Data modyfikacji:

Jakie łóżko dla dwulatka? Jak wybrać bezpieczne łóżeczko?

To właśnie w tym wieku większość dzieci wyrasta z niemowlęcych łóżeczek i następuje czas na zmiany. Jeśli urządzamy dziecięcy pokój na nowo, to oznacza  przede wszystkim zakupy – czas nabyć nowe łóżko dla dwulatka. Na co zwrócić uwagę, aby było nie tylko funkcjonalne i ładne, ale przede wszystkim bezpieczne?

Łóżko dla dwulatka – bezpieczeństwo przede wszystkim

Wielu rodziców zastanawia się, jakie łóżko dla dwulatka będzie tym najodpowiedniejszym. Priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo – mebel nie może zagrażać zdrowiu smyka pod żadnym względem. Aby tak się stało, trzeba jednak uwzględnić kilka znaczących kryteriów.

Jakość wykonania łóżeczka dla dwulatka jest najważniejsza

Bezpieczne łóżko dla dwulatka musi być wykonane z dobrej jakości materiałów o odpowiedniej grubości. Powinno mieć solidne nóżki i w żadnym miejscu nie może być nierówne albo się chwiać.

Mocny stelaż łóżka dla dwulatka

Przed zakupem mebla należy sprawdzić, jak wytrzymały jest stelaż, tj. jaki ciężar wytrzymuje. Warto pamiętać, że zakupione łóżko dla dwulatka w istocie będzie służyło także i cztero- i pięciolatkowi oraz jego kolegom – co oznacza zabawę i skakanie.

Stelaż musi to wytrzymać, nie powinien też pęknąć czy wręcz załamać się pod ciężarem rodzica leżącego obok dziecka. 

Oszlifowane drewno łóżeczka dla dwulatka

Jeśli kupujemy łóżko z drewna, należy upewnić się, czy jest ono dokładnie oszlifowane. Drzazgi mogą powodować bardzo bolesne, a przy okazji zagrażające zdrowiu malucha otarcia. Warto zatem przejechać dłonią po krawędziach i upewnić się, że są one zupełnie gładkie.

Kanty i krawędzie w bezpiecznym łóżku dla dwulatka

Dwuletnie dziecko jest już bardzo zwinne – chodzi i biega, ale wciąż może się przewracać, zwłaszcza w trakcie zabawy. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby łóżko dla dwulatka pozbawione było wszelkich ostrych kantów i krawędzi – muszą być one odpowiednio zaokrąglone. 

Wytrzymała konstrukcja łóżka dla dwulatka

Jeśli rodzice decydują się na bardzo popularne łóżko „domek”, to warto zwrócić uwagę na jakość wykonania górnego stelaża. Musi być on na tyle wytrzymały, aby utrzymać malca w momencie, gdy ten zdecyduje się np. uwiesić i rozbujać.

Niestety, nawet rygorystyczne zakazy takich zabaw nie zagwarantują, że dziecko nigdy nie zacznie się tak bawić, albo że na taki pomysł nie wpadnie jego kolega czy koleżanka. Wówczas konstrukcja nie ma prawa się załamać czy pęknąć. 

Odpowiednie zabezpieczenia łóżeczka dla dwulatka

Niemal każde dwuletnie dziecko nie kontroluje jeszcze swoich ruchów w ciągu nocy, a upadek z łóżka może być nie tylko bardzo bolesny, ale i niebezpieczny. Dlatego wybierając bezpieczne łóżko dla dwulatka należy zwrócić uwagę, czy zawiera ono w  komplecie solidną barierkę, albo czy można taki dodatek (kupiony oddzielnie) dodatkowo zamontować. 

Dobry materac w łóżeczku dla dwulatka

Pediatrzy i fizjoterapeuci bardzo odradzają rodzicom zakup małych tapczaników dziecięcych. Powód jest prosty – meble te wypchane są piankami kiepskiej jakości, które źle wpływają na rozwijający się kręgosłup malucha, a ponadto nie sprzyjają komfortowi snu.

Jeśli więc zastanawiasz się, jakie łóżko dla dwulatka będzie najbardziej odpowiednie, to odpowiedź jest tylko jedna – takie z dobrym materacem.

Przez „dobry materac” specjaliści rozumieją model piankowy wysokoelastyczny albo z pianki termoelastycznej. Nie zaleca się z kolei materaców sprężynowych, gryczanych albo lateksowych.

Warto też zapytać, czy model, który nam się podoba, jest antyalergiczny i antybakteryjny.

Uwaga! Z oczywistych względów łóżko piętrowe dla dwulatka to fatalny pomysł – nawet, jeśli mówiąc o „piętrowym”, mamy na myśli łóżko dla dwulatka z niewielką antresolą (sięgającą pasa osoby dorosłej).

Nie ma żadnej gwarancji, że rozespany maluch, który wstanie w nocy do toalety, nie poślizgnie się ze schodków albo po prostu o nich zapomni. Wyjątek dla takiego zakupu stanowi tylko sytuacja, gdy na górze ma spać starsze rodzeństwo.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając łóżko dla dwulatka?

Po wybraniu kilku najbezpieczniejszych mebli, warto dokonać selekcji pod kątem innych czynników. Na co szczególnie warto zwracać uwagę kupując łóżko dla dwulatka?

Opcja powiększenia

To tzw. „rosnące łóżko” – jego ogromną zaletą jest fakt, że będzie służyło przez wiele lat.

Łóżko z dodatkowym materacem

Idealne dla rodzeństwa albo w przypadku, gdy dwulatek często miewa równie małych gości.

Dodatkowe szuflady 

Dodatkowe szuflady przydadzą się nie tylko w małym pokoju, ale i w większym – są bardzo praktyczne i umożliwiają szybkie schowanie pościeli.

Uwaga! Kupując łóżko dla dwulatka, od razu zamów także nieprzemakalny pokrowiec na materac – maluchom w tym wieku zazwyczaj wciąż jeszcze zdarzają się różne „wpadki”. 

Jakie łóżko dla dwulatka jest najmodniejsze?

Pozostaje już tylko kwestia wyglądu. Warto zatem wiedzieć, że w ostatnich sezonach królowały łóżka-domki, teraz z kolei jest moda na tipi, z którego błyskawicznie można zrobić namiot.

Oczywiście można też pójść w zupełnie inną stronę i sprezentować maluchowi łóżeczko z ulubionymi bohaterami bajek albo w kształcie samochodu. Na pewno będzie najszczęśliwszym brzdącem na świecie. 

Autorka: Karolina Wojtaś