Data publikacji:

Objawy menopauzy po 40-tce. Jakie są objawy przekwitania?


Choć menopauza zazwyczaj kojarzona jest jako zjawisko zachodzące u kobiet po 50. roku życia, aż u jednej na sto kobiet występuje ono aż o dekadę wcześniej. Sprawdź, jakie są objawy menopauzy po 40. i dlaczego czasem pojawia się ona tak szybko.
kobieta

Wczesna menopauza – przyczyny


Choć może się wydawać, że menopauza u kobiet po 40. roku życia jest niemal nieprawdopodobna, w istocie zjawisko to występuje u jednej na sto kobiet. Możliwe przyczyny tego zjawiska to:

• Czynniki genetyczne

Objawy menopauzy po 40. roku życia mogą wystąpić, jeżeli w rodzinie zdarzały się już takie przypadki. Naukowcy nie znają jeszcze „genu menopauzy”, jednak wiadomo, że czynniki rodzinne mają tutaj duże znaczenie.

• Choroby nowotworowe

Prawdopodobieństwo, że u danej kobiety wystąpią objawy przekwitania po 40. roku życia rośnie, jeżeli przeszła ona leczenie przeciwnowotworowe, tj. została poddana chemioterapii oraz radioterapii. Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim leczenie nowotworów jajników.
• Choroby autoimmunologiczne

Choroba Hashimoto, cukrzyca typu 1. czy reumatoidalne zapalenie stawów – to tylko przykłady chorób autoimmunologicznych, które zwiększają ryzyko wystąpienia przedwczesnej menopauzy.

Objawy menopauzy po 40. roku życia


Objawy menopauzy w wieku 40 lat nie różnią się od tych, które pojawiają się w późniejszym okresie życia. Są to zatem:

• Zmiany w cyklu miesiączkowym

Przede wszystkim jest to zmniejszenie częstotliwości pojawiania się miesiączek. Najpierw mogą one coraz częściej się „spóźniać”, następnie występować w odstępach co 2-3 miesiące. Niektóre kobiety zauważają, że ich miesiączki stają się mniej lub bardziej obfite niż wcześniej.

• Wysuszenie się skóry

Skóra na całym ciele (choć przede wszystkim na rękach i nogach) staje się bardzo sucha, niemal można po niej „rysować” paznokciem. Intensywne nawilżanie kremami przynosi bardzo krótkotrwałe efekty.
• Uderzenia gorąca

Charakterystyczne objawy menopauzy – po 40., jak i w późniejszym wieku, to gwałtowne uderzenia gorąca. Są to niemożliwe do opanowania fale ciepła, często połączone z intensywnym zaczerwienianiem się skóry na twarzy, szyi i dekolcie.

• Nadmierne pocenie się

Dla okresu przekwitania charakterystyczne jest również obfite pocenie się. Często dochodzi do niego w nocy, w czasie snu.

• Przybieranie na wadze

Kobiety, które przechodzą menopauzę, często zauważają u siebie wzrost masy ciała. Zaokrąglanie się, zwłaszcza w okolicach bioder i pośladków, nie ma jednak żadnego związku ze zmianami w diecie czy ograniczeniem aktywności fizycznej.

• Zmiany nastroju

Niestety dla okresu przekwitania charakterystyczne są również zmiany nastroju. Polegają one na naprzemiennym odczuwaniu radości oraz irytacji. Wiele kobiet cierpi również na niekontrolowane wybuchy złości, większość narzeka też na dokuczliwe, stałe zmęczenie.
• Problemy ze snem

Pierwsze objawy menopauzy po 40. roku życia to także problemy ze snem. Związane są one z wcześniej wymienionymi dolegliwościami – przede wszystkim z intensywnym poceniem się oraz uderzeniami gorąca.

Objawy menopauzy w wieku 40 lat – diagnostyka


Jeżeli zauważasz u siebie pierwsze objawy menopauzy po 40. roku życia, powinnaś udać się do lekarza, a dokładniej do dwóch lekarzy – do endokrynologa oraz ginekologa. Pierwszy skieruje cię na badania hormonalne, drugi natomiast przeprowadzi badanie na fotelu ginekologicznym, USG przezpochwowe, pobierze również próbkę do przeprowadzenia cytologii. Dopiero na podstawie wyników badań można rzeczywiście stwierdzić, czy objawy, których doświadczasz, mają związek z przekwitaniem.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.