Przez to niedopatrzenie 8 dzieci zginęło we własnych domach! Jest oświadczenie Ikea

0

Przykręcacie meble do ścian? Ja tego nie robiłam. Kiedyś o mały włos z tego powodu nie wydarzyła się tragedia.

Dwuletni Dziedzic bawił się w otwieranie i zamykanie szuflad – wraz z otwarciem górnej, komoda zaczęła się wywracać. Pewnie by go przygniotła, na szczęście byłam tuż obok i mogłam w porę zareagować. Nawet nie chcę myśleć, co mogłoby się stać, gdyby nie moja pomoc.
Mniej szczęścia mieli Ci chłopcy, choć i w ich przypadku cała historia skończyła się happy endem.
Ale już dwuletni Józio – chłopiec polskiego pochodzenia – zginął kilka miesięcy temu w Kalifornii po tym, jak runęła na niego komoda z serii Malm popularnej sieciówki Ikea. To już ósme dziecko, które zginęło w tak bezsensowny i straszny sposób. W Stanach Zjednoczonych fatalnie wyważony mebel został wycofany ze sprzedaży. W Polsce nadal można go kupić, ale gigant meblowy wystosował specjalne oświadczenie w którym po raz kolejny przypomina, że komoda powinna być przymocowana do ściany – tylko wtedy jest w pełni bezpieczna.
„IKEA USA i Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich USA (US Consumer Product Safety Commission) ponownie przypominają o trwającym wycofywaniu ze sprzedaży niektórych komód w Stanach Zjednoczonych.
 
Kwestie zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania produktów i wypadki związane z przewróceniem się mebli w domu są poważnym wyzwaniem dla całej branży wyposażenia wnętrz. Rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo jest odpowiednie przymocowanie mebli do ściany. Z tego względu od wielu lat podejmujemy działania mające na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat ryzyka przewrócenia się mebli i konieczności przymocowania ich do ścian. Informacje na ten temat są dostępne na naszej stronie internetowej i miejscach sprzedaży. Jesteśmy przekonani, że możemy podnieść świadomość w tej dziedzinie i stworzyć kulturę, w której przymocowywanie mebli do ściany jest tak naturalne, jak zapinanie pasa bezpieczeństwa
 
W Polsce, jak i na całym świecie, IKEA już od kilku dekad wprowadza zabezpieczenia mebli – elementy służące do przymocowania komody do ściany. Przymocowanie do ściany jest integralną częścią instrukcji montażu, a zestawy mocowań zabezpieczających znajdują się w paczce każdego mebla IKEA, którego wysokość wynosi 75 cm i więcej (w przypadku mebli dziecięcych jest to 60 cm i więcej). Jeśli nie jest możliwe przymocowanie mebla do ściany, konsumenci powinni wybrać inne rozwiązanie do przechowywania”.
Na koniec jeszcze jeden film. Zobaczcie, jak niestabilne i nieprzykręcone do ściany meble, są olbrzymim zagrożeniem dla naszych dzieci.


Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.