Data modyfikacji:

Picie dla niemowlaka – co podawać maluszkowi?

Autor: Sylwia Stwora

Przy wysokiej temperaturze, czy to spowodowanej upalnym dniem, czy okresem grzewczym, niemowlak zwykle jest niespokojny i płacze. Jeśli dodatkowo domaga się piersi, to oznaka tego, że chce mu się pić. Co podawać maluszkowi, aby zaspokoić jego pragnienie?

W przypadku noworodków oraz malców do 6 miesiąca życia pragnienie powinien w zupełności zaspokoić pokarm mamy. Twoje mleko, zwłaszcza na początku jest rzadsze i zawiera wystarczającą ilość wody, dlatego gwarantuje maluszkowi odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli karmisz dziecko sztucznym pokarmem, konieczne będzie uzupełnienie codziennej dawki napojów o niegazowaną wodę niskozmineralizowaną o zawartości sodu (Na+) nie większej niż 20 mg na litr, a minerałów – 500 mg/dm3. Powinna ona posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka. Alternatywnie warto postawić na przegotowaną i ostudzoną wodę. Najbardziej ostrożne mamy mogą wybrać specjalne wody mineralne dla niemowląt. Napój należy podawać w butelce lub łyżeczką. Zlecana porcja to 100-120 ml wody na 1 kilogram wagi dziecka.

Do gaszenia pragnienia niemowlaka nadają się także herbatki owocowe oraz napary ziołowe. Przykładowo herbatki z kopru włoskiego czy rumianku można podawać już od 1 miesiąca życia.

Po ukończeniu przez dziecko 5-6 miesiąca życia jego dietę można uzupełnić o kompoty i soki z warzyw czy owoców. Najlepiej przyrządzać je samemu, początkowo z jabłek, marchwi czy gruszek i mocno rozcieńczać wodą. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nie zawierają one konserwantów czy sztucznych barwników mogących wywołać alergię pokarmową.

Pod żadnym pozorem nie powinnaś podawać maluszkowi napojów gazowanych, słodzonych, wody wysoko mineralizowanej, a także napojów mających w składzie sztuczne barwniki i konserwanty. Unikaj również soków tworzonych na bazie koncentratów owocowych.

O tym, czy dziecko potrzebuje podania dodatkowego napoju, możesz poznać po gęstości kupki (dodatkowe nawodnienie organizmu jest potrzebne, jeśli jest ona twarda, a malec ma problemy z wypróżnieniem się). Również, jeśli u maluszka wystąpi gorączka, wymioty czy zmiana koloru i zapachu moczu, może on potrzebować uzupełnienia płynów.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!