Data modyfikacji:

Farba do mebli dziecięcych. Jaką farbą pomalować łóżeczko dziecięce?

Urządzanie pokoiku dziecięcego to ważny moment dla rodziców spodziewających się pociechy. Zdarza się, że meble, które mają znaleźć się w kąciku bobasa, pochodzą z odzysku lub są wykonane z naturalnego drewna wymagającego impregnacji. Jaką farbą pomalować łóżeczko dziecięce, aby było bezpieczne dla malucha i prezentowało się świetnie?

Polecamy: Pokój niemowlaka - jak urządzić?

jaką farbą pomalować łóżeczko dziecięce

Czym pomalować łóżeczko?

Drewniane meble dla dziecka to bardzo częsty wybór rodziców, którzy zaczynają przygotowywać pokój na nadejście małego członka rodziny. Naturalne drewno z widocznymi słojami jest nie tylko modne, ale przede wszystkim ekologiczne i ponadczasowe. Właśnie dlatego wybór często pada na proste meble, wymagające użycia właściwego impregnatu. Nierzadko zdarza się, że łóżeczko niemowlęce jest dziedziczone po rodzeństwie lub przyjaciołach i wymaga delikatnego odnowienia.

Zastanawiasz się, jaką farbą pomalować łóżeczko niemowlęce? Musisz zrezygnować ze zwykłych lakierów i farb do mebli – te mogą okazać się szkodliwe dla bobasa. Wobec tego, co wybrać?

Jaką farbą pomalować łóżeczko?

Pamiętaj, że łóżeczko oraz inne meble w pokoju małego dziecka powinny być malowane wyłącznie preparatami oznaczonymi certyfikatem z normą EN71-3 "Bezpieczeństwo Zabawek". Oznacza to, że taka farba posiada wyłącznie naturalne pigmenty, jest nietoksyczna i bezpieczna dla alergików.

Dlaczego to tak istotne? Dziecko w okresie ząbkowania poznaje świat ustami, dlatego może zdarzyć się, że zechce ugryźć szczebelek łóżeczka. Farba do mebli nie może być więc dla niego zagrożeniem.

Ponadto farba do dziecięcych mebli powinna cechować się bardzo dużą przyczepnością, co ograniczy jej zdzieranie podczas dziecięcych zabaw. Udogodnieniem jest fakt, że użycie środka o takich właściwościach zwykle nie wymaga zdzierania starych powłok z powierzchni drewna.

Wybierz farbę kredową do pomalowania łóżeczka dziecięcego

Najbezpieczniejszą farbą do pomalowania mebli dziecięcych okaże się ta z zawartością kredy. Jako naturalny minerał, nie zaszkodzi ona maluszkowi nawet wtedy, gdy ten zdecyduje się na gryzienie łóżeczka. Farby kredowe występują w bardzo wielu kolorach, sporządzonych na bazie naturalnych pigmentów.

Kolejną zaletą farb kredowych jest to, że ich używanie nie musi wiązać się z wietrzeniem pomieszczenia. Środki na bazie kredy są nietoksyczne i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Po wyschnięciu farby, meble od razu nadają się do użycia.

Jak przygotować łóżeczko do malowania?

Wiesz już, czym pomalować łóżeczko swojej pociechy. Pamiętaj, że aby farba kredowa wyglądała na nim bardzo dobrze, powinieneś właściwie przygotować je do renowacji. Ubytki uzupełnij specjalną szpachlą do drewna, a pozostałości starych lakierów usuń papierem ściernym. Przed malowaniem łóżeczko należy umyć oraz odtłuścić.

Łóżeczko pomaluj średniej wielkości pędzlem, który ułatwi dotarcie we wszystkie szczeliny, również pomiędzy szczebelkami. Większe powierzchnie, np. pojemnik na pościel, możesz pomalować wałkiem. W zależności od koloru farby i pożądanego efektu, możesz pomalować łóżeczko jedną lub dwiema warstwami preparatu.

Jaką farbą pomalować łóżeczko? Tylko bezpieczną!

Pamiętaj, że do malowania mebli dziecka należy stosować tylko nietoksyczne środki, których spożycie nie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia bobasa. Farba na bazie kredy z pewnością mu nie zaszkodzi, a dzięki temu, że jest zupełnie bezzapachowa, możesz używać jej bez konieczności wietrzenia pokoju.