Data publikacji:

Jak zrobić kotyliony?

Kotylion – kolorowa przypinka w barwach narodowych, którą przypinają sobie dzieci na występach w przedszkolach i szkołach, a dorośli noszą na płaszczach w czasie ważnych świąt państwowych. Ale kotyliony popularne są też na imprezach okolicznościowych – jak zrobić kotyliony? To łatwe!
biało-czerwone barwy
Nazwa kotylion pochodzi od francuskiego słowa Cotillon, które niegdyś oznaczało zabawę taneczną prowadzoną przez wodzireja, podczas której uczestnikom przypinano właśnie barwne kotyliony. Miały one ważną funkcję towarzyską – osoby, które miały identyczne kotyliony, łączono w parę na czas zabawy. Dziś kotylionów używa się także na imprezach okolicznościowych i urodzinowych – wówczas można na nich napisać np. imię dziecka. Kotyliony imprezowe i urodzinowe są wielokolorowe i przypominają bardziej kwiat niż kotyliony narodowe, które wzorowane są na orderach. 

Jak zrobić kotyliony?

Potrzebne będą:
  • kolorowy papier lub bibuła,
  • tekturka,
  • klej,
  • nożyczki,
  • wstążka z materiału.
Kotylion narodowy można wykonać na kilka sposobów. Istotne jest, że należy użyć do niego barw narodowych, a więc tych, które widnieją na fladze państwowej. Polski kotylion narodowy może być bardzo prosty i oszczędny w formie – wystarczy, że połączysz dwa koła – mniejsze – czerwone, i większe – białe, które powinno znajdować się na spodzie, i doczepisz u dołu białą i czerwoną wstążeczkę, a pod spodem kwadrat z klejącej taśmy dwustronnej. Ale możesz też wykonać bardziej skomplikowany kotylion biało-czerwony. Pasek czerwonego papieru złóż w harmonijkę i sklej bok oraz środek tak, by powstało „plisowane” koło. Pod spód naklej białe kółeczko (też może być harmonijką), a między nimi wklej wstążki lub podłużne paski papieru.
Możesz też pociąć kartkę – białą i czerwoną – na drobne paseczki i posklejać je tak, by powstały płatki i przyklejać je wokół małego, białego kółka w taki sposób, by powstał kształt przypominający kwiatek. Paseczki białe powinny być krótsze od czerwonych po to, by te ostatnie wystawały spod białych, tworząc tło. Doklej biały i czerwony pasek papieru – na ich końcach wytnij trójkąt, a miejsce przyklejenia zakryj małym kółkiem. Gotowe.

Jak zrobić kotylion imprezowy?

Jeśli chcesz zrobić kotylion imprezowy, możesz wykorzystać więcej kolorów, a kombinacje mogą być absolutnie dowolne. Kształt takiego kotyliona nadal będzie podobny do orderu, jednak rozmiar może być większy. Robimy go podobnie jak kotylion narodowy – z harmonijki lub doklejanych paseczków, a kryjące konstrukcję wierzchnie kółko będzie służyło jako miejsce do napisania imienia lub podkreślenia okoliczności, np. „Wieczór panieński Ani”, „Będę mamą!”, „40 lat Marka”, „Urodziny Oli”.
Do wykonania kotyliona można użyć kolorowego papieru – mogą to być wersje brokatowe lub metaliczne, ale też zwykłego, grubszego brystolu lub bibuły czy krepiny. Przydadzą się kolorowe tasiemki z błyszczącej tkaniny.

Jak zrobić kotylion z materiału?

Żeby zrobić kotylion z materiału, potrzebne będą tasiemki, klej na gorąco lub igła z nitką. Najpierw należy zrobić trzon, czyli kwiat kotyliona. Ściągamy długą tasiemkę na jednym brzegu za pomocą igły z nitką i łączymy w koło. Na wierzch naklejamy takie same koło, tyle że zrobione z węższej tasiemki. Mocujemy je klejem na gorąco lub nicią, a miejsce łączenia zakrywamy gustownym kółeczkiem, np. z filcu, wklejając pod nie wcześniej obowiązkowe tasiemki. Gotowe! Można też owinąć tasiemką dwa różnej wielkości koła z wyciętą dziurką i połączyć, przykrywając małym kółeczkiem. Ten kotylion wykonany w barwach narodowych będzie wyjątkowo elegancki.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska