Data publikacji:

Astma u dziecka - przyczyny, objawy i leczenie

Astma to przewlekłe schorzenie górnych dróg oddechowych, które utrudnia oddychanie. Pojawia się najczęściej w wieku dziecięcym. Nieleczona może pozbawić dziecko radości życia i chęci do zabawy. Jak rozpoznać objawy astmy i rozpocząć leczenie na czas? Przeczytaj.


astma u dziecka

Astma - najważniejsze informacje

  1. Astma - przyczyny
  2. Astma - objawy
  3. Astma u dzieci - diagnostyka
  4. Spirometria - co to jest?
  5. Astma - leczenie
  6. Czy z astmy można wyrosnąć?
  7. Profilaktyka astmy u dzieci - czy jest możliwa?

Astma - przyczyny

Jednoznaczna przyczyna astmy wciąż nie jest znana. Wiadomo, że predyspozycje do zachorowania są przekazywane genetycznie. Dzieci, których rodzice chorują na astmę, alergie lub atopowe zapalenie skóry, częściej chorują na astmę. Oprócz tego, o wystąpieniu schorzenia może decydować szereg innych czynników:
  • zanieczyszczenie środowiska, w którym dziecko przebywa;
  • infekcje dróg oddechowych w wieku niemowlęcym;
  • palenie tytoniu przez matkę podczas ciąży.

Astma - objawy

Objawy astmy u dzieci zależą od ich stanu zdrowia i wieku. Najbardziej typowe objawy to: uporczywy kaszel, świszczący oddech i duszność, która nasila się po wysiłku fizycznym. Charakterystyczny dla astmy jest brak gorączki. To odróżnia schorzenie od infekcji bakteryjnych i wirusowych, ale nie zawsze. Przewlekły kaszel spowodowany zapaleniem górnych dróg oddechowych na tle bakteryjnym i wirusowym jest podobny do kaszlu astmatycznego, nie musi towarzyszyć mu gorączka.

Napady kaszlu pojawiają się najczęściej nocą lub zaraz po wysiłku. Wejście po schodach lub trucht na placu zabaw może wystarczyć do ich wywołania. W takich sytuacjach konieczne może się okazać przerwanie ataku za pomocą leków.

Astma u dzieci - diagnostyka

Charakterystycznym objawem astmy jest nawracający i nieleczący się kaszel. Jeśli masz podejrzenia, że twoje dziecko cierpi na astmę, udaj się z nim na wizytę do pediatry, które ustosunkuje się do twoich podejrzeń. Jeśli twoje obawy okażą się uzasadnione, pediatra wypisze dziecku skierowanie do alergologa lub pulmonologa dziecięcego. Badania dodatkowe, które mogą być zalecane przez specjalistów, to alergiczne testy skórne, spirometria i rtg klatki piersiowej. Możesz także umówić się na wizytę u specjalistów prywatnie. Koszt konsultacji to około 100-180 zł.

Spirometria - co to jest?

Spirometria to badanie, które pozwala na ocenę pojemności i objętości płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach. Badanie wykonywane jest za pomocą spirometru. Spirometria nie boli. Przed przystąpieniem do badania, należy zrobić kilka głębokich wdechów. Podczas ostatniego wdechu przykłada się do ust ustnik z rurką i wydycha powietrze do środka, czyli polega na badaniu wydechu powietrza. Umożliwia rozpoznanie chorób układu oddechowego (w tym astmy) oraz monitorowanie efektów leczenia astmy oskrzelowej.

Pamiętaj, by zachęcać dziecko do badania już na samym początku leczenia astmy. To bardzo ważne, by dziecko współpracowało podczas badania. Możesz dodać kilka elementów od siebie, by urozmaicić badanie i zachęcić malucha do współpracy. Przydatne mogą się okazać balony, harmonijki i wszystkie inne przedmioty, w które można dmuchać. Dmuchanie możecie także ćwiczyć w domu, urządzając zawody w nadmuchiwaniu balonów lub tworząc rodzinny zespół harmonijek ustnych.

Astma - leczenie

Leczenie astmy polega na leczeniu objawów, a nie samej przyczyny choroby. Niestety, na rynku wciąż nie ma leków, które rozprawiłyby się z astmą raz na dobre. Wczesne wykrycie schorzenia i systematyczne przyjmowanie leków pozwala żyć normalnie i cieszyć się dzieciństwem - chorzy mogą uprawiać sport, biegać z innymi dziećmi na spacerach i chodzić po schodach bez jakichkolwiek objawów choroby.

Leki na astmę są na receptę i dobiera je specjalista. Mogą to być mukolityki, leki rozkurczające oskrzela, leki przeciwzapalne oraz glikokortykosterydy.

Czy z astmy można wyrosnąć?

Tak i nie. Wszystko zależy od indywidualnych cech układu immunologicznego malucha. Dzieci, które zaczęły chorować przed ukończeniem drugiego roku życia, częściej wyrastają ze schorzenia. Objawy stają się z czasem coraz bardziej łagodne, mogą w końcu samoistnie ustąpić.

Profilaktyka astmy u dzieci - czy jest możliwa?

Schorzenie przekazywane jest często genetycznie, dlatego profilaktyka zachorowania na astmę może być trudna, a czasem nawet niemożliwa. Do działań profilaktycznych należą:
  • unikanie ekspozycji na dym tytoniowy;
  • unikanie kontaktu z najczęstszymi alergenami: kurzem oraz sierścią i śliną zwierząt.