Data publikacji:

Jaki kask dla dziecka wybrać?

Wiosna, lato, jesień – czas na rowerowe wycieczki. Jaki kask dla dziecka wybrać, aby chciało w nim jeździć? Aby był komfortowy, ładny i – przede wszystkim – bezpieczny. Przedstawiamy ranking kasków rowerowych dla dzieci.
Jaki kask dla dziecka wybrać?

Jaki kask dla dziecka na rower, aby maluch był bezpieczny?

Bezpieczeństwo stawiaj zawsze na pierwszym miejscu. Rower biegowy i rower z pedałami oraz hulajnoga – to, jaki kask dla dziecka wybierasz, przykłada się na możliwość uniknięcia poważnych obrażeń podczas jazdy, kiedy dziecko upada na bok podczas rozpędzania się, uderza z rozpędem w drzewo, bo nie zdążyło wyhamować, przewraca się przez krawężnik, bo zagapiło się na przejeżdżające sportowe auto lub zderza z kolegą z placu zabaw podczas zjazdów z górki. Każda ta sytuacja niesie ze sobą ryzyko obrażeń głowy, czoła, karku.
Z tym, czy dziecko powinno jeździć w kasku, nie dyskutujemy. Jesteśmy za zakładaniem kasku dzieciom od początku ich „kariery rowerowej”. I to nieważne, czy pedałują same, czy są wiezione w foteliku rowerowym albo w przyczepce rowerowej. Dlaczego? Powtórzmy to jeszcze raz. Dla bezpieczeństwa malucha na drodze.

Jak dobrać kask dziecku?

Jeśli twoje dziecko nie chce nosić kasku podczas jazdy, to przypuszczamy, że dlatego, że maluch miał wcześniej styczność z nieodpowiednio dobraną ochroną głowy (kask za mały uwiera, za duży spada na oczy).
Jaki kask na rower dla dziecka kupić, aby dziecko chciało z niego korzystać? Jakie cechy ma dobry kask rowerowy? Kask rowerowy dla dziecka powinien być:
  • wentylowany – z dużą ilością dziurek i otworków umieszczonych na kasku przez producenta. Po co? Żeby nadmiar naprodukowanego przez dziecko ciepła uciekał szybciutko i nie doprowadził do przegrzania główki,
  • lekki – inaczej zbytnio obciąży głowę i kręgi szyjne. Dla malucha wybierz kask ważący maksymalnie 200 gram, a dla straszaka – 300 gram,
  • certyfikowany – kask rowerowy powinien spełniać warunki normy EN 1078, a produkty przeznaczone dla dzieci poniżej 7. roku życia muszą być certyfikowane normą 1080,
  • twardy, wytrzymały, solidny z zewnątrz – im twardszy, tym lepiej, wtedy bardziej chroni głowę dziecka w razie wypadku. Zrób mały test – weź kask z obie ręce i mocno go ściśnij. Jeśli kask dziecięcy nie podda się żadnemu naciskowi, możesz go spokojnie podarować dziecku,
  • z gąbką lub pianką od strony wewnętrznej – chroni głowę małego sportowca przed otarciami oraz zapewnia maksymalną wygodę w czasie jazdy.
  • Bajery w kasku dziecięcym – zmarnowane pieniądze czy potrzebne dodatki?

    To, jaki kask rowerowy dla dziecka powinien być, już wiesz z poprzedniego podrozdziału. Te cechy musi mieć każdy kask dla dziecka.
  • Światełko i odblaski w kasku – czy są one potrzebne, czy zbędne? Odblaski sprawiają, że dziecko staje się widoczne na drodze już momencie, kiedy zaczyna zapadać zmrok. Światełko jest niezastąpione, kiedy jeździcie, gdy już jest ciemno.
  • Dodatkowa ochrona z tyłu głowy, czyli przedłużenie kasku – zwiększona ochrona tyłu głowy to zabezpieczenie w razie upadku na plecy. Wtedy kręgi szyjne otrzymują kolejną porcję ochrony.
  • Rozmiar kasku dla dziecka, czyli nie kupuj za małego ani za dużego

    Kask chroni głowę dziecka w stopniu optymalnym wtedy, kiedy idealnie do niej przylega. Nie może być za mały, bo będzie cisnął w głowę, pozbawiając dziecko komfortu jego użytkowania.
    Za duży kask będzie się zsuwał z głowy, zasłaniał oczy, a przy upadku może całkowicie ześlizgnąć się z głowy i nie uchronić jej przed uderzeniem w potrzebnym momencie.
    Dobry kask dziecięcy posiada możliwość regulacji, która pozwala odpowiednio go dopasować. Oprócz pasków pod brodą, dobry kask dla dziecka posiada pokrętła z tyłu, które umożliwiają regulowanie wewnętrznego obwodu.

    Jaki kask dla rocznego dziecka?

    Najmniejszym kaskiem rowerowym dla dziecka jest kask o rozmiarze 44-48. Przeznaczony jest dla najmłodszych maluchów korzystających z wycieczek rowerowych w fotelikach rowerowych. Większość kasków rowerowych dla rocznych dzieci ma lekką i wytrzymałą konstrukcję oraz nie obciąża kręgów szyjnych. Lekko wysunięty daszek nie ogranicza pola widzenia oraz chroni twarz przed urazami, słońcem i wiatrem.
    Dobre kaski rowerowe dla rocznego dziecka to Biko Kid oraz Meteor KS06 – dostępne w wersji chłopięcej i dziewczęcej.

    Kask dla 2-latka – rozmiar jak dobrać?

    Bez względu na to, jaki kask dla 2-latka zamierzasz kupić, dobierz odpowiednio rozmiar. Jak to zrobić? Uwaga – zasada mierzenia głowy dziecięcej do kasku jest uniwersalna i dotyczy dzieci w każdym wieku.
    Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku dla dziecka? Zmierz obwód głowy. Nie dopasowuj miarki zbyt mocno. Przód centymetra przyłóż w połowie wysokości czoła, około 2-3 cm powyżej linii oczu. Otrzymany wynik wskazuje, jakie rozmiary kasków dziecięcych możesz rozpatrywać. Przymierzcie kilka kasków, sprawdzając, czy ich głębokość jest odpowiednia.

    Jaki kask dla dziecka 2 lata?

    Jaki rozmiar kasku dla 2-latka? Zazwyczaj jest to 48-52 cm, ale sprawdź obwód głowy swojego malucha, zanim kupisz kask.

    Polecane kaski rowerowe dla dwulatka:

  • Kask dla dzieci do lat 3 Lazer Bob+ ma ograniczoną wentylację, ale starcza na pierwsze przejażdżki, bo dziecko nie rozpędza się zbytnio, więc i nie poci zanadto. Kask jest dość masywny, więc dobrze chroni przed zderzeniami.
  • Uvex Finale Junior – obwód regulowany w zakresie 47-52 cm, więc model sprawdzi się jako kask rowerowy dla 2- i 3-latka oraz dla 5- lub 6-latka. Ma 11 kanałów wentylacyjnych i siatkę chroniącą przed wpadaniem owadów do środka podczas jazdy.
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.