Data publikacji:

Jęczmień u dziecka: jak leczyć?

Jęczmień u dziecka to niegroźna, choć dość bolesna przypadłość. Jej istotą jest pojawienie się na powiece ropnego guzka, a także obrzęk powieki i jej zaczerwienienie. W większości przypadków leczenie sprowadza się do stosowania okładów, aczkolwiek czasem konieczna jest konsultacja lekarska oraz stosowanie antybiotyków. Sprawdź, jak leczyć jęczmień na oku u dziecka i kiedy udać się z tym problemem do specjalisty.
jęczmień u dziecka

Jęczmień u dziecka – przyczyny i objawy

Jęczmień – u dziecka lub dorosłego – to ropne zakażenie, które może występować na zewnątrz powieki (większość przypadków) lub w jej wnętrzu. Objawami są obrzęk, ból oraz zaczerwienienie powieki, pojawienie się ropnej grudki na niej albo tuż pod nią oraz łzawienie oka. Jęczmień na powiece u dziecka może też być przyczyną wystąpienia gorączki oraz ogólnego pogorszenia się samopoczucia malca.
Przyczyny jęczmienia to najczęściej nieprawidłowa higiena – w szczególności dotykanie brudnymi rękoma twarzy i przenoszenie drobnoustrojów. U niektórych dzieci przypadłość ma związek z nadmiernym pocieraniem powieki albo robieniem tego w niesprzyjających warunkach, np. w piaskownicy.

Jęczmień na oku u dziecka – domowe sposoby

W większości przypadków jęczmień na oku u dziecka nie wymaga specjalistycznego leczenia. W zupełności sprawdzają się domowe sposoby, czyli:
  • Przykładanie ciepłych kompresów
  • Ciepły kompres przynosi ulgę, działając przeciwbólowo. Pamiętaj, aby używać do nich jałowych gazików zamoczonych w ciepłej wodzie (ale nie gorącej). Okłady przykładaj na 15 minut, trzy razy dziennie.
  • Stosowanie leków przeciwbólowych
  • Jeżeli jęczmień u dziecka powoduje silny ból i/lub gorączkę albo ogólne osłabienie, rozważ włączenie leków, tj. podawanie mu ibuprofenu lub paracetamolu. Pamiętaj o odpowiednim dawkowaniu.
  • Oczyszczanie oczu
  • Aby oczyścić załzawione oczy, należy przemywać je sterylnym wacikiem nasączonym solą fizjologiczną. Pamiętaj, że twoje ruchy muszą być delikatne.
  • Unikanie dotykania
  • Bardzo ważne jest, aby dziecko nie podrażniało zmian, czyli nie dotykało oczu. W przypadku maluszków, u których nie do końca można temu zapobiec, trzeba dbać o higienę rączek.
    Uwaga! Jęczmień u dziecka musi pęknąć samoczynnie. Nie wolno go naciskać ani przebijać, ponieważ grozi to powikłaniami.

    Jęczmień u dziecka – kiedy do lekarza?

    Niestety zdarza się, że jęczmień pod okiem u dziecka wymaga konsultacji lekarskiej i podania antybiotyków. Udaj się do lekarza, jeśli zauważasz u malca następujące objawy:
  • gorączka,
  • bardzo silny ból oka,
  • zaburzenia widzenia,
  • opuchlizna dookoła całego oka,
  • bóle głowy.
  • Konsultacja jest w takim przypadku bardzo ważna – powikłania jęczmienia to między innymi zapalenie opon mózgowych czy powstanie ropnia mózgu.

    Jęczmień na oku u dziecka – czy jest zaraźliwy?

    Czy jęczmień u dziecka jest zaraźliwy? Otóż jest to zmiana skórna wywołana bakteriami, dlatego jak najbardziej można się nią zarazić. Z tego powodu należy często myć ręce i unikać dzielenia pościeli czy ręczników.

    Jęczmień u dziecka – czym można wychodzić na dwór?

    Wielu rodziców zastanawia się, czy z dzieckiem, u którego wystąpił jęczmień, można wychodzić na dwór. Nie ma ku temu przeciwwskazań, o ile oczywiście malec nie gorączkuje i ogólnie czuje się dobrze. Trzeba również pamiętać, że z uwagi na zaraźliwy charakter przypadłości niewskazane jest spotykanie się dziecka z innymi maluchami.

    Jęczmień na oku u dziecka – ile trwa?

    Jęczmień u dziecka zazwyczaj ustępuje dość szybko – w ciągu tygodnia od pierwszych objawów. Jeśli tak się nie dzieje, wskazana jest konsultacja lekarska.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.