Data publikacji:

Ból kolana u dziecka: jakie mogą być przyczyny? Jak temu zaradzić?

Ból kolana u dziecka to dolegliwość, która zazwyczaj bardzo martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście jest to powód do niepokoju? Jakie mogą być przyczyny bólu i jak sobie z nim poradzić?
ból kolana

Ból kolana u dziecka – niegroźne przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kolana u dziecka jest zwyczajny uraz albo przeciążenie. Dotyczy to przede wszystkim maluchów, które uprawiają sport albo ogólnie są bardzo aktywne (skaczą z łóżka, biegają po kanapach itd.). Warto wiedzieć, że dziecko nie zawsze jest w stanie sprecyzować, czy i kiedy się uderzyło.

Ból kolana u dziecka 3-letniego oraz nieco starszego (do około 7. roku życia) bardzo często ma związek z procesem wzrastania. Są to tzw. „bóle wzrostowe”. Najczęściej dają o sobie znać w nocy, są obustronne i czasem tak silne, że wywołują płacz dziecka.

Ból kolana u dziecka – bez urazu, może być również efektem wady postawy. Jeśli zatem lekarz stwierdza, że maluchowi nie dolega nic groźnego, warto udać się na konsultację do fizjoterapeuty dziecięcego.

Bol kolana u dziecka może mieć związek z chorobą

Oczywiście ból kolana u dziecka – przy chodzeniu, zginaniu nogi albo niezwiązany z żadną aktywnością, może mieć również związek z poważniejszymi schorzeniami. Są to:
  • Łagodne i złośliwe guzy kości
Niestety, ból kolana u dziecka – bez urazu, może być objawem choroby nowotworowej. Szczególnie niepokojące jest, gdy maluch wyraźnie oszczędza nogę (w przypadku nowotworu zazwyczaj boli tylko jedna kończyna), płacze z bólu, ma trudności z chodzeniem. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że guz jest jedną z najrzadziej występujących przyczyn dolegliwości.
  • Choroba reumatyczna
Nie tylko dorośli cierpią z powodu chorób reumatycznych. Przykładem takiego schorzenia u najmłodszych jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.
  • Zapalenie stawu lub kości
Ból kolana u dziecka może występować również w przebiegu bakteryjnego lub wirusowego zapalenia kości lub stawu.
  • Choroba Osgooda i Schlattera
To nieinfekcyjne zapalenie struktur kości piszczelowej, występujące przede wszystkim u bardzo aktywnych dzieci (uprawiających liczne sporty). Choroba rozwija się u starszych dzieci, po 10. roku życia. W takim przypadku ból pojawia się przede wszystkim po intensywnym wysiłku i ustępuje po wypoczynku.
  • Wylew krwi do stawu kolanowego
Przypadłość ta może dotyczyć np. dzieci, które chorują na hemofilię. W większości przypadków do nagromadzenia się krwi w stawie dochodzi na skutek urazu.

Ból kolana u dziecka – diagnostyka

Ból kolana u dziecka, zwłaszcza nawracający, zawsze powinien skłonić rodziców do zasięgnięcia porady lekarza pediatry. Specjalista może zadecydować o konieczności przeprowadzenia USG obolałych okolic, może też skierować małego pacjenta na badanie RTG (tzw. prześwietlenie).

Ból kolana u dziecka – co robić?

Wizyta u lekarza dopiero za kilka dni, a twoje dziecko narzeka na ból kolana? Oto kilka metod na uśmierzenie cierpienia:
  • Ogranicz aktywność dziecka
Ból kolana u dziecka oznacza, że należy zmniejszyć jego aktywność. Zarządź małą przerwę w uczęszczaniu na zajęcia sportowe, nie pozwól maluchowi „szaleć” na rowerku, ogranicz długie spacery.
  • Stosuj kompresy
Jeśli staw jest wyraźnie rozgrzany, a nawet obrzęknięty, zastosuj chłodne (ale nie lodowato zimne) kompresy. Jeśli takie objawy nie występują, a dodatkowo podejrzewasz, że ból kolana u dziecka może mieć związek z jego wzrastaniem, zastosuj ciepły kompres.
  • Podaj dziecku leki
Jeśli ból jest na tyle silny, że wybudza dziecko ze snu albo doprowadza je do płaczu, nie wahaj się podać lek przeciwbólowy – ibuprofen albo paracetamol. Jednocześnie pamiętaj, aby jak najszybciej umówić wizytę u pediatry.
Zdjęcie: seventyfourimages/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.