Strach ma wielkie oczy. Co robić, gdy dziecko się boi?

0

Dziedzic boi się duchów, jego siostra drży na widok koni i – to nowość w naszym prywatnym katalogu strachów – pluszowych zabawek oraz…ślimaków („boim simaka! boim!”). Jak oswajamy te lęki?

 Trzymamy się kilku zasad, a najważniejsza z nich brzmi – nie bagatelizować, nie kpić i nie mówić: „no jak się boisz? przecież to w ogóle nie straszne!”. Bywa to trudne, nie powiem, czasem w porę nie zdążę ugryźć się w język.

Okazuje się, że odczuwanie strachu jest normalną, rozwojową sprawą – z wielkim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że prędzej czy później dotkną każde dziecko. Ba – psychologowie stworzyli nawet swoisty katalog i do każdego wieku przypisali charakterystyczny lęk. Wiele dwulatków boi się np. nagłych, głośnych dźwięków , na które wcześniej zupełnie nie zwracały uwagi.

-Właściwe postępowanie z lękami trapiącymi dzieci musi opierać się na rozumieniu faktu, że lęk nie jest czymś złym i godnym potępienia. W społeczeństwach prymitywnych albo wśród zwierząt, ludzie czy istoty żywe boją się tego, co może im zaszkodzić, i oddalają się od tego tak szybko, jak umieją, nierzadko ratując w ten sposób własne życie (…) Zasadą jest, że – nawet bez żadnej pomocy z Waszej strony – dziecko z tego wyrośnie. W miarę upływu czasu zmienia się widzenie świata. Rzeczywistość wydaje się coraz bardziej zrozumiała, a przez to mniej przerażająca –  piszą autorzy książki „Rozwój Psychiczny Dziecka od 0 do 10 lat„, którą wielokrotnie Wam już polecałam. Poniżej kilka ich rad:

Czego NIE ROBIĆ robić, gdy dziecko się boi?

  • Pod żadnym pozorem nie wyśmiewać się z lęków
  • Nie zawstydzać („taki duży chłopiec a boi się kota?”)
  • Rzucać na głęboką wodę, „wkładając” w sytuację lękową (chlapanie wodą, gdy dziecko boi się pływać; zmuszanie do głaskania zwierząt, stawienia na wysokie konstrukcje, gdy mamy do czynienia z lękiem wysokości itp.)
  • Irytować i niecierpliwić się
  • Obarczać winą za lęki dziecka dziecko lub siebie
  • Traktować lęk jako coś nienormalnego i szkodliwego

Co ROBIĆ gdy dziecko się boi

  • Okazać zrozumienie i akceptację („Boisz się pająków? Świetnie rozumiem! Jak byłam w Twoim wieku to też za nimi nie przepadałam”)
  • Nie konfrontować na siłę dziecka z sytuacjami wywołującymi lęk
Udostępnij

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.