Data modyfikacji:

Nauka znaków drogowych dla dzieci: 5 najlepszych gier

Czy warto uczyć dziecko znajomości znaków drogowych? Oczywiście, że tak! Im wcześniej maluch oswoi się ze znajomością ruchu drogowego, tym łatwiej przyjdzie mu stosowanie się do nich w przyszłości. Przedstawiamy najlepsze gry i zabawki, które pomogą w nauce znaków drogowych dla dzieci.

Nauka znaków drogowych w dzieciństwie – dlaczego warto?

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Ucząc swoje dziecko zasad ruchu drogowego już od najmłodszych lat możesz liczyć na to, że gdy przyjdzie do zdawania egzaminu na kartę rowerową, a później – na prawo jazdy, przyswojone dawniej informacje znacznie ułatwią mu zadanie.

Poza tym, nauka znaków drogowych przyczynia się do większego bezpieczeństwa malucha który wie, w którym miejscu może bezpiecznie przejść przez ulicę czy też w których miejscach może bawić się bez obaw z rówieśnikami.

Jak wiadomo, najlepszym sposobem na naukę dzieci jest zabawa. Jeśli chcesz, by twoja pociecha zaznajomiła się ze znakami drogowymi, zachęć ją do skorzystania z jednej z gier lub zabaw.

Polecane gry i zabawy do nauki znaków drogowych

Gry i zabawy edukacyjne związane z ruchem drogowym mają na celu poszerzanie wiedzy dziecka, ale i utrwalanie cennych informacji. Większość z nich zapewni rozrywkę nie tylko maluchowi, ale i jego rodzicom. Ćwicząc znajomość znaków z dzieckiem, robisz wiele dobrego dla siebie – w końcu każdemu kierowcy od czasu do czasu przyda się powtórka z zasad ruchu drogowego.

Poznaj gry i zabawki, które wprowadzą twoje dziecko w świat znaków i zasad ruchu drogowego. Z nimi nauka będzie prawdziwą przyjemnością!

1. Alexander, znaki drogowe – mózg elektronowy

Dzieci od 6. roku życia wspaniale spędzą czas z wyjątkową grą marki Alexander. Zabawa polega na zgadywaniu, który z przedstawionych opisów pasuje do danego znaku drogowego. Gdy maluch wskaże właściwą opcję, zapala się czerwona dioda. To fantastyczny sposób nauki zachowania w ruchu ulicznym już od najmłodszych lat.
Czytaj również: Ranking książek dla młodzieży

2. Djeco, puzzle w mieście ze znakami drogowymi

Duża plansza prezentująca miasto pozwala na zabawę samochodzikami, ale i zaznajamianie się z ruchem drogowym. Z tekturowych elementów można układać własne miasta, dowolnie konfigurując skrzyżowania. W zestawie znajdziesz również znaki drogowe, które należy ustawić w odpowiednich miejscach.

Puzzle w formie miasta są przeznaczone dla dzieci od 3 roku życia.

3. Mata w formie ulicy

Chyba każdy pamięta kolorowe dywaniki przedstawiające ulice. Niegdyś można było spotkać je w niemal każdym przedszkolu. Ten sposób na naukę znaków drogowych jest popularny do dziś – specjalne maty pozwalają maluchom bawić się autkami, ale i zaznajamiać z tym, jak działa ruch uliczny.

Efektywną zabawę na matach z ulicami zaleca się dzieciom powyżej 3 roku życia, jednak mogą skorzystać z nich także i młodsze maluchy.

4. Gra w memory ze znakami drogowymi

Gry typu memory to doskonały sposób na trening pamięci. Wersja ze znakami drogowymi pozwoli szybko zapamiętać dzieciom znaczenie każdego z nich.

5. Fan games, bezpieczna droga

Dwustronna plansza zapewni świetną zabawę całej rodzinie. Gra wspomina o zasadach bezpiecznych podróży oraz zagrożeniach, jakie czyhają na drodze, uwzględniając np. dziecięce zabawy przy ulicy.
Gry i zabawy uczące zasad ruchu drogowego, z pewnością zaprocentują w przyszłości – twój maluch zdecydowanie szybciej opanuje znajomość znaków drogowych oraz reguły bezpiecznego zachowywania się na drodze. Już dziś wybierz którąś z gier edukacyjnych i wspólnie zacznijcie naukę znaków!

Polecamy: 

Autorka: Joanna Stanuch