Data modyfikacji:

Książeczki dla niemowląt. Książki dla dzieci 0-1

Same zalety i tylko jedna wada - gdy się wpadnie w nałóg, trzeba sporo wydawać. Co tam jednak pieniądze, skoro w pakiecie z książką "kupujemy" lepsze relacje z dzieckiem, rozwijamy jego wyobraźnię, wzbogacamy słownictwo i towarzyszymy w odkrywaniu świata. Od czego zacząć? Jakie książeczki dla niemowląt polecają specjaliści? Zajrzyjcie do tekstu!

Mój syn czytał, a właściwie słuchał, będąc jeszcze w moim brzuchu. Pierwszą książką byli... "Mieszkańcy tatrzańskich stoków", bo jego tata, który jest zafascynowany górami, za wszelką cenę chce zarazić dziecko swoją pasją. Czy młody będzie miłośnikiem górskich wędrówek nie wiem, wiem za to, że chcę mu czytać. Od czego zacząć przygodę z lekturą, jakie książeczki dla niemowląt są najlepsze i w jaki sposób przekonać do książek malucha? Sama mam zbyt mały rodzicielski straż, by to wszystko wiedzieć, ale ona - niania z kilkuletnim doświadczeniem, a jednocześnie specjalistka od książek i założycielka funpage'a Ksiegarnianka zna odpowiedzi!

Seria książek "Oczami maluszka"

Seria książeczek z czarno-białymi, kontrastowymi ilustracjami obrazującymi przedmioty codziennego użytku;

CZUCZU Karty kontrastowe na sznureczk

Dwa zestawy: 0+ to dwadzieścia prostych ilustracji odpowiednich dla zupełnych maluchów, które dostrzegają tylko mocno kontrastowe barwy i wyraźne kontury. Zabawę kartami można zacząć już od czwartego tygodnia życia dziecka. Zestaw 3+ to dwadzieścia bardziej skomplikowanych ilustracji odpowiednich dla trzymiesięcznych dzieci, które zaczynają zwracać uwagę na szczegóły i są już w stanie wyodrębnić z całości nawet niewielkie elementy;

Książeczka dla niemowlaka "Maluszek patrzy"

Książeczka przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 miesięcy. Przedstawia proste kształty, wzory, formy, wyraźne kontury.

Taf Toys, interaktywna dwustronna książeczka do wózka

Jedna strona książeczki to lusterko i kontrastowe obrazki. Druga strona jest kolorowa z szeleszczącymi elementami i różnorodną strukturą materiałową. Za pomocą dwóch plastikowych uchwytów, łatwo przymocować zabawkę we wnętrzu łóżeczka bądź wózka

Dlaczego warto czytać niemowlakom?

Księgarnianka przyznaje, że w domach,w których pracuje, stara się wprowadzać czytanie jako element codziennej rutyny. - Oczywiście książki należy odpowiednio dopasować do wieku dziecka. Wiadomo, że maluchy nie lubią wpisywać się w nasze pomysły na ich wychowanie... co wtedy?  Wtedy trzeba pogłówkować i spróbować ugryźć problem z innej strony. W ten sposób zakolegowałam się z audiobookami, starłam podeszwy na wycieczkach do bibliotek czy bawiłam się w robienie teatrzyku na podstawie wybranej książki. Generalnie każdy pomysł jest dobry! A dzieci są jak gąbki. To, co im pokazujemy zostaje na zawsze. Także chęć wspólnego czytania! - przekonuje.

Książeczki dla niemowląt 6-12 miesięcy

Międzynarodowy bestseller. Grube kartonowe wydawnictwo dla najmłodszych do wspólnego oglądania, czytania i zabawy w wydawanie odgłosów. Samochód robi brum, brum, kaczka – kwa, kwa, a zegarek – tik-tak - to wiadomo. A czy wiecie, jak robi szpinak? Albo klocki? Po lekturze "Księgi" wszystko stanie się jasne!

Książka dla dziecka: "Bardzo głodna gąsiennica"

Najbardziej znana książka Erica Carle, przetłumaczona na 62 języki, sprzedała się w 32 milionach egzemplarzy. Koniecznie dołączcie wraz ze swoimi dziećmi, do tego grona!

Wraz z niemowlakiem dowiedzcie się "Kto zjadł biedronkę?"

W tej pozycji wykorzystany jest podobny patent z otworkami, co w "Bardzo głodnej..."; Za to właśnie kochają ją dzieci!

"Robimisie"

Książeczka dla tych, którzy chcą wiedzieć, czym zajmują się misie. Kartonowa pozycja ze ślicznymi ilustracjami, która prezentuje 26 różnych zawodów w męskim i damskim wydaniu.

Co daje czytanie książeczek dzieciom przed drugim rokiem życia?

- Czytanie otwiera nas na to, co nieznane, poszerza horyzonty, bawiąc, uczy, zmusza do refleksji (Tak- nawet tych najmłodszych! A może przede wszystkim ich). Kontakt z książką to doskonała okazja do rozwijania wyobraźni i kreatywnego myślenia - mówi Księgarnianka. Niania nie ma wątpliwości - im szybciej rozpoczniemy przygodę z książkami, tym lepiej.  - Jednym z moich ulubionych rodzajów książeczek dla najmłodszych są tak zwane "buggy books", czyli książki z uchwytem do przymocowania do wózka. Dzięki nim dziecko od samego początku przyzwyczaja się do  podróżowania i obcowania z książką choćby przez nadgryzanie jej rogów. W końcu dobrą literaturę się pożera ;-)

Książeczki dla niemowląt 6-12 miesięcy

Polski hit wśród książek dla małych dzieci

"Pucio uczy się mówić". Fantastyczna książka przeznaczona dla dzieci najmłodszych oraz tych nieco starszych z opóźnionym rozwojem mowy. Koncentruje się przede wszystkim na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych i samogłoskach, które są używane już przez roczne dziecko.

"W domu, w dziczy, na ulicy"

Kartonowy słownik obrazkowy dla maluchów, ze stylowymi ilustracjami słynnej holenderskiej graficzki Fiep Westendorp. Rysunki przedstawiają miejsca, przedmioty, czynności, gry i zabawy, sposoby spędzania czasu, pory roku i święta. Każdej ilustracji towarzyszy jednowyrazowy podpis

Książeczka "Wiosna na ulicy Czereśniowej"

Pełna szczegółów, sympatycznych postaci i codziennych sytuacji książka obrazkowa, w której nie pada ani jedno słowo. Każda pozycja z tej serii przedstawia tę samą ulicę o innej porze roku. Dla kreatywnych rodziców: "Bardzo dużo szczegółów, dziecko domaga się opowiadania - tylko tu jest właśnie haczyk dla rodzica - tej książki nie da się przeczytać i odbębnić - trzeba się naprodukować!"

Książka, która pomaga poznać świat

"Rok w lesie". Dziki, wilki, bażanty, niedźwiadek, mrówki, dzięcioł, lisy, borsuk, zaskrońce, żaby, łoś i wiele innych zwierzaków zamieszkuje pewien las. Jak się bawią, a jak odpoczywają? Kto śpi w dzień, a kto w nocy? Kto się z kim lubi? Kto jakie ma przysmaki? Odpowiedzi można znaleźć na kartach tej książki. „Rok w lesie” zawiera dwanaście rozkładówek z kolejnymi miesiącami jednego roku. Każdy miesiąc to ten sam szczegółowo rozrysowany kadr lasu z mieszkańcami pokazanymi w innych sytuacjach, warunkach pogodowych, w innej porze dnia lub nocy. Warto!

Tekst: Joanna Łukaszewska