Nauka pisania i czytania poprzez zabawę

0

Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę jest jedną z najskuteczniejszych metod edukacyjnych. Warto zatem poznać kilka sposobów jak sprawić, aby nauka pisania i czytania stała się przyjemna i tym samym bardziej efektywna.

Nauka pisania i czytania

Nauka pisania i czytania

Nauka pisania i czytania poprzez zabawę wzbudza w dziecku ciekawość i zainteresowanie, a także wpływa pozytywnie na koncentrację, pamięć i postawy poznawcze. Przedstawione poniżej zabawy udoskonalą system percepcyjno-motoryczny naszego malucha, dzięki czemu nauka pisania i czytania będzie łatwiejsza. Oczywiście poziom trudności należy dostosować do wieku malucha.

Pierwszą z proponowanych zabaw jest układanie słów. Warto zaopatrzyć się w magnetyczny alfabet, który można przyczepić, np. do lodówki, albo własnoręcznie powycinać kwadraty i wraz z dzieckiem napisać poszczególne litery alfabetu, a następnie przejść do układania słów. Zaczynamy od sylab, poprzez pojedyncze krótkie słowa, potem wyrażenia dwuwyrazowe, następnie zdania. Operowanie ruchomym alfabetem to doskonała nauka pisania i czytania posiadająca również inne zalety, m.in. rozwijanie kreatywności, pobudzanie wyobraźni.

Innym sposobem, aby nauka pisania i czytania była przyjemniejsze, jest wykorzystanie własnoręcznie przygotowanych ziemniaczanych stempli. Z dużych ziemniaków wycinamy literki i na dużym arkuszu papieru, z pomocą wielokolorowych farb, stemplujemy poszczególne wyrazy. Zabawa jest zalecana zarówno, gdy nauka pisania i czytania jest w fazie początkowej, jak również w późniejszym etapie. W jej trakcie dziecko uczy się rozpoznawać kształty liter, a potem składać wyrazy i odczytywać stemple.

Kolejną metodą jest zabawa w zaczarowany świat. Dajemy dziecku kartki z nazwami różnych przedmiotów, a nasza pociecha ma przyporządkować to, co jest napisane na kartce do odpowiedniego przedmiotu. Przy tym wprowadzamy aurę magii i czarów i tworzymy opowieść o zaczarowanym świecie, w którym wszystko jest niewidoczne dopóki bohater z planety Ziemia (czyli nasz maluch) nie przyporządkuje odpowiedniej kartki do przedmiotu.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.