy jest do mycia. Dobrze jeśli można myć go w zmywarce i odkręcić każdy element.

Bidon szkolny z materiału dobrej jakości

Nie należy kupować bidonów PET, wykonanych z tego samego tworzywa, co jednorazowe butelki dostępne w sklepach. Wytwarzają one niepożądane związki w trakcie ich zbyt długiego użytkowania lub w przypadku zmian temperatur. Warto wybrać lepszej jakości plastik bez BPA, stal nierdzewną, tritan lub kopoliester. Dodatkowe elementy uszczelniające lub dziubki mogą być wykonane np. z silikonu medycznego, który zapobiega rozwojowi bakterii, jest nietoksyczny, nieuczulający i bezpieczny.

Bidon do szkoły z dziubkiem czy słomką?

W pewnym wieku bidon z podobizną ulubionej postaci z bajki ma niesamowite znaczenie. Jeśli bidon będzie ładny i kolorowy, dziecko z chęcią będzie z niego korzystało. Butelka musi mu się przede wszystkim podobać. Dziubki i słomki przeważnie są miłym urozmaiceniem dla dziecka i ułatwiają korzystanie z bidonu. Mogą jednak sprawiać trudności w odpowiednim ich myciu. Dziubki bez dodatkowego zabezpieczenia zapewniającego higienę, będą miały kontakt z innymi rzeczami w plecaku.

Propozycje bidonów

Jeśli dalej nie jesteś pewien, jaki bidon wybrać dla dziecka do szkoły, możesz skorzystać z naszych propozycji:

  • Meteor Bidon – wykonany z tritanu. Pojemność to 350 ml. Z miarką i sitkiem, które umożliwia dodanie do wody owoców lub mięty. Dzięki temu, że butelka jest półprzezroczysta, dokładnie widać ile wody pozostało. Jej powierzchnia jest antypoślizgowa, nadaje się również na rower.
  • B.BoxTritanowy Bidon Do Picia – o pojemności 450ml, bez BPA i innych niepożądanych materiałów. Można myć go w zmywarce, a tritan nie zmienia smaku napojów.
  • Yope Butelka Termiczna – o pojemności 750 ml. Bardzo prosta, elegancka i łatwa w użyciu oraz czyszczeniu. Jest niesamowicie lekka. Wykonana ze stali nierdzewnej. Przy korku posiada specjalną przywieszkę, co umożliwia przypięcie jej do plecaka.

Wybierając te bidony, sugerowaliśmy się materiałem, łatwością czyszczenia, możliwością mycia w zmywarce, a także pojemnością.

Sprawdź także ranking najlepszych bidonów do szkoły.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!