Przeczytaj również: Jak urządzić pokój niemowlaka?
Łóżeczko dostawne, tak jak każdy produkt dostępny na rynku, ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Zerknij poniżej i sprawdź jakie.
Zalety:
- Dziecko śpi blisko rodziców – to bardzo istotne dla każdego rodzica. W końcu mając malucha ciągle na oku, jesteśmy o niego spokojniejsi, a w nocy nie musimy pędzić na drugi koniec pokoju czy do innego pomieszczenia, aby sprawdzić, czy u maluszka wszystko w porządku. Poza tym takie łóżeczko pozwala budować między rodzicami a maluchem jeszcze większe poczucie bliskości. Nie wspominając o tym, że niektóre dzieci nie zasną bez rodzica towarzyszącego obok.
- Komfort rodzica – kiedy maluch chce spać z rodzicami w łóżku, to dla rodziców oznacza to jedno – stres i niezbyt komfortowo przespane noce. Łóżeczko dostawne sprawi, że młodzi rodzice będą mogli spokojnie spać w swoim łóżku, mając jednocześnie malucha przy sobie.
- Idealna opcja w podróży – łóżeczka dostawne wygodnie się składa, więc będą idealne w podróży.
- Sprawdza się nawet w małej sypialni – jeśli chcecie mieć dziecko przy sobie, a jednocześnie w waszej sypialni nie ma miejsca na klasyczne łóżeczko, to taki model dostawny sprawdzi się rewelacyjnie. Zajmuje on mało miejsca, a kiedy dziecko urośnie, możecie łatwo je złożyć i schować.
- Ułatwia relaks rodziców – chcecie przeczytać swoją ulubioną książkę? A może obejrzeć serial lub oddać się obowiązkom i popracować przy komputerze? Łóżeczko dostawne możecie spokojnie przewieźć do innego pokoju i wraz ze śpiącym obok dzieckiem oddać się innym zajęciom.
- Nocne karmienie bez konieczności wstawania – jeśli mama karmi malucha piersią, to takie łóżeczko umożliwia jej wygodne karmienie bez konieczności wstawania i budzenia reszty domowników.
Wady:
- Z czasem dziecko z niego wyrośnie – łóżeczko dostawne nie zastąpi więc klasycznego łóżeczka. Maluch może w nim spać przez pierwsze miesiące życia, ale kiedy maluch urośnie, to będzie potrzebował czegoś większego.
Czy warto zatem kupić łóżeczko dostawne? Oczywiście, że tak – to produkt, który znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie rodziców w pierwszych miesiącach życia dziecka. I bez obaw – dziecko nie wyrasta z niego zbyt szybko. W razie czego zawsze można je złożyć i schować na dno szafy, oddać innym rodzicom lub zachować na przyszłość, jeśli planujecie powiększyć rodzinę.
Przede wszystkim na to,
aby łóżeczko miało wygodne kółka. To znacznie ułatwia jego przemieszczanie, np. kiedy z sypialni idziecie do salonu oglądać ulubiony serial. Wówczas dostawicie łóżeczko do kanapy, a maluch, smacznie śpiąc, będzie wam towarzyszył. Przed zakupem łóżeczka dostawnego, koniecznie obejrzyjcie instruktaż dotyczący jego składania.
Powinno ono być szybkie i łatwe – przyda się to zwłaszcza wtedy, kiedy mama musi uporać się z takim łóżeczkiem samodzielnie. Zwróć również uwagę na wymiary łóżeczka. W sklepach znajdziesz zarówno mniejsze, jak i większe łóżeczka dostawne. Chcesz, aby zakupiony model służył twojemu dziecku nawet po skończeniu 1. roku życia? Wówczas zdecyduj się na łóżeczko o wymiarach zbliżonych do tego klasycznego.
Ważny jest również materac, który producent zazwyczaj dołącza do łóżeczka. Materac dla niemowlaka powinien mieć grubość 11-14 cm i najlepiej, jeśli będzie wykonany z lateksu lub pianki – oba z tych tworzyw zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie dajcie się zwabić producentom, którzy oferują łóżeczka z materacem wodoodpornym. Są one wykonane z materiałów nie przepuszczających powietrza, a więc śpiące na nich dziecko szybciej się poci.
Kupując łóżeczko dostawne,
zwróćcie też uwagę na odpinany bok – dzięki niemu łóżeczko będzie pełnić też funkcję wolnostojącą, co sprawdzi się idealnie, kiedy będziecie chcieli zabrać łóżeczko do innego pokoju, gdzie nie będzie możliwości dostawienia go do wygodnego łóżka lub kanapy.
Nie bez znaczenia jest również
materiał, z którego wykonane jest łóżeczko dostawne. Zazwyczaj są to modele drewniane lub z aluminiowym stelażem. Łóżeczko ma najczęściej jeden bok z siateczki. Ta musi być wytrzymała i mocna, a jednocześnie przewiewna,
aby do malca dopływało świeże powietrze.