Data modyfikacji:

Półka na książki dla dzieci – jaką wybrać?

Nikt nie ma wątpliwości, że książki mogą otworzyć przed dzieckiem wielki świat przygód, fantazji, ale też nauki. Jeśli twoje dziecko uwielbia czytać lub chcesz je zachęcić do częstszego sięgania po lektury, wyeksponuj w ciekawy sposób książki w pokoju malucha. Jak to zrobić? Zobacz ciekawe pomysły na półkę na książki dla dzieci.

Półka na książki dla dzieci – czy warto?

Pokój dziecka wymaga odpowiedniej aranżacji, tak by był nie tylko przytulny, ale również bezpieczny. Czego nie może w nim zabraknąć? Obowiązkowy element to biurko dla dziecka oraz łóżko. Przydatnym meblem w pokoju dziecka będzie także półka na książki.

Czytanie przynosi wiele korzyści. Nie tylko wspomaga rozwój językowy dziecka, ale też sprzyja poszerzaniu jego wyobraźni, nauce, koncentracji czy wreszcie pogłębianiu inteligencji emocjonalnej. Wspólne przeglądanie i czytanie książeczek może być też świetną sposobnością do zacieśniania relacji i budowania bliskości. Dlatego właśnie w pokoju malucha nie powinno zabraknąć półki na książki dla dzieci.

Półka na książki jak wystawa

Tradycyjnie książki na półkach układamy tak, że widoczne są ich grzbiety. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala dobrze wykorzystać powierzchnię do przechowywania księgozbioru. Ale w stylizacji pokoju dziecięcego nie ma miejsca na sztampowe rozwiązania. Zwłaszcza jeśli wystrój pokoju ma sprzyjać temu, żeby maluch sięgał po książki. Kiedy urządzamy pokój dziecięcy, powinniśmy pamiętać o potrzebach dziecka.

Postaw na wąską półkę, na której książki ustawisz tak, aby widoczne były okładki. Przecież wydawnictwa dla dzieci prześcigają się w opracowywaniu coraz to piękniejszych szat graficznych. W efekcie książki dla dzieci to po prostu świetnie wyglądające przedmioty. Zróbcie wspólnie z maluchem wystawę ulubionych książek i zmieniajcie ją z czasem po przeczytaniu kolejnych pozycji. To dodatkowo sprawi, że stylizacja kącika młodego czytelnika ciągle będzie się zmieniać.

Regał na książki dla dzieci

Jeśli jednak hołdujesz bardziej klasycznym rozwiązaniom aranżacyjnym, postaw na tradycyjny regał na książki dla dzieci. W takim wydaniu warto jednak urozmaicić nieco jego stylizację. Układaj na półkach również zabawki dziecięce i wplataj do tego książki. Niech lektura kojarzy się maluchowi z zabawą. Książki na półkach sąsiadujące z ulubionymi zabawkami będą bardziej przyciągać uwagę.

Ciekawą opcją są regały-domki. Mebel tego typu może stać się kolejną okazją do wspólnej zabawy. Układanie książek na kolejnych półkach czy piętrach domku możecie potraktować jako przeprowadzkę. Aby książeczka wspięła się na kolejny szczebel, trzeba ją przeczytać i np. wykonać ilustracje lub prace plastyczne związane z jej tematyką.

Gdzie umieścić półkę na książki dla dzieci?

Zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori wystrój pokoju dziecięcego powinien być maksymalnie dostosowany do potrzeb malucha. Chodzi tu oczywiście o możliwość swobodnego korzystania ze zgromadzonych tam sprzętów, w tym również z półki na książki dla dzieci. Postaraj się zamontować ją na takiej wysokości, aby dziecko mogło swobodnie sięgać do ustawionych na półkach książek. Taki zabieg aranżacyjny sprawi, że w pomieszczeniu nie będą powstawać niepotrzebne bariery ograniczające dziecko podczas zabawy. Dodatkowo zminimalizujesz ryzyko upadku, gdyby dziecko chciało samodzielnie ściągnąć książkę z najwyższej półki.

W pobliżu półki na książki dla dzieci warto zorganizować cały kącik do zabawy i nauki. Dlatego uwzględnij tu wygodną leżankę czy dziecięcy fotelik oraz stolik z krzesełkiem. Jeśli maluch już sięgnie po książkę, trzeba mu przecież zapewnić wygodne warunki do czytania. Przygotuj również różnego rodzaju pomoce, jak kartki i kredki do rysowania. Książki mają pobudzać wyobraźnię. Świetną kontynuacją skończonej lektury będzie rysowanie zainspirowane poznanymi przygodami. Regały i półki dziecięce będą dopełnieniem aranżacji pokoju.