Data publikacji:

Co na ból zęba w ciąży? Domowe sposoby

W czasie ciąży łatwiej o infekcje dziąseł i bolesne zmiany próchnicowe. Jak na złość to właśnie w tym okresie nie można zażywać niektórych leków przeciwbólowych – najbezpieczniej dla dziecka jest uśmierzać ból domowymi sposobami. Sprawdź, co na ból zęba w ciąży można zażywać bez obaw.
co na ból zęba w ciąży

Bezpieczne leki bez recepty na ból zęba

Silny ból zęba w ciąży może wystąpić w każdym trymestrze jej trwania. Niestety za sprawą burzy hormonalnej, wymiotów oraz przez refluks żołądkowo-przełykowo zęby kobiety ciężarnej są bardziej podatne na próchnicę, a dziąsła – na stany zapalne.
Co na ból zęba w ciąży sprawdzi się najlepiej? Oczywiście prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna – najlepsza będzie wizyta u specjalisty. Ból, zwłaszcza pulsujący, jest oznaką działania bakterii, które mogą szkodzić dziecku. Nie chodzi zatem tylko o komfort przyszłej mamy, ale również o dobro płodu.
Jeśli jednak w danym momencie nie masz możliwości uzyskania pomocy stomatologa, zażyj paracetamol. Znajduje się on w kategorii „B” leków, co oznacza, że prawdopodobnie nie jest on szkodliwy dla płodu.
Uwaga! Pamiętaj, że długotrwałe zażywanie paracetamolu albo przyjmowanie go w dużych dawkach może zaszkodzić twojemu dziecku. Stosuj lek tylko w sytuacjach wyjątkowych. Kiedy tylko pojawi się taka możliwość, udaj się do lekarza stomatologa.

Co na ból zęba w ciąży? Domowe sposoby

Oto kilka sprawdzonych, domowych sposobów!
  • Ziołowe płukanki
  • Jeśli masz w domu susz szałwii albo rumianku, przygotuj napar, a potem dobrze go wystudź. Chłodnym płynem płucz usta po stronie, po której znajduje się chory ząb. Szałwia i rumianek łagodzą stan zapalny, przez co mogą w pewnym stopniu zredukować ból.
  • Zimne okłady
  • Niektóre przyszłe mamy zauważają, że na ból zęba świetnie sprawdza się przykładanie zimnych okładów. Możesz albo płukać usta zimną wodą, albo przyłożyć do policzka (od zewnętrznej strony) kilka kostek lodu owiniętych w cienką szmatkę. Nie przykładaj samego lodu do skóry, ponieważ tym sposobem możesz ją sobie odmrozić.
  • Zastosuj krople żołądkowe lub walerianowe
  • Jeśli ubytek jest na tyle duży, że odsłania nerw, przygotuj specjalny okład. Wąski kawałek wacika uformuj w cieniutki wałek. Nasącz wałek kroplami walerianowymi albo żołądkowymi, a następnie wsuń wacik do widocznego ubytku. Przez pierwsze kilka sekund może być nieprzyjemnie, potem powinnaś poczuć ulgę. Po około dziesięciu minutach znowu nasącz wacik.
  • Żuj goździki
  • W przypadku bólu o lekkim nasileniu ulgę może przynieść gryzienie goździków. Goździki mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwbólowe. Ich spora wadą jest krótki czas działania – raczej nie sprawią one, że zaczniesz w nocy spokojnie spać.
    Uwaga! Pamiętaj, że będąc w ciąży, nie możesz zastosować dość popularnego sposobu na złagodzenie bólu, jakim jest przyłożenie do zęba wacika nasączonego alkoholem.

    Ból zęba w ciąży – czy przyszła mama może otrzymać znieczulenie?

    Co jest dobre na ból zęba w ciąży? Oczywiście będzie to znieczulenie stomatologiczne, które w kilka sekund rozprawi się z bólem i pozwoli dentyście sprawnie zająć się chorym zębem. Wiele kobiet w ciąży ma jednak wątpliwości, czy takie znieczulenie na pewno nie zaszkodzi dziecku.
    Okazuje się, że nie masz się czym martwić. Taki preparat jest podawany miejscowo i nie obkurcza naczyń krwionośnych, dlatego nie stanowi zagrożenia ani dla ciebie, ani dla twojego dziecka. Bez obaw poproś stomatologa o znieczulenie (podkreślając, że spodziewasz się dziecka) i ciesz się doznaną ulgą.
    Zdjęcie: nd3000/Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo