Data publikacji:

Kiedy można sadzać dziecko na kolanach?

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle fascynujące, szczególnie dla rodziców, którzy śledzą każdy jego ruch. Wiele osób chciałoby, żeby niemowlak jak najszybciej siedział lub stał, dzięki czemu otworzy się przed nim nowa, ciekawa perspektywa i możliwości. Nie warto jednak przyspieszać spraw, najważniejsze, by mięśnie i kręgosłup były gotowe na nowe pozycje. Rodzice zastanawiają się jednak, kiedy można sadzać dziecko na kolanach, żeby było to dla niego zdrowe. Zależy to od kilku czynników.
dziecko na kolanach

Samodzielne siedzenie dziecka

Pewien mały procent dzieci potrafi samodzielnie usiąść mając 4 lub 5 miesięcy, jednak zdecydowana większość zaczyna opanowywać tę umiejętność dopiero w okolicach 6 miesięcy. Niektórym zajmuje to nawet 9 miesięcy i nie ma w tym nic niepokojącego (o ile nie ma żadnych innych objawów, które wzbudziłyby wątpliwości). Mowa tu jednak o samodzielnym siedzeniu, które oznacza pozycję siedzącą bez konieczności posiadania podparcia. Żeby osiągnąć ten etap, dziecko musi przejść przez poprzedzające je ćwiczenia, które pozwolą na naturalne wzmocnienie odpowiednich mięśni. Choć łatwiej jest opiekować się niemowlakiem, który siedzi, zdecydowanie nie warto przyspieszać tego procesu, ponieważ może to prowadzić do wielu problemów w przyszłości.

Kiedy można sadzać dziecko na kolanach?

 Wielu rodziców zastanawia się kiedy dziecko można sadzać na kolanach. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od indywidualnych możliwości niemowlaka w danym momencie. Dziecko należy uważnie obserwować. Jeśli podejmuje pierwsze próby siadania i staje się coraz silniejsze, może to oznaczać, że przez krótki czas można je również trzymać w takiej pozycji na własnych kolanach. Ma to szczególnie duże znaczenie w trakcie początków rozszerzania diety. Obecnie przyjmuje się, że pierwsze próby włączania stałych pokarmów powinny nastąpić po ukończeniu 6. miesiąca życia, a wiele dzieci jeszcze w tym momencie nie siedzi samodzielnie. 
Jeśli zatem bardzo ostrożny rodzic zastanawia się, kiedy można sadzać dziecko na kolanach po raz pierwszy, właśnie moment rozpoczęcia przygody z jedzeniem stałych pokarmów może być najbardziej odpowiedni. Nie jest wskazane karmienie w pozycji leżącej czy nawet półleżącej, a z kolei plecy malucha warto podpierać własnym brzuchem w trakcie pierwszych prób sadzania. Dopiero kiedy niemowlę siedzi całkiem samo, można zaopatrzyć się w bezpieczne krzesełko do karmienia. 
Warto pamiętać, że sadzanie dziecka przy poduszkach w wieku 3, 4 czy 5 miesięcy, tak jak to dawniej robiono, jest zdecydowanie odradzane przez fizjoterapeutów i może spowodować poważne problemy z postawą. Niestety nikt nie jest w stanie dokładnie określić, od kiedy można sadzać dziecko na kolanach, bezpiecznie je podtrzymując, jednak najlepiej nie robić tego wcześniej, niż będzie taka konieczność. Choć te pierwsze miesiące wydają się rodzicowi trwać w nieskończoność, lepiej by maluch spędził je na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie. Dlatego zamiast zastanawiać się, od kiedy można sadzać dziecko na kolanach, lepiej jest przygotować niemowlakowi odpowiednie miejsce do „treningu”.

 Przygotowanie do siedzenia

Żeby dziecko mogło rozwijać się bez przeszkód, najlepiej jest przygotować mu dużo miejsca do ćwiczeń i starać się jak najmniej pomagać. Niemowlę powinno spędzać dużo czasu na brzuchu. 
Siadanie jest poprzedzone nauką podnoszenia główki, obracania i podpierania się na rękach. Bez tego treningu dalszy rozwój byłby niemożliwy. Dopiero odpowiednio wzmocnione mięśnie pozwalają na utrzymanie kręgosłupa w pozycji siedzącej i stojącej, a w dalszej perspektywie chodzenie. Wiedząc mniej więcej, kiedy można sadzać dziecko na kolanach, dobrze jest pamiętać, by nie robić tego zbyt często i długo, dopóki całe ciało niemowlaka nie będzie wystarczająco silne, by samodzielnie utrzymać tę trudną pozycję.
Autor: Nina Nadybska