Data publikacji:

Pokój dla 7-latka: inspiracje. Polecane rozwiązania

Urządzasz pokój dla 7-latka chłopca? Nie wiesz, od czego zacząć i jak zaaranżować przestrzeń? A może szukasz inspiracji? W takim razie zerknij do naszego poniższego artykułu. Podpowiadamy w nim, o czym należy pamiętać, urządzając pokój dla chłopca 7-latka. Zapraszamy do lektury!
pokój dla 7-latka

Pokój dla 7-latka – jak go urządzić i zaaranżować? Praktyczne rady i rozwiązania

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla 7-latka? Ten artykuł jest dla ciebie! Poniżej podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, aranżując przestrzeń dla szkolniaka. Dzięki naszym wskazówkom wykorzystasz każdy centymetr pokoju, a twoje dziecko będzie czuło się w nim świetnie.

Pokój dziecięcy dla 7-latka – jakie meble musisz kupić?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli mebli. Które z nich muszą znaleźć się w pokoju 7-latka?

Biurko i krzesło lub fotel biurowy

To podstawa w pokoju każdego dziecka w wieku szkolnym. Jeśli macie w pokoju niewiele miejsca, to możecie wybrać biurko z nadstawką, które ma dodatkowe szafki i regały. W ten sposób zyskacie dodatkowe miejsce do przechowywania. Jakie biurko wybrać dla 7-letniego chłopca? Niezwykle istotna jest wysokość biurka. Dzieci w wieku 7 lat najczęściej mają wzrost między 115 cm a 125 cm. Wówczas najlepsze będzie biurko o wysokości 55–60 cm. Jeśli chcecie, aby biurko posłużyło dziecku na dłużej, możecie kupić biurko z regulacją wysokości.
I pamiętajcie, że biurko powinno mieć tyle miejsca na blacie, aby mimo ustawionych sprzętów, np. komputera, dziecko mogło przy nim wygodnie odrabiać lekcje. Oczywiście do biurka należy kupić też wygodny fotel biurowy.

Łóżko

Dla 7-letniego dziecka polecamy łóżko z materacem o wymiarach około 90 cm × 200 cm. Dziecko w takim wieku szybko rośnie, a więc kupienie nieco większego materaca to spora oszczędność. Macie w dziecięcym pokoju niewiele miejsca? Kupcie łóżko składane – w ciągu dnia będzie kanapą, a wieczorem wygodnym łóżkiem.

Szafki lub regał na książki/zabawki

Przynajmniej jedna szafka z szufladami lub półkami i jeden regał z otwartymi półkami. Na takim regale możecie postawić ozdobne skrzynki do przechowywania – na regale zapanuje porządek, a do takiej skrzynki możecie schować np. pluszaki czy klocki.

Mały pokój dla 7-latka? Tak zaoszczędzisz miejsce!

W małej przestrzeni należy wykorzystać każdy centymetr. Poniżej podpowiadamy, co zrobić, aby mądrze urządzić mały pokój dla
7-latka, np. w mieszkaniu w bloku.

Zabudowa na wymiar

Dzięki takiej zabudowie optymalnie wykorzystasz przestrzeń. Zamiast stawiać na podłodze kolejną komodę lub szafkę, zaprojektujcie zabudowę na wymiar, a część szafek zawieście nawet przy samym suficie. W takim miejscu można schować sezonowe ubrania, nieużywane zabawki czy inne tekstylia do pokoju dziecięcego, np. pościel, zasłonki itp.

Łóżko z szufladą do przechowywania

Dodatkowe miejsce do przechowywania? Znajdziecie je w łóżku z szufladą do chowania pościeli. Oczywiście możecie schować do niej także inne rzeczy. A jeśli łóżko będzie dodatkowo składane, to takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie!

Kup wieszaki

Mowa o ozdobnych wieszakach, które można montować na drzwiach lub ścianie. Taki wieszak to świetne miejsce do przechowywania, np. plecaka czy dziecięcych ubrań. Dzięki nim zostanie utrzymany porządek!

Pokój dla 7-latka na poddaszu? O tym pamiętaj!

Pokój twojego dziecka mieści się na poddaszu? Przed wami nie lada aranżacyjne wyzwanie! Na szczęście istnieje kilka patentów na to, aby taki pokój zaprojektować i urządzić nie tylko efektownie, ale i z pomysłem.

Meble przy ściance kolankowej

W pokoju na poddaszu zawsze są skosy. Te są mniejsze lub większe w zależności od wysokości ścianki kolankowej, czyli ściany, od której skos odchodzi. Jeśli ścianka kolankowa jest na tyle mała, że dziecko w niektórych miejscach w pokoju nie może się wyprostować, to zróbcie przy niej niskie szafki. To idealne miejsce do przechowywania ubrań czy książek. Przy ściance kolankowej możecie postawić też łóżko. Ważne jest jednak to, aby dziecko mogło swobodnie siedzieć wyprostowane na łóżku. Jeśli wasza ścianka kolankowa jest za mała i na to nie pozwala, wówczas ustawcie łóżko w innym miejscu.

Postaw na jasne wnętrze

Pokoje na poddaszu bywają ciemne, dlatego jasna kolorystyka w takim pokoju to podstawa. Stawiajcie na biel i jasne pastelowe kolory, np. jasną szarość czy błękit. Jeśli wasze dziecko woli ciemniejsze kolory, kupcie takie dodatki. Meble powinny być białe lub wykonane z jasnego drewna.

Roleta lub żaluzja w oknie to podstawa!

W pokoju na poddaszu jest okno dachowe? Zamontujcie w nim rolety lub żaluzje! Takie okno może mocno się nagrzewać, a wy musicie zadbać o to, aby dziecku nie było w pokoju zbyt ciepło i duszno.

Nietypowe rozwiązania do pokoju 7-letniego chłopca – twoje dziecko będzie nimi zachwycone

Pokój 7-letniego dziecka ma być nie tylko funkcjonalny, ale też ciekawy dla twojej pociechy. Na szczęście mamy na to kilka pomysłów!

Ścianka wspinaczkowa w pokoju

Masz w pokoju dziecka wąską i wysoką ścianę, która stoi niewykorzystana? To idealne miejsce do stworzenia na niej ścianki wspinaczkowej! Twoje 7-letnie dziecko będzie nią zachwycone!

Farba do pisania na ścianie

Znasz farbę tablicową? To farba, która po wyschnięciu przypomina popularne tablice dla dzieci. Po takiej farbie można pisać kredą! Podobne farby kupisz nie tylko w ciemnym (czarnym) kolorze, ale także w innych odcieniach. Warto wygospodarować jedną ścianę i pomalować ją właśnie taką farbą.
Zdjęcie: Envato Elemenst
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.