Data modyfikacji:

Usypianie dziecka - 5 najczęstszych błędów rodziców

Autor: Sylwia Stwora

Usypianie dziecka to dla Ciebie prawdziwe wyzwanie? Być może popełniasz jeden z najczęstszych błędów na tym polu. Prezentujemy 5 sytuacji, które skutecznie mogą wybić malca ze snu, jednocześnie doprowadzając rodziców do białej gorączki.

Dwoma najczęstszymi błędami rodziców przy usypianiu dziecka są kołysanie i dostarczanie malcowi zbyt wielu bodźców w postaci głośniej muzyki, kilku osób w pokoju, jasnego światła, prób zabawienia różnymi zabawkami i innych czynników, które absorbując jego uwagę nie pozwalają się wyciszyć. Rada: Kładąc malca spać gaś światło, wyłączaj grającą nad łóżeczkiem karuzelę i staraj się niepotrzebnie nie pobudzać pociechy do działania. Niech maluch zacznie rozróżniać dzień, który służy zabawom i noc, będącą porą odpoczynku. Nie usypiaj go na rękach. Po pierwsze, jeśli będziesz robić to zbyt często dziecko przyzwyczai się i nie będzie chciało zasypiać w inny sposób. Po drugie, jego sen będzie płytki. Bujaj pociechę jedynie gdy jest rozdrażniona lub zdenerwowana.

Kładzenie dziecka spać o późnej porze to kolejny błąd popełniany przez rodziców wieczorem. Jeśli dziecko spędziło aktywnie dzień i nie zmrużyło w tym czasie oka z pewnością jest przemęczone. Jeśli będziesz starać się je przetrzymywać aż stanie się naprawdę senne, trudniej będzie mu zasnąć. Rada: Staraj się, aby maluch znalazł się w łóżeczku najpóźniej o 19-20.

Z poprzednim błędem wiąże się inny – pomijanie codziennych rytuałów. Jeśli dotychczas malec nauczył się, że przed przytuleniem się do poduszki kąpiesz je, przebierasz w piżamę, masujesz i tulisz śpiewając kołysankę czy czytając bajkę, to pominięcie któregoś elementu może wywołać u niego niepokój. Rada: Staraj się, aby wieczorny rytuał odbywał się o w miarę podobnej porze i w określonej kolejności.

Na liście najczęstszych błędów rodziców podczas usypiania jest brak konsekwencji i uleganie malcowi, gdy zaczyna płaczem wymuszać spanie z rodzicami, dodatkową porcję jedzenia, usypianie jedynie na rękach mamy czy zabawę w środku nocy. Rada: Jeśli położyłaś malca do łóżeczka i zaczyna marudzić, nie bierz go z powrotem na ręce, ale zostaw aż się uspokoi. Gdy nie potrafisz sobie poradzić z pociechą, poproś aby ktoś inny go usypiał, a Ty wyjdź z pokoju.

Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
książki Jespera Juula

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

2019-08-02
Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
jak nauczyć dziecko czytać

Jak nauczyć dziecko czytać?

2019-07-31
Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!