Data modyfikacji:

Sprawdź, jaka powinna być temperatura w ciąży

W ciąży organizm kobiety pracuje zupełnie w innym trybie. Zmianom ulega nie tylko apetyt czy zapotrzebowanie na sen, ale również wiele pomniejszych procesów. Jednym z nich jest temperatura w ciąży. Dowiedz się, jaka powinna być prawidłowa i przy jakich wartościach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

temperatura w ciąży

Prawidłowa temperatura w ciąży, czyli jaka?

Organizm przyszłej mamy jest wystawiony na szereg wyzwań. Rosnące dziecko z każdym dniem wymusza intensywną pracę wielu układów, w tym przede wszystkim krwionośnego. Możesz być zdziwiona, ale w prawidłowych warunkach temperatura ciała w ciąży powinna być nie wyższa, a odrobinę niższa od normy.

Zjawisko to można bardzo łatwo wyjaśnić. W ciąży przyspieszona zostaje praca metabolizmu mamy, czego wynikiem jest zwiększone wydzielanie ciepła. Aby nie doprowadzić do przegrzania, organizm ciężarnej może obniżyć jego temperaturę. Warto jednak wiedzieć, że nigdy nie jest to bardzo duży spadek. Temperatura kobiety w ciąży może spaść o np. jedynie o kilka dziesiętnych stopnia Celsjusza.

Dla jasności, jeśli w ciąży temperatura twojego ciała nadal utrzymuje się na poziomie 36,6 stopni Celsjusza i nie następują jej spadki, nie musisz się przejmować. Każdy organizm reaguje na stan błogosławiony nieco inaczej – niektóre kobiety nie zauważają żadnych odstępstw, jeśli chodzi o temperaturę ciała w ciąży.

Sprawdź również, jak pokonać przeziębienie w ciąży.

Kiedy spada temperatura w ciąży?

Spadek temperatury ciała przyszła mama może zauważyć w bardziej zaawansowanej ciąży. Na samym jej początku, czyli w I trymestrze, może dojść do odwrotnego zjawiska, a więc podwyższonej temperatury w ciąży.

Wyższa temperatura w ciąży. Czy powinnaś się martwić?

Sytuacją, która wywołuje niepokój u kobiet spodziewających się dziecka, jest podwyższona temperatura w ciąży. Organizm przyszłej mamy jest wrażliwy na infekcje, dlatego skoki temperatury bywają automatycznie kojarzone z problemem zdrowotnym.

Jeśli temperatura ciała w ciąży pod pachą ma nie więcej niż 37,1 stopni Celsjusza, nie powinnaś popadać w panikę. Trzeba pamiętać o tym, że ciepłota ciała człowieka (nie tylko w czasie ciąży) w ciągu dnia może wahać się nawet o 1 stopień. 

Należy wiedzieć, że organizmy niektórych kobiet przez całą ciążę wykazują delikatnie podwyższoną temperaturę, co jest niczym innym, jak reakcją na zmiany hormonalne. Jeśli lekko podwyższonej temperaturze (do 37 stopni Celsjusza) nie towarzyszą typowe objawy infekcyjne lub bóle brzucha, najpewniej wszystko jest w porządku.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Powodem do niepokoju powinna być temperatura na poziomie 37,5 stopnia Celsjusza utrzymująca się przez kilka dni. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Pamiętaj, że bez konsultacji z nim, w ciąży nie powinnaś zażywać żadnych leków przeciwgorączkowych, nawet tych bez recepty.

Absolutnym wskazaniem do szybkiej wizyty u lekarza jest gorączka w ciąży, czyli temperatura 38 stopni Celsjusza. Jest ona szczególnie groźna zwłaszcza pomiędzy 4., a 14. tygodniem ciąży. W tym ważnym okresie następuje implantacja zarodka oraz rozwój jego kości. Wysoka temperatura w ciąży może przyczynić się do powstania wad rozwojowych, a nawet poronienia.

Temperatura w ciąży. Kiedy mierzyć?

Kiedy wykonywać pomiar temperatury ciała w ciąży, aby mieć pewność, że wynik będzie wiarygodny? Najniższą temperaturę ciała człowiek wykazuje wieczorami, najwyższą – zaraz po przebudzeniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wykonywanie pomiarów tuż przed pójściem spać.

W prawidłowo przebiegającej ciąży, temperatura ciała kobiety pozostaje na poziomie 36,6 stopni Celsjusza lub jest delikatnie obniżona. Jeśli jednak zauważysz jej delikatne podwyższenie, a mimo to czujesz się dobrze, nie popadaj w panikę. Każda kobieta przechodzi ciążę nieco inaczej.