Data publikacji:

Jakie łóżko dla 7-latka jest najlepsze?


Kiedy dziecko wyrasta już z łóżka dla kilkulatka, czas na zakup tego w większym rozmiarze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Czy ważna jest ergonomia, czy może design? Na pewno funkcjonalność i wygoda istotne są dla rodziców, a to, jak łóżko się prezentuje - dla dzieci. Wszak do wyboru są nie tylko klasyczne modele, ale również te bajkowe. Na co warto postawić, wybierając łóżko dla 7-latka?
chłopiec

Wymiary łóżka dla 7-latka mają znaczenie


Zacznijmy od parametru, który jest ważny z punktu widzenia ilości dostępnej przestrzeni w pokoju, ale przede wszystkim wygody dziecka. Na pewno wymiary łóżka dla 7-latka mają bardzo duże znaczenie. O ile łóżko o wymiarach 70 x 140 cm jest dobre dla kilkulatka, tak dla szkolniaka trzeba wybrać już większy model. W końcu nie ma posłużyć na rok czy dwa, a znacznie dłużej. Wymiar 160 x 80 cm także nie będzie komfortowy, bo niektóre dzieci rosną szybciej i może się okazać, że za trzy lata będziesz kupować nowe łóżko. Najlepiej zatem wybrać łóżko 180 x 90 cm lub 190 x 80 cm, bo takie posłuży mu niemal do okresu dorosłości. Oczywiście będzie trzeba je wymienić dla wyjątkowo rosłego nastolatka. Jednak kupując taki rozmiar, masz pewność, że przynajmniej w ciągu najbliższych 7-8 lat łóżka nie będziesz wymieniać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu zainwestować w model 200 x 80 cm lub 200 x 90 cm, o ile dysponuje się odpowiednią przestrzenią w dziecięcym pokoju. W ten sposób zakup łóżka masz z głowy na kolejne lata i ewentualnie konieczna będzie jedynie wymiana materaca na nowy.

Łóżko dla 7-latka - nie tylko strefa snu, ale również strefa zabawy czy nauki


Kiedy dziecko idzie do szkoły, jego łóżko ma wszechstronne zastosowanie i nie służy jedynie do spania. O ile dziecko w wieku przedszkolnym chętnie bawi się w łóżku i zabiera do niego swoje ulubione zabawki, tak 7-latek użytkuje je już nie tylko w czasie snu czy zabawy, która ciągle jest dla niego ważna, ale również do nauki. Nie każdy potrafi wysiedzieć wiele godzin przy biurku. Stąd wygodne łóżko z zagłówkiem, na którym można przeczytać szkolną lekturę czy też komiks, doskonale się sprawdza. W końcu nawet jeśli dziecko obecnie dopiero uczy się czytać, to za niedługo wymagania wobec niego zaczną wzrastać i będzie musiało nie tylko rozwiązywać rebusy czy ćwiczyć pisanie liter, ale również czytać podręczniki. Zagłówek jest niezwykle istotny, bo dzięki niemu można uniknąć przeciążenia kręgosłupa czy wad postawy. Dziecko może bowiem wygodnie oprzeć zarówno tułów, jak i głowę.

Jakie łóżko dla 7-latka będzie odpowiednie?


Wielu rodziców szuka odpowiedzi na pytanie: jakie łóżko dla 7-latka będzie odpowiednie? Jeśli chodzi o design, to do wyboru mamy wiele rodzajów łóżek dla 7-latków. Zacznijmy od tych bajkowych, które dostępne są nawet z powierzchnią spania 180 x 90 cm czy 190 x 90 cm. Jednak trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy łóżko zamek będzie dla dziewczynki atrakcyjne także, gdy będzie miała 12-13 lat?

Jeśli zamierzasz po pewnym czasie wymienić łóżko na nowe i stare sprzedać, a ponadto dysponujesz odpowiednimi środkami, to oczywiście możesz sobie na to pozwolić. To samo tyczy się łóżka dla chłopca w kształcie samochodu. Wielu rodziców wybiera bardziej klasyczne modele. Jeśli chcesz podkreślić dziewczęcy charakter łóżka, możesz wybrać wariant z pikowanym zagłówkiem i podnóżkiem. Takie łóżko będzie iście królewskie, a jednocześnie sprawdzi się także dla nastolatki.

Doskonałym wyborem będzie również łóżko domek, które wpisuje się w styl skandynawski. Wysoki stelaż może być wykorzystany w czasie dziecięcych zabaw. Można oczywiście przewiesić na nim baldachim czy moskitierę. Takie łóżko może stać się bazą i azylem dziecka. Oczywiście można wybrać klasyczne łóżko z wezgłowiem bez dodatkowych zdobień, np. utrzymane w dwóch kolorach. Tutaj sprawdzają się kontrastujące barwy. Można zdecydować się także na łóżko, które jest dostępne w ramach kompletu mebli do pokoju dziecięcego, to znaczy pochodzi z tej samej kolekcji.

Osobną kategorią są łóżka dla rodzeństwa. W tym przypadku można wybrać łóżko piętrowe albo łóżko z wysuwanym u dołu materacem. W tym przypadku zamiast szuflady mamy miejsce na dodatkowy materac.

Drugi rodzaj podwójnego łóżka sprawdza się w przypadku mniejszych dzieci. Można wybrać je także dla bliźniaków w wieku 7 lat. W przypadku łóżka piętrowego należy zadbać o bezpieczeństwo w postaci barierki, która będzie zapobiegać upadkowi z łóżka na podłogę. To jeszcze nie wszystko, co masz do wyboru, gdy decydujesz się na łóżko dla 7-latka. Możesz zdecydować się na tzw. meble modułowe. W takim przypadku łóżko łączone jest z szafą albo biurkiem. Takie konstrukcje sprawdzają się w mniejszych pokojach dziecięcych. Trzeba też przyznać, że świetnie się prezentują.

Łóżko antresola w kształcie zamku, łóżko samochód oraz łóżko z dodatkowym spaniem można kupić za pomocą serwisu Ceneo.pl.

Dodatkowe wyposażenie łóżka dla siedmiolatka - pojemnik na pościel czy szuflady?


Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe wyposażenie łóżka. Oczywiście można zdecydować się na model bez pojemnika na pościel, który nie posiada żadnych otwieranych elementów, jednak w takiej sytuacji należy dobrać jeszcze kufer czy puf na pościel. Można wybrać łóżko z pojemnikiem i uczyć dziecko samodzielnego ścielenia łóżka. Na pewno, mimo że w łóżkach stosowane są specjalne siłowniki czy sprężyny, które ułatwiają otwieranie i zamykanie, wygodniejszą formą dla dziecka może być łóżko z szufladą na pościel. Czasem producenci wyposażają łóżka nawet w dwie szuflady. Wtedy, obok pościeli, dziecko może przechowywać w łóżku książki albo ulubione zabawki.

Bezpieczne łóżko dla 7-latka - na co jeszcze należy zwrócić uwagę?


Bez wątpienia przy wyborze łóżka dla 7-latka ważne jest bezpieczeństwo. Chodzi nie tylko o wysokość łóżka, które pozbawione jest barierek, ale również to, z jakich materiałów i w jaki sposób zostało wykonane. Można zdecydować się na łóżka drewniane lub drewnopodobne, a nawet tapicerowane czy z elementami tworzywa sztucznego. Istotne jest, by żaden z materiałów nie był zabezpieczony toksycznymi substancjami, np. nieodpowiednimi farbami. Ponadto istotne znaczenie ma również sama konstrukcja. Brzegi łóżka powinny być zaokrąglone, co zapobiega wypadkom i siniakom. Dzięki temu można zagwarantować dziecku bezpieczeństwo.
Autor: Justyna Kolorz