Data modyfikacji:

High Need Babies - kim jest wyjątkowo wymagające dziecko?

Często zanoszą się rozdzierającym płaczem, spokój przynosi im tylko długotrwałe tulenie i kołysanie, wymagają bardzo dużej uwagi i sprawiają, że rodzice mają za sobą często całe nieprzespane noce – takie mogą być właśnie High Need Babies. Wyjątkowo wymagające i wrażliwe dzieci potrafią wprowadzić niemałe zamieszanie w rodzinie i potęgować pytania, jak powinna wyglądać dobra opieka nad maluszkiem. Co zapewni mu ukojenie oraz jak rozpoznać, że nasza pociecha jest hajnidem? Jeśli szukacie odpowiedzi, sięgnijcie koniecznie do naszego artykułu!

high need baby

High Need Baby – co to za termin?

High Need Baby (HNB) to termin ukuty przez Wiliama i Marthę Sears, którzy uchodzą za propagatorów rodzicielstwa bliskości. Dziś cechom towarzyszącym wysoko wymagającym dzieciom przyglądają się lekarze, psycholodzy oraz sami rodzice. Na wstępie uspokójmy jednak – jeśli któraś z koleżanek zasugerowała, że twoje dziecko może być hajnidem, nie oznacza to żadnej jednostki chorobowej. High Need Babies to inaczej pociechy, które charakteryzuje dynamiczny temperament, specyficzna mieszanka genów czy też szczególne funkcjonowanie układu nerwowego.

Po czym poznać jednak, że twój maluszek jest High Need Baby? Co to może oznaczać? Szczególną czujność powinien budzić zestaw cech sugerujący, że masz szczęście być mamą wysoko wymagającego dziecka.

Dziecko HNB – co to znaczy i jak je rozpoznać?

W teorii wysoko wymagający maluch to inaczej dziecko HNB. Co to znaczy w praktyce? Przedstawiamy zestaw cech, na które warto zwracać uwagę u pociechy. Jeśli czytasz ten artykuł i ratujesz się kolejną kawą po nieprzespanej nocy lub bardzo intensywnym dniu z maluszkiem, to jest całkiem prawdopodobne, że na co dzień towarzyszy ci HNB. Co to może sugerować? Jak rozpoznać maluszka o szczególnych potrzebach?

1. Dzieci często i dużo płaczą – zarówno w nocy, jak i w dzień.

2. Gdy maluszki zasną, potrafi wybudzić je najdrobniejszy szelest.

3. Pociechy najchętniej zasypiają w ramionach rodzica oraz gdy są kołysane lub noszone.

4. High Need Babies potrzebują bardzo dużo bliskości i można zaobserwować u nich lęk separacyjny.

5. Hajnidom i ich rodzicom towarzyszy nieprzewidywalny rytm dnia, który trudno jest dostosować przykładowo do drzemek.

6. Dzieci HNB trudno zaspokoić, łatwo ulegają rozkojarzeniom i znudzeniu.

7. U maluszków obserwuje się dłuższą potrzebę karmienia piersią.

8. Pociechy mogą być znacznie bardziej łapczywe – podczas picia, a w późniejszej fazie również w trakcie jedzenia.

9. High Need Babies są nadaktywne – u niemowląt można już zaobserwować znacznie większą ruchliwość nóżek czy rączek.

Warto podkreślić, że z bycia hajnidem raczej się nie wyrasta. Wysoko wymagające dziecko stanie się więc takim samym nastolatkiem i dorosłym. Warto więc dbać o takie wychowanie maluszka, które nauczy, jak czerpać siłę z tego szczególnego zestawu cech.

Jak wspierać High Need Babies?

Rodzice High Need Babies są często przemęczeni, jeśli nie powiedzieć – wyczerpani. Wysoko wymagające dziecko wymaga bowiem stałej uwagi i gwarantuje szereg nieprzespanych nocy. Jak ukoić taką pociechę? Warto pociesze ofiarować jak najwięcej bliskości, poświęcać czas na wspólne zabawy, przytulanie i eksplorowanie świata.

Maluszek powinien mieć zapewnionych jak najwięcej różnorodnych bodźców w ciągu dnia, które będą atrakcyjne, zupełnie nowe i na tyle wyczerpujące, że wieczorne przytulanie da szansę na relatywnie szybkie zaśnięcie.

Mamy i tatowie wysoko wrażliwego dziecka również muszą zadbać o swój komfort. Warto poznać na forach innych rodziców hajnidów, dzielić się swoimi pomysłami na wspólne spędzanie czasu z maluszkiem. Niebagatelną rolę odegra również zadbanie o swój relaks – kolację we dwoje, wyjście do kina czy odpoczynek z książką w wannie. Szczęśliwi rodzice pozwolą bowiem na przekazanie maluszkowi jak najwięcej miłości i pozytywnych emocji.

Autorka: Anna Mlonka