Data modyfikacji:

Pożegnanie z pieluchą – jak przekonać dziecko do używania nocnika?

Autor: Sylwia Stwora

Po okresie wolności związanej z brakiem konieczności kontrolowania potrzeb fizjologicznych, bo pełną swobodę zapewniała pielucha, przychodzi czas nauczenia malca sikania i robienia kupki tak jak robią to pozostali członkowie rodziny. Podpowiadamy, jak przekonać dziecko do używania nocnika, aby pożegnanie z pieluchą przebiegło sprawnie i bez wielkich awantur.

Przejście dziecka z fazy pieluch na nocnik to moment, na który rodzice zwykle czekają z utęsknieniem, choćby ze względu na to, że w końcu będzie można zaoszczędzić na sporym wydatku jakim są pampersy. Trening czystości można rozpocząć już około 18 miesiąca życia, ponieważ po takim okresie malec zwykle jest w stanie kontrolować potrzeby fizjologiczne oraz samodzielnie siada i utrzymuje równowagę. Jednak moment, kiedy zaczniemy uczyć pociechę korzystania z nocnika czy tradycyjnej toalety to indywidualna sprawa każdego dziecka, dlatego nie należy się spieszyć i robić niczego na siłę.

Jeśli stwierdzimy, że malec jest gotowy na zmianę, nocnikową edukację należy rozpocząć od kupna dziecięcej toalety. Nocnik powinien być atrakcyjny dla malca i samowolnie go przyciągać. Jednak zamiast naładowanego bajerami modelu, np. z melodią, światełkami czy oklaskami po  tym, jak malec załatwi swoją potrzebę, warto postawić na kolorowy, ale zwykły nocnik. Naszpikowany różnymi funkcjami produkt może po prostu wystraszyć dziecko. Tradycyjny nocnik pozwoli w ciszy i skupieniu wysiusiać się czy zrobić kupkę.

Istotne jest to, aby pokazać malcowi, jak korzystać z nocnika. Lekcję instruktażową warto przeprowadzić przy użyciu ulubionej maskotki czy lalki, co będzie dodatkowym bodźcem do zrezygnowania z pieluchy. Nie zapominaj również o pochwałach i nagradzaniu pociechy za postępy. Warto też zabierać dziecko ze sobą do toalety.

Innymi sposobami przekonania malca do nocnika jest zakładanie tetrowych pieluch zamiast pampersów – dziecko będzie czuł dyskomfort związany z mokrą i zimną pieluchą czy dodatkowym obciążeniem w postaci kupy. Można też wprowadzić stałe pory sadzania na nocniku, np. po jedzeniu czy przed kąpielą. Intymna atmosfera jest też ważnym czynnikiem w trakcie nauki. Malec nie będzie się czuł komfortowo, gdy cała rodzina będzie stać nad nim, gdy siedzi na swojej toalecie.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!