Co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać w dzień?

0

W nocy śpi jak suseł budząc się jedynie na karmienie, a zaraz po tym wraca w senny świat, natomiast w ciągu dnia za nic nie chce w ten sposób odpocząć? Radzimy, co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać w dzień i dać chwili wytchnienia rodzicom.

W przypadku niemowląt, sen powinien zajmować większą część doby (nawet do 20 godzin), jednak drzemki zwykle nie trwają dłużej niż 4 godziny. Wynika to z potrzeby maleńkiego żołądka, jak i częstotliwości jego opróżniania. Zwykle wystarczy malca nakarmić, zmienić mu pieluszkę i przytulić, aby ponownie zapadło w sen. Przejście na etap niemowlęcy wiąże się z mniejszą potrzebą odpoczynku w ciągu dnia. Mimo, że dziecko jest bardzo zmęczone może nie zdołać zasnąć, jeśli przesadzimy z ilością bodźców, którym go poddamy. Zbyt długa zabawa, śpiewanie czy karuzele mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Leżaczek bujaczek łóżeczko

Leżaczek bujaczek łóżeczko

Dużą pomocą będzie obserwowanie zachowania maluszka i jego reakcje na np. spokojną i relaksującą muzykę, masaż czy karmienie piersią. Warto też wprowadzić rutynę i kłaść dziecko o w miarę identycznych porach, aby wyrobić w nim nawyk regularności codziennych zajęć. Pomocne może być wyjście na świeże powietrze.

Muzyka do usypiania dziecka

Muzyka do usypiania dziecka

Istotne jest również, aby w momencie gdy chcemy ułożyć niemowlę do snu być wyciszonym. Malcowi szybko udzieli się nasze podenerwowanie, irytacja czy niecierpliwość, a to może skutecznie wybić go z potrzeby odpoczynku. Przeszkadzać może również zbyt wysoka temperatura, dlatego należy zadbać o przewietrzenie pokoju (najlepsza temperatura to 17-23 stopni Celsjusza).

Materac do łóżeczka dziecięcego

Materac do łóżeczka dziecięcego

Przeszkodą może być też zbyt twardy materac, źle założona pielucha czy zbyt szorstkie ubranko. Czasem, gdy zauważysz, że niemowlę ziewa, zrezygnuj z bujania, kołysania czy śpiewania i po prostu połóż je do łóżeczka. Podaj smoczek, pogłaskaj po główce i poczekaj.

Balsam kojący dla dzieci

Balsam kojący dla dzieci

Jeśli jest naprawdę bardzo zmęczone, zaśnie bez Twojej pomocy. Jeśli dziecko potrafi samodzielnie unosić i obracać główkę odpowiedni efekt może przynieść położenie go na brzuszku lub zawinięcie w „ciasny kokon”, np. w kocyk i ułożenie na boku.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.