Data modyfikacji:

Grzyby w diecie dziecka – czy to dobry wybór?

Autor: Sylwia Stwora

Jesień to czas grzybobrania i rodzinnych wędrówek po lesie wśród spadających liści. Grzyby od lat budzą wiele kontrowersji przez ciągle rosnący odsetek zatruć. Czy to dobry wybór, by uwzględniać je w diecie dziecka? Przedstawiamy istotne fakty na ten temat.

W Polsce chętnie sięga się po grzyby podczas przygotowywania codziennych potraw w przeciwieństwie do krajów skandynawskich, Austrii czy Belgii, gdzie stanowią raczej składnik niszowy i mało popularny. Specjaliści mają podzielone zdanie na ich temat. Jedni uważają, że nie posiadają żadnych składników odżywczych i służą raczej do nadawania potrawom smaku, a drudzy dopatrują się w nich źródła cennych minerałów.

Faktem natomiast jest, że grzyby składają się w większości z wody (w porównywalnych ilościach do warzyw). Za sprawą obecności chityny, czyli wielocukru podobnego do błonnika są bardzo ciężko strawne, dlatego pod żadnym pozorem nie można podawać ich dzieciom poniżej 4. roku życia. W przeciwnym razie mogłoby to doprowadzić do poważnych problemów z żołądkiem.

Grzyby zawierają niewielkie ilości soli, witaminę A (najwięcej w składzie mają jej kurki), a także znikome ślady witamin B1 i B2. Są skromnym źródłem białka pośredniego między zwierzęcym a roślinnym. Nie są zatem składnikiem, który w znacznym stopniu może wpłynąć na dostarczenie dziecku cennych minerałów i witamin. To, czy zdecydujesz się wprowadzić grzyby do diety Twojej pociechy zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Należy pamiętać, żeby kupować grzyby, które posiadają atest sanepidu. W przeciwnym razie może skończyć się to tragicznie, bo nawet doświadczonym grzybiarzom zdarzają się pomyłki. Jeśli i Ty lubisz jesienne grzybobranie, wybierz się ze swoim koszykiem do najbliższego punktu, gdzie za darmo cała zawartość zostanie wnikliwie zbadana przez fachowców. Zyskasz wtedy pewność, że wszystkie grzyby są jadalne i spokojnie będziesz mógł zaserwować je dziecku.

Podawanie grzybów dzieciom jest kontrowersyjne przede wszystkim dlatego, że znacznie ciężej od dorosłych przechodzą wszelkie zatrucia. Pamiętaj zatem, by przy układaniu codziennego jadłospisu dla pociechy postępować odpowiedzialnie.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!