Data modyfikacji:

Porozumienie be przemocy – ważne książki o NVC dla rodziców

Coraz częściej słyszysz w rozmowach z rodzicami ten skrót. NVC – co to jest? To określenie pochodzące od angielskiego sformułowania „non violence communications”. Porozumienie bez przemocy to mądry i skuteczny styl komunikacji z dzieckiem. By go zrozumieć i właściwie stosować, warto sięgnąć po książki o NVC. Podpowiadamy, które wybrać.
porozumienie bez przemocy
Porozumienie bez przemocy – to nowatorski sposób komunikacji opracowany przez ojca czwórki dzieci, mediatora, trenera i doktora psychologii dwukrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla Marshalla Rosenberga (zmarłego w 2015 r.). W swojej pracy koncentrował się na propagowaniu idei szacunku do własnych i cudzych uczuć i potrzeb. Rosenberg uważał, że wszyscy ludzie mają te same potrzeby, ale zaspokajają je w różny sposób. Przekonywał, że jeżeli będziemy dostrzegać te potrzeby, wówczas rozwiązania różnych życiowych sytuacji pojawią się same. Kluczem bezprzemocowej komunikacji jest empatyczne słuchanie innych oraz wyrażanie własnych uczuć i potrzeb w sposób, który jest szczery, ale nie jest z raniący, zaś esencją są słynne cztery kroki w wypowiedzi, w myśl których należy opisać sytuację, powiedzieć o uczuciach i potrzebach oraz sformułować prośbę.
Rosenberg z ideą NVC docierał w rejony konfliktów zbrojnych, do więzień i i biednych dzielnic zagrożonych przemocą. Szkolił wojskowych pracujących na terenach konfliktów etnicznych, a także pomagał nauczycielom, pracownikom socjalnym i policjantom. W latach 60. założył organizację Center for Nonviolent Communication zrzeszającą certyfikowanych trenerów NVC, szerzących ideę Porozumienia bez Przemocy na świecie. Po śmierci Rosenberga odbyło się spotkanie praktyków NVC, które miało trwać 16 godzin, jednak uczestniczyło w nim tak wiele osób, że telekonferencja skończyła się po ponad 150 godzinach.
Rosenberg zostawił po sobie wiele publikacji i książek – na ich bazie wyrosło wiele pozycji, które pokazują, jak stosować idee porozumienia bez przemocy w praktyce.

„W świecie porozumienia bez przemocy”, „Porozumienie bez przemocy”, Marshall Rosenberg

Te dwie książki to biblie NVC. Rozpoczynając przygodę z poznawaniem porozumienia bez przemocy, warto zacząć właśnie od nich. Głównym założeniem książki „W świecie porozumienia bez przemocy” jest eliminacja agresji i krytyki w postawie i komunikacji słownej, którą nasze życie jest niestety naszpikowane. Metoda NVC jest bardzo skuteczna w codziennych sytuacjach konfliktowych i relacjach z naszymi bliskimi. Dlatego też zaleca się ją w budowaniu relacji rodziców z dziećmi. Książka pomaga otwierać się na potrzeby drugiego człowieka oraz uczy jasno wyrażać swoje potrzeby i uczucia. Dzięki lekturze możesz nauczyć się mówić o emocjach, a także odczytywać i reagować na sygnały wysyłane przez innych ludzi. NVC daje nie tylko narzędzia ułatwiające empatyczną komunikację, ale też pomaga lepiej rozumieć innych i siebie, a dzięki temu prowadzić bogatsze życie. Szczególnie cenne będą rady dla rodziców, które pomogą zażegnywać konflikty i wychowywać dzieci w empatycznym duchu w taki sposób, by umiały budować bliskie, satysfakcjonujące relacje. Z kolei pozycja „Porozumienie bez przemocy” to książka, która rozszerza idee NVC także na rozwiązywanie konfliktów w sporach między dorosłymi i uczy jak zmienić myślenie w taki sposób, by wyeliminować agresję.

„Żyrafa i szakal w nas”, Justine Moll

W człowieku współistnieją dwa sposoby porozumiewania się – to język szakala i żyrafy. To, który z nich będzie sposobem dominującym w komunikacji, zależy wyłącznie od nas samych – od naszej samoświadomości i pracy nad sobą. Szakal to swego rodzaju ciemna strona, którą ma każdy z nas. By jednak żyć w harmonii, należy zaakceptować w sobie drapieżnego szakala, dać mu przestrzeń do działania i zachować jednocześnie „żyrafią twarz”. Potrzeby szakala w nas będą zawsze żywe, dlatego trzeba mu pomóc formułować je tak, by zamiast złości i bezwzględności pojawiło się współczucie i współodczuwanie. Książka proponuje rozwiązania zmierzające ku temu, by łatwiej było znaleźć miejsce na empatyczną komunikację. Wiadomo, że jest to bardzo trudne zadanie, ponieważ żyjemy w świecie pełnym werbalnej i konkretnej przemocy, a język NVC nie jest powszechnie znany i używany.

„Jak budować relację z dzieckiem?”, Emilia Kulpa-Nowak

Autorka tej książki, Emilia Kulpa-Nowak, jest certyfikowaną trenerką Porozumienia bez przemocy i coachem. O swoich dzieciach mówi, że są jej nauczycielami i to właśnie oni prowadzą ją do niezwykłego świata emocji, potrzeb i zrozumienia i komunikowania. Autorka pomaga nie tylko rodzicom, ale także parom oraz wszystkim, którzy chcą wprowadzać do swojego życia więcej jasnych komunikatów wypowiadanych w duchu dbałości o własne potrzeby i nakierowanych na porozumienie. Jej książka pt. „Jak budować relację z dzieckiem?” koncentruje się na konkretnych zagadnieniach i podpowiada, jak pomóc dziecku wyrosnąć na świadomego, niezależnego, znającego swoje potrzeby i wartość dorosłego, który będzie umiał tworzyć bliskie relacje. Z lektury dowiesz się m.in. jak określić cele wychowawcze i wspierać poczucie wartości dziecka. Autorka radzi, jak rozpoznać trudne emocje i jak sobie z nimi radzić. Wiele miejsca poświęca też zagadnieniu kar, nagród i chwaleniu, podpowiada też, jakie alternatywne rozwiązania stosować. Znajdziemy tu też podpowiedzi dotyczące sytuacji konfliktowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.