Data publikacji:

Leworęcznym na ratunek. Przybory ułatwiające naukę i pisanie

Autor: Justyna Mazur

Gdy Starszak miał 5 lat przekładał kredkę z ręki lewej do prawej i odwrotnie. Nie odnosiłam wrażenia, że któraś ręka jest dominująca; sądziłam, że zanim pójdzie do szkoły, sam wybierze, którą będzie pisał. Ale nie wybrał i wtedy neurolog powiedział: jest oburęczny, to wy musicie zdecydować!  TEKST: Katarzyna Berg

Od razu padło na prawą, dzieci leworęczne mają bowiem trudniej: rozmazują to, co napisały, czasem próbują pisać od prawej do lewej i zwykle w ten sposób rysują swoje pierwsze szlaczki. Na szczęście na rynku jest coraz więcej przyborów, które pozwalają leworęcznym dziecku szybciej uporać się ze wszystkimi problemami.

Pióro

Są pióra dedykowane właśnie osobom leworęcznym. Mają wówczas oznaczenie LH ( ang. left handed, czyli leworęczny). Specjaliści tłumaczą, że mają nieco inaczej wyprofilowaną stalówkę, co sprawia, że dziecko i pióro szybciej się siebie uczą i do siebie dopasowują. Warto także zainwestować w szybkoschnący atrament, dzięki temu dziecko nie będzie tak rozmazywać literek.

Zeszyty

Dziecko leworęczne w naturalny sposób każdą kolejną literę będzie pisać niżej. Żeby nauczyć je prawidłowego trzymania się w liniaturze, lepiej kupić zeszyt z ukośną liniaturą. Taka nauka pisania będzie mniej stresująca, a więc i bardziej efektywna: gdy zacznie pewnie trzymać litery w linii, będzie je można przestawiać na liniaturę tradycyjną.

kliknij po Lewa ręka rysuje i pisze, zeszyt ćwiczeń; od 15 zł

Nakładki na ołówki

Nakładki można zakładać na kredki, ołówki, długopisy, słowem wszystko, co pisze. Pomagają lepiej trzymać narzędzie do pisania, a więc lepiej kontrolować ruch ręką.

Biurko

Ponieważ zwykle biurka mają szafki lub szuflady po prawej stronie, lepiej kupić biurko, które ich w ogóle nie ma i dokupić osobno szafkę na kółkach, którą można ustawić pod biurkiem, po jego lewej stronie. Leworęczne dziecko w sposób naturalny będzie poszukiwało rzeczy po swojej lewej stronie i dlatego tam powinny znajdywać się wszelkie pomoce. Na rynku są również biurka projektowane z myślą o leworęcznych. Mają one miejsce na światło, a także specjalne wgłębienia na przybory (kubek na ołówki, kuwetę na rysunki, a nawet tablet)  po lewej stronie.

ZOBACZ KONIECZNIE: Biurko dla dziecka – 8 wskazówek od architekta wnętrz

Warto zwrócić uwagę, by w szkole leworęczne dziecko siedziało po lewej stronie kolegi, w ten sposób jego aktywna ręka będzie miała więcej przestrzeni.

Światło

Tu rządzi dokładnie taka sama zasada jak u praworęcznych: światło naturalne lub sztuczne powinno znajdować się po przeciwnej stronie aktywnej ręki. Dla leworęcznego, oczywiście po prawej.

Spośród rzeczy dedykowanych leworęcznym warto zainteresować się jeszcze nożyczkami, które mają odpowiednio ustawione ostrza i przyjazny dla lewej ręki kształt. I zdecydowanie nie warto piórnikami, flamastrami, kolorowym papierem, słowem tym wszystkim co w takim samym zakresie służy prawo, jak i leworęcznym - reklama w końcu dźwignią handlu i dźwignie największą bzdurę, kolorowy papier dla leworęcznych pewnie też.