Data publikacji:

Śluz w kale dziecka: co może oznaczać?

Zauważyłeś smużkę śluzu w kale swojego dziecka i nie wiesz, co robić? Czy to powód do niepokoju? Niezależnie do tego, czy domieszka śluzu pojawiła się na całej długości stolca, czy dopiero na końcu kupki, warto dowiedzieć się, co jest przyczyną zmiany wyglądu kału dziecka. Sprawdź, co może być przyczyną śluzu w kale dziecka. Dowiedz się, jakie badania należy wykonać, by zdiagnozować problem i jak należy leczyć dziecko, by pozbyć się przyczyny problemu.
śluz w kale dziecka

Śluz w kale dziecka – czy to powód do niepokoju?

Domieszka śluzu w kale dziecka to jeszcze nie jest powód do niepokoju, nawet jeśli obserwujesz ją od czasu do czasu. Jeśli maluch nie ma żadnych innych objawów, nie skarży się na bolesność brzuszka, nie odczuwa bolesności podczas defekacji i stolec ma prawidłową formę i barwę, to najprawdopodobniej nie masz się czym przejmować. Śluz w kale niemowlaka lub starszego dziecka (przy braku innych objawów) zazwyczaj nie jest objawem żadnej choroby.
Nadmierna produkcja śluzu przez jelita może być objawem zaburzeń pracy jelit. Towarzyszy ona zarówno biegunce, jak i zaparciom. Śluz w kale może też świadczyć o niedrożności przewodu pokarmowego spowodowanej przepukliną, procesem nowotworowym czy ciałem obcym.

Jeśli chciałbyś upewnić się, że wszystko jest w porządku, warto zbadać stolec. Poinformuj o tym lekarza pediatrę i poproś o pokierowanie do odpowiedniej placówki diagnostycznej w celu zbadania kału malucha. Lekarz powinien też zbadać dziecko, w tym sprawdzić, czy dobrze przybiera na wadze i czy ma jakieś inne objawy, których rodzic nie zauważył. Nie wstydź się też pokazać zdjęcia kupki dziecka lekarzowi. To bardzo ważny element wywiadu dla pediatry.

Dziecko wymiotuje lub ma biegunkę? Może to sugerować, że maluch ma infekcję wirusową. Śluzowa kupka u niemowlaka może być wówczas przyczyną infekcji rotawirusowej. Inne objawy infekcji rotawirusowej to: podwyższona temperatura ciała lub gorączka, osłabienie, rozdrażnienie, wodnista biegunka i częste wymioty.
Śluz w kale jest też jednym z objawów rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Schorzenie charakteryzuje się wodnistą biegunką o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu często z domieszką śluzu. Śluz w kupce dziecka może też być objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej. W tym przypadku należy stosować specjalną dietę i unikać produktów, których organizm nie jest w stanie samodzielnie strawić lub jest na nie uczulony.

Przyczyny obecności śluzu w kupie:

  • choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub pasożytnicze przewodu pokarmowego,
  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • alergie pokarmowe,
  • nietolerancje pokarmowe,
  • owrzodzenia odbytu,
  • szczeliny odbytu,
  • przetoka odbytu,
  • nieswoiste zapalenie jelit,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • zapalenie trzustki,
  • mukowiscydoza.

Śluz w kale dziecka – jakie badania należy wykonać?

Nie rób żadnych badań na ślepo. W pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem pediatrą i ustal, jakie badania należy zrobić w pierwszej kolejności. Może to być badanie parazytologiczne, posiew kału, test na krew utajoną w kale lub badanie krwi. Wszystko zależy od tego, jakie dziecko ma objawy oprócz obecności śluzowatej wydzieliny w stolcu.

W innych przypadkach koniecznie jest wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej, kolonoskopii, gastroskopii lub badania RTG jamy brzusznej w celu np. wykluczenia ciała obcego.

Śluz w kale dziecka – jak leczyć?

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę obecności śluzu w kupce malucha. Jeśli jest to związane z infekcją wirusową, na nic się zdadzą antybiotyki, ponieważ nie działają one na wirusy. Co więcej, mogą wywołać więcej szkody niż pożytku, doprowadzając do wyjałowienia flory jelitowej, jeśli zostaną użyte w sposób nieprawidłowy. Pamiętaj, że długotrwała antybiotykoterapia też może być przyczyną obecności śluzu w kale zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Infekcję wirusową leczy się objawowo, zabiegając odwodnieniu maluszka i zabezpieczając go przed bólem za pomocą bezpiecznych leków przeciwbólowych. Możesz też wypróbować specjalne płyny nawadniające dla dzieci, które dostaniesz w aptekach (także tych internetowych).

W przypadku alergii pokarmowej u starszego dziecka należy się skonsultować z alergologiem i dietetykiem, który ułoży odpowiedni dla maluszka jadłospis. Leczenie polega na stosowaniu diety eliminacyjnej, która wyklucza spożywanie alergenu, który wywołuje objawy. To leczenie objawowe. Objawy alergii pokarmowej u niemowląt i dzieci karmionych piersią powinny być leczone za pomocą modyfikacji diety mamy karmiącej.

Na co dzieci są uczulone? To kwestia indywidualna i trudno na to pytanie odpowiedzieć bez dalszej diagnostyki. Dzieci często uczulają się na antygeny pochodzenia mlecznego, na soję, jajka, orzechy i różnego rodzaju zboża. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma objawy alergii, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem pediatrą lub umów się na wizytę do alergologa prywatnie.

Śluz z krwią w kale dziecka – o czym świadczy?

Krew w kupce dziecka zawsze budzi niepokój u rodziców. Przyczyn takiego objawu może być wiele. Dużo może powiedzieć już, jak stolec wygląda. Krew ze śluzem może mieć postać niteczek ułożonych na powierzchni kupki. Może być żyworóżowa lub ciemna, prawie czarna. W przypadku świeżej krwi wiadomo, że do krwawienia doszło w końcowym odcinku układu pokarmowego, ponieważ krew nie została strawiona. Ciemna, czarna krew pochodzi z żołądka, ponieważ została już strawiona przez odpowiednie enzymy i dlatego ma taką barwę.