Data modyfikacji:

Strach ma wielkie oczy. Co robić, gdy dziecko się boi?

Autor: Justyna Mazur

Dziedzic boi się duchów, jego siostra drży na widok koni i - to nowość w naszym prywatnym katalogu strachów - pluszowych zabawek oraz...ślimaków ("boim simaka! boim!"). Jak oswajamy te lęki?

 Trzymamy się kilku zasad, a najważniejsza z nich brzmi - nie bagatelizować, nie kpić i nie mówić: "no jak się boisz? przecież to w ogóle nie straszne!". Bywa to trudne, nie powiem, czasem w porę nie zdążę ugryźć się w język.

Okazuje się, że odczuwanie strachu jest normalną, rozwojową sprawą - z wielkim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że prędzej czy później dotkną każde dziecko. Ba - psychologowie stworzyli nawet swoisty katalog i do każdego wieku przypisali charakterystyczny lęk. Wiele dwulatków boi się np. nagłych, głośnych dźwięków , na które wcześniej zupełnie nie zwracały uwagi.

-Właściwe postępowanie z lękami trapiącymi dzieci musi opierać się na rozumieniu faktu, że lęk nie jest czymś złym i godnym potępienia. W społeczeństwach prymitywnych albo wśród zwierząt, ludzie czy istoty żywe boją się tego, co może im zaszkodzić, i oddalają się od tego tak szybko, jak umieją, nierzadko ratując w ten sposób własne życie (...) Zasadą jest, że - nawet bez żadnej pomocy z Waszej strony - dziecko z tego wyrośnie. W miarę upływu czasu zmienia się widzenie świata. Rzeczywistość wydaje się coraz bardziej zrozumiała, a przez to mniej przerażająca -  piszą autorzy książki "Rozwój Psychiczny Dziecka od 0 do 10 lat", którą wielokrotnie Wam już polecałam. Poniżej kilka ich rad:

Czego NIE ROBIĆ robić, gdy dziecko się boi?

  • Pod żadnym pozorem nie wyśmiewać się z lęków
  • Nie zawstydzać ("taki duży chłopiec a boi się kota?")
  • Rzucać na głęboką wodę, "wkładając" w sytuację lękową (chlapanie wodą, gdy dziecko boi się pływać; zmuszanie do głaskania zwierząt, stawienia na wysokie konstrukcje, gdy mamy do czynienia z lękiem wysokości itp.)
  • Irytować i niecierpliwić się
  • Obarczać winą za lęki dziecka dziecko lub siebie
  • Traktować lęk jako coś nienormalnego i szkodliwego
  • Co ROBIĆ gdy dziecko się boi

  • Okazać zrozumienie i akceptację ("Boisz się pająków? Świetnie rozumiem! Jak byłam w Twoim wieku to też za nimi nie przepadałam")
  • Nie konfrontować na siłę dziecka z sytuacjami wywołującymi lęk
  • Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

    Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

    2019-09-03
    Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
    nauka angielskiego

    Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

    2019-09-02
    Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
    dzieci

    Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

    2019-08-28
    O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
    audiobooki

    Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

    2019-08-19
    Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
    książki Jespera Juula

    Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

    2019-08-02
    Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
    jak nauczyć dziecko czytać

    Jak nauczyć dziecko czytać?

    2019-07-31
    Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!