Data modyfikacji:

Jak powinna wyglądać dieta małego cukrzyka?

Autor: Sylwia Stwora

Zdiagnozowanie cukrzycy u pociechy stawia przed rodzicami wiele wyzwań, w tym sporą rewolucję na talerzu dziecka. Dieta małego cukrzyka to obok insulinoterapii najważniejszy element leczenia choroby, dlatego ważne jest, aby pamiętać o najważniejszych zasadach prawidłowego karmienia malca.

Przede wszystkim, aby dieta małego cukrzyka była odpowiednia niezbędne będzie nauczenie się precyzyjnego obliczania zawartości węglowodanów w posiłku oraz kontrolowanie jego kaloryczności. Parametry te są dostosowywane przez lekarza lub specjalistę ds. żywienia do wieku dziecka oraz dawki ruchu. Niezwykle ważna jest regularność podawania posiłków – co 2,5 do 4 godzin. Pomaga to utrzymać glukozę na stabilnym poziomie. Pilnuj, aby dziecko zjadało pełnowartościowe śniadanie.

Podstawą żywienia małego diabetyka powinny być warzywa i owoce, ryby, chude mięso (najlepiej drób, czyli kurczak, indyk) oraz nabiał, nasiona, orzechy, olej lniany (bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3), produkty pełnoziarniste i grube kasze, czyli produkty o niskim indeksie glikemicznym. Na ich strawienie organizm potrzebuje więcej czasu, a co za tym idzie nie podnoszą gwałtownie stężenia cukru we krwi. Poza tym, zwłaszcza owoce i warzywa zawierają błonnik, który spowalnia wchłanianie glukozy w jelitach.

Wbrew pozorom, nie trzeba kategorycznie odmawiać dziecku słodyczy. Jednak trzeba zachować umiar (spożycie cukrów prostych nie powinno przekraczać 10 proc. dziennego zapotrzebowana) i pamiętać o zwiększeniu dawki insuliny. W przypadku małego cukrzyka z nadwagą czy otyłością, całkowicie zrezygnuj ze słodkości. Dania typu fast food, smażone, pieczone czy duszone oraz produkty wysoko przetworzone zamień na posiłki gotowane, w tym na parze oraz grillowane i żywność małoprzetworzoną. Ogranicz napoje gazowane, słodkie soki, sól i cukier biały.

Istotnym elementem leczenia, obok diety, jest regularny wysiłek fizyczny, który usprawnia krążenie krwi, pomaga zmniejszyć ilość glukozy we krwi, a organizm w większym stopniu wykorzystuje insulinę. W trakcie ćwiczeń czy ruchu, należy kontrolować poziom glukozy – nie może on opaść poniżej 65-70 mg/dl, gdyż wówczas może dojść do niedocukrzenia (hipoglikemia).

*Jeśli chcesz zapoznać się z produktami dla diabetyków, kliknij w zdjęcie

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!