Data modyfikacji:

Łóżeczko dla rocznego dziecka: jakie wybrać?

Są rodzice, którzy lubią spać ze swoimi pociechami w jednym łóżku i tacy, co tego nie lubią. Niezależnie od tego, do jakiej grupy należysz, pamiętaj, że ukończenie przez dziecko 1. roku życia to dobry moment, aby uczyć go samodzielnego spania we własnym łóżeczku. Zatem jakie łóżeczko dla rocznego dziecka wybrać? Czym kierować się podczas jego zakupu? Zapraszamy do poniższego poradnika po garść porad!
łóżeczko dla rocznego dziecka

Łóżeczko dla rocznego dziecka – czym kierować się podczas zakupu?

Łóżeczko dla rocznego dziecka musi być po pierwsze bezpieczne, po drugie, atrakcyjne dla malucha, a po trzecie, wygodne dla rodziców. Sprawdź, czym kierować się podczas jego zakupu i jak wybrać najlepsze łóżeczko dla swojej pociechy.
  • Wielkość łóżeczka
Łóżeczka dla rocznego dziecka nie powinny być zbyt małe (wtedy maluch szybko z nich wyrośnie), ani zbyt duże, ponieważ dziecko będzie czuło się w nim nieswojo i mało bezpiecznie. Najlepiej, jeśli wybrany model będzie miał ok. 120 cm długości. Łóżka o długości 160 cm zostawmy na późniejsze lata życia dziecka. Co z szerokością? Najczęściej łóżeczka o długości 120 cm mają 60 cm szerokości.
  • Barierki
Zapewniają maluchowi bezpieczeństwo, co chyba dla większości rodziców jest oczywiste. Roczne dziecko nie powinno mieć jednak zbyt mocno zabudowanego łóżeczka. Dlaczego? Ponieważ w pewnym momencie zacznie się wspinać po barierkach, a spadając z dużej wysokości, może zrobić sobie krzywdę. Najlepiej postawić więc na łóżeczko z opuszczanymi i demontowanymi barierkami. Kiedy wasz malec wejdzie w etap wspinania się, wówczas takie rozwiązanie będzie bardziej bezpieczne. Ponadto opuszczanie barierki jest wygodne dla rodziców, np. kiedy trzeba włożyć do łóżeczka śpiącego maluszka. Co więcej, dzięki demontowalnej lub opuszczanej barierce w razie potrzeby można położyć się blisko malucha.
  • Wysokość łóżeczka
To już bardzo indywidualna kwestia, ale jeśli zależy wam na jak najbardziej uniwersalnym łóżeczku, to warto pomyśleć o modelu z regulowaną wysokością.
  • Materac
To jeden z najważniejszych elementów w łóżeczku dla rocznego dziecka. W końcu źle dobrany materac wpłynie na złe samopoczucie malucha i sprawi, że ten nie będzie chciał samodzielnie spać. Zatem jaki materac wybrać? Do wyboru macie materace piankowe (z pianki wysoko- i termoelastycznej, lateksoidalnej, poliuretanowej), sprężynowe oraz lateksowe. Dla rocznego dziecka najlepsze będą materace lateksowe. Taki materac idealnie dopasowuje się do ciała malucha, jest hipoalergiczny, oddycha, ogranicza pocenie się i jest bardzo trwały. Ponadto jest przyjazny dla środowiska i ma rehabilitacyjne właściwości. Niestety, takie materace są dość drogie.
Tańszą, ale równie dobrą alternatywą są materace piankowe z pianki wysokoelastycznej. Taki materac wspiera i wyrównuje kręgosłup, jest trwały, lekki i łatwy w przenoszeniu. Ponadto jest hipoalergiczny i nie rozwijają się w nim roztocza ani grzyby.
Pozostałe rodzaje materacy nie nadają się dla rocznych maluchów!
  • Bezpieczne elementy
Łóżeczko dla rocznego dziecka nie powinno mieć ostrych krawędzi. Te powinny być zaokrąglone, aby maluszek nie zrobił sobie krzywdy. Nie wspominając już o tym, że łóżeczka dla tak małych dzieci muszą być wykonane z bezpiecznych i przyjaznych materiałów. Producenci często się tym chwalą, więc warto szukać podobnych deklaracji w specyfikacji danego modelu.

Jakie łóżeczko dla rocznego dziecka wybrać? Poznaj kilka rodzajów

Skoro już wiesz, na co zwracać uwagę podczas zakupu łóżeczka dla rocznego malucha, to teraz sprawdź, spośród jakich modeli możesz wybierać mebel idealny. Na naszej liście nie zabraknie klasycznych, ale także i bardziej nietypowych rozwiązań.
  • Klasyczne drewniane łóżeczko ze szczebelkami
Z takiego rozwiązania rodzice rocznych dzieci korzystają najczęściej. Dlaczego? Ponieważ jest stosunkowo tanie i każdy rodzic wie, czego spodziewać się po takim łóżeczku. Ma ono wiele zalet. Przede wszystkim posiada bezpieczne barierki. Po drugie, jest dość uniwersalne, a raz kupione sprawdza się zarówno dla noworodków oraz rocznych dzieci, jak i starszaków. Takie meble nie są jednak bez wad.

Przede wszystkim, jeśli barierki nie są demontowane lub opuszczane, to łóżeczko może być niebezpieczne i utrudniać kontakt z rodzicem. Co więcej, niektóre z takich łóżeczek są dość wysokie, co również nie jest odpowiednie dla samodzielnie śpiących i już ciekawych świata maluchów. Kupując taki mebel, szczególną uwagę zwróćcie na łóżeczka-tapczaniki. To modele niskie, z demontowaną barierką i często szufladą na pościel czy zabawki. Podobne łóżeczka są idealne zarówno dla noworodków, jak i rocznych szkrabów.
  • Łóżeczko dostawne
Co prawda, na rynku znajdziecie stosunkowo mało łóżeczek dostawnych o długości 120 cm, ale nie jest to całkowicie niemożliwe. Łóżeczka dostawne to opcja dla rodziców, którzy w razie potrzeby nadal chcą mieć możliwość spania blisko dziecka. Taki mebelek ma zsuwany lub demontowany bok i ponadto można go bezpiecznie dopiąć do łóżka dorosłych. Co więcej, często można regulować wysokość takiego łóżeczka, a boki z przewiewnej siatki pozwalają malcowi swobodnie oddychać i patrzeć na otoczenie. Nie wspominając już o tym, że wiele łóżeczek dostawnych można wygodnie złożyć, co sprawdzi się w małych mieszkaniach oraz w podróży.
  • Niskie łóżko podłogowe wg zasad pedagogiki Montessori
Czyli łóżko o bardzo niskiej ramie albo sam materac leżący na podłodze. Wg Montessori takie łóżko pozwala maluchowi samodzielnie poznawać świat już od najmłodszych lat. Dzięki takiej konstrukcji dziecko może samo wstać z łóżeczka lub położyć się spać wtedy, kiedy będzie miało ochotę. Zdania na temat takiego rozwiązania są podzielone, ale każdy rodzic musi samodzielnie przeanalizować, czy takie łóżeczko sprawdzi się dla jego pociechy, czy szuka czegoś innego.
Autorka: Klaudia Borycka