Data publikacji:

5 rad na ból pleców w czasie ciąży

Autor: Sylwia Stwora

Wraz z rosnącym brzuchem, zmienia się środek ciężkości co powoduje większe wygięcie dolnej partii pleców oraz mięśni odpowiedzialnych za podtrzymywanie kręgosłupa. Z kolei powiększające się piersi obciążają górne partie ciała. Stąd też ¾ kobiet w ciąży skarży się na ból pleców. Oto 5 rad, które pomogą przyszłym mamom złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

Przede wszystkim ważne jest, aby kontrolować wagę – przyrost masy ciała nie może nastąpić nagle i być duży. Warto wiedzieć, że każdy dodatkowy kilogram przekłada się na 8-kilogramowy nacisk na kręgosłup.

Dbaj o regularną aktywność fizyczną, o ile nie masz przeciwskazań od lekarza. Postaw na systematyczne wizyty na basenie – ciało w wodzie jest lżejsze dzięki czemu stawy oraz mięśnie nie są nadmierne obciążane. Dobrym rozwiązaniem będzie także aqua aerobic, trening z piłkami typu Body Ball oraz gimnastyka dla przyszłych mam. Proste ćwiczenie wykonasz również w domu. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi w kolanach nogami, spleć ręce i wyciąg je jak najdalej do przodu jednocześnie robiąc tzw. koci grzbiet. Następnie wyprostuj się i powtórz ćwiczenie 20 razy rano, po południu i wieczorem pamiętając, aby starać się napinać mięśnie brzucha przy podnoszeniu tułowia do góry.

Nie zapominaj o utrzymaniu prostej sylwetki – im bardziej będziesz się garbić, tym ból będzie większy. Podobnie działa nadmierne odchylanie się o tyłu. Wprawdzie wraz z kolejnymi miesiącami będzie to coraz trudniejsze, ale staraj się ściągać łopatki i nie usztywniać kolan w trakcie chodzenia.

Unikaj też butów na wysokich obcasach oraz wąskich, niewyprofilowanych modelów, które przy puchnących nogach mogą utrudniać chodzenie i powodować ból pleców.

Istotny jest także sposób w jaki śpisz oraz siedzisz czy podnosisz przedmioty. Najlepiej kładź się na lewym boku, na dość twardym materacu i wkładaj małą poduszkę między kolana lekko ugiętych nóg. Siedząc, podkładaj sobie podpórkę pod plecy (dolny odcinek kręgosłupa) oraz używaj podnóżka. Podnosząc coś z podłoża, stań w rozkroku, uginaj kolana, a nie zginaj się w pasie.