Data modyfikacji:

Pióro dla leworęcznych. Jak ułatwić naukę leworęcznym?

Leworęczni stanowią około 8 - 15% całego społeczeństwa. Będąc w mniejszości, często to właśnie oni muszą dostosować się do świata zdecydowanie zdominowanego przez osoby praworęczne. Jedną ze szczególnie uciążliwych rzeczy dla tzw. mańkutów jest nauka pisania. Rozmazujące się wkłady i niewygodne uchwyty nie zachęcają do ćwiczenia tej umiejętności. Na szczęście wielu producentów sukcesywnie poszerza asortyment o takie akcesoria jak np. pióro dla leworęcznych czy specjalne biurka. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ułatwić naukę, nie tylko pisania, osobom leworęcznym.
leworecznym na ratunek przybory ulatwiajace

Pióro dla leworęcznych

Każda osoba leworęczna wie, jak męczące może być pisanie zwykłym piórem lub długopisem, kiedy wkład zostaje zarówno na poszczególnych kartkach, jak i na dłoni. W sklepach znajdziemy jednak specjalne pióra dla leworęcznych. To wcale nie jest tani chwyt marketingowy, a przydatne akcesorium, które szczególnie docenią dzieci uczące się dopiero pisać. Pióra dla leworęcznych mają trochę inaczej wyprofilowany uchwyt, który zapewnia komfort użytkowania mańkutom. Takie pióro pewnie leży w dłoni i nie trzeba co chwilę go poprawiać. Ponadto takie akcesorium często wyposażone jest w specjalny szybkoschnący wkład, dzięki czemu ryzyko rozmazania pisanych słów zostaje zredukowane do minimum. Producenci zadbali jednak również nie tylko o wysoką wygodę korzystania z pióra dla leworęcznych, ale także o estetykę wykonania. Te przybory do pisania dostępne są bowiem w ciekawym designie oraz zróżnicowanej kolorystyce, dzięki czemu każdy znajdzie opcję, która szczególnie przypadnie mu do gustu.

Ołówek dla leworęcznych

Wielu producentów proponuje również nie tylko pióra dla leworęcznych, ale również ołówki. Są to specjalnie zaprojektowane, trójkątne akcesoria, które wygodnie jest trzymać w dłoni. Komfort użytkowania wspomagają również specjalne wypustki na całej długości ołówka uniemożliwiające wyślizgiwanie się go z dłoni. Uniwersalna twardość grafitu (HB) umożliwia zarówno naukę pisania, jak i rysowania.

Kredki dla leworęcznych

Pozostając w temacie samego pisania przez dzieci, trudno nie wspomnieć o jednej z ulubionych czynności wielu najmłodszych: rysowaniu. Aby leworęczne dzieci również czerpały z niej jak najwięcej satysfakcji, warto zadbać o specjalne kredki. Czym charakteryzują się takie kredki dla leworęcznych? Mają one np. trójkątny kształt ułatwiający poprawne trzymanie ich w dłoni, a także antypoślizgowe wgłębienia, które zapobiegają przesuwaniu się kredki w dłoni podczas zabawy.

Takie są np. kredki Easycolors dla leworęcznych od firmy Stabilo, które zdobyły nagrodę rodziców 2014. Zapewniają one wysoki komfort użytkowania nawet przez długi czas zabawy. Można kupić je w zestawie sześciu lub dwunastu sztuk. Do kompletu dołączona jest specjalna temperówka dla osób leworęcznych.

Nakładki na kredki

Zamiast kredek i ołówków dla leworęcznych, można rozważyć specjalne nakładki na „zwykłe” przybory do pisania, w tym pióra dla leworęcznych. Ułatwiają one poprawne i wygodne trzymanie akcesoriów do pisania przez małego leworęcznego ucznia, przez co nauka kaligrafii przebiega znacznie sprawniej i jest przyjemniejsza.

Zeszyt dla leworęcznych

W sklepach znajdziemy również specjalne zeszyty przygotowane z myślą o leworęcznych. Charakteryzują się one ukośnie (od lewej do prawej) rozmieszczoną na stronach liniaturą. Sprawia to nieco wrażenie, że cały zeszyt został krzywo wydrukowany, ale w rzeczywistości jest to celowe działanie, mające ułatwić najmłodszym naukę pisania. W sklepach znajdziemy zarówno „krzywe” zeszyty w linie, jak i w kratkę.

Kaligrafia dla leworęcznych

Dużym ułatwieniem nauki pisania przez leworęczne dzieci może być zakup specjalnych zeszytów do kaligrafii. Są one zadrukowane literkami wraz z poprawną kolejnością poszczególnych linii i kółek, jakiej powinni przestrzegać leworęczni. Dzięki temu od najmłodszych lat pociechy wyrabiają w sobie nawyk poprawnego stawiania literek, co bardzo pozytywnie wpłynie na charakter pisma w przyszłości.

Nożyczki dla leworęcznych dzieci

Wyposażając szkolną wyprawkę leworęcznego ucznia w nożyczki, warto wziąć pod uwagę wersję specjalnie dla niego przeznaczoną. Nożyczki dla leworęcznych charakteryzują się założonymi na odwrót ostrzami. To górne zamiast był umieszczone od uchwytu z prawej strony, jest umieszczone właśnie po lewej stronie. Nierzadko mają też inaczej wyprofilowane uchwyty.

Linijka dla leworęcznych

Istnieją również specjalne linijki ułatwiające naukę leworęcznym uczniom. Taka linijka ma podziałkę rozpoczynającą się od prawej strony, która rośnie w lewo. Takie rozwiązanie usprawnia mierzenie odległości przez leworęczne dzieci.

Biurko dla leworęcznych

Kupując biurko dla leworęcznego dziecka, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, po której stronie ma ono szuflady i dodatkowe półki. Najlepiej niech znajdują się po lewej stronie – usprawni to sięganie po potrzebne akcesoria. Istnieją także biurka, które mają już wycięcia po lewej stronie, np. na kubek na długopisy.

Ustawiając biurko dla leworęcznych, należy pamiętać o prawidłowym oświetleniu. Oświetlenie miejsca do nauki powinno być po prawej stronie blatu – po to, aby dziecko nie zasłaniało sobie ręką światła i tym samym nie psuła wzroku.

Czy warto kupować akcesoria dla leworęcznych do nauki?

Przedstawione powyżej akcesoria to zaledwie wierzchołek góry lodowej tego, co możemy dostać dla leworęcznych w sklepach. Zanim jednak wykupimy wszystko, co wpadnie nam w ręce dla swoich pociech (lub dla siebie), warto zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy gadżet jest nam niezbędny. Na pewno nie warto zawracać sobie głowy takimi przedmiotami jak plecaki, kosmetyczki lub piórniki przeznaczone specjalnie dla leworęcznych. O ile mogą to być ciekawe gadżety, nie wpłyną one znacząco na komfort mańkutów. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na zapasowe pióro dla leworęcznych lub ołówek, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że w razie zagubienia lub zniszczenia jednego przedmiotu, pod ręką będzie dostępny drugi.
Autor: Agnieszka Ragus-Suszczyńska