Data publikacji:

Zestaw małego badacza - co powinien zawierać?

Autor:

Lato to najlepsza pora, by wprowadzić dziecko w fascynujący świat przyrody. Czy to podczas jednodniowej wycieczki za miasto, czy rodzinnych wakacji nad jeziorem, pobyt na łonie natury może obfitować w inspirującą zabawę małego odkrywcy. Podpowiadamy, jakie narzędzia i gadżety przydadzą się dziecku w czasie leśnych przygód.

Autor: Anna F.

1. Lupa

Dla każdego botanicznego odkrywcy lupa to podstawowe narzędzie pracy! Jest niezastąpiona w rozpoznawaniu liści i ziół, można też przez nią godzinami obserwować mrówki, żuki, chrabąszcze czy gąsienice. Dzięki lupie dziecko nauczy się zwracać uwagę na szczegóły i rozpoznawać różne gatunki roślin i owadów.

2. Ołówek i notes

Mały badacz przyrody podczas wyprawy potrzebuje ołówka i notesu, nawet jeśli nie umie jeszcze pisać. Za pomocą ołówka i papieru można odbijać znalezione liście i w ten sposób dokumentować napotkane gatunki roślin. W notesie można też zorganizować niewielki zielnik, susząc liście i kwiaty między stronami. Towarzysząc dziecku podczas wyprawy, zwróć uwagę na to, by nie niszczyło przyrody - a w szczególności roślin będących pod ochroną.

3. Lornetka

Las to też idealne miejsce do obserwacji zwierząt, na przykład saren, wiewiórek czy różnych gatunków ptaków. Większość z nich jednak spłoszy się, gdy zobaczy zbliżającego się człowieka. Dlatego na dziecięcą wyprawę do lasu warto zabrać ze sobą lornetkę, dzięki której maluch będzie mógł na żywo obserwować zwierzęta z bezpiecznej odległości.

4. Atlas roślin

Świetną zabawą dla starszego dziecka może być szukanie różnych gatunków roślin. Aby ułatwić ich rozpoznawanie, warto zabrać ze sobą kieszonkowy ilustrowany atlas dla dzieci. Napotkane w lesie drzewa, krzewy, zioła, a nawet rodzaje mchu można odnaleźć w książce na podstawie zamieszczonych w niej obrazków.

5. Kocyk i przekąski

Wyprawy małego badacza przyrody mogą być bardzo wyczerpujące - dlatego po zakończeniu zabawy można urządzić sobie mały piknik. W tym celu trzeba spakować lekki kocyk, kanapki, przekąski i coś do picia. Po rodzinnym pikniku warto zwrócić uwagę, by skrupulatnie po sobie posprzątać, ponieważ nie należy zaśmiecać przyrody. Można też nauczyć malucha uważać na niejadalne owoce i grzyby, które kuszą spacerowiczów w lesie.

Powstałe podczas wycieczki prace koniecznie umieśćcie w widocznym miejscu. Domowa galeria zachęci małych badaczy do wyruszania na kolejne wyprawy. Kilka podpowiedzi, jak przechowywać prace maluchów, znajdziecie TUTAJ.

Nie zapomnijcie także o odpowiedniej ochronie przed kleszczami i komarami. W przeciwny razie Wasze dzieci mogą przyprowadzić ze sobą niechcianych gości. Preparaty przeciwko insektom znajdziecie TUTAJ.