Znana onkolog z bardzo ważnym przesłaniem do rodziców. Przeczytajcie!

10

Prof. Alicja Chybicka od 40 lat leczy nowotwory u dzieci. W wywiadzie opublikowanym niedawno na portalu babyonline.pl  przyznaje, że z roku na rok rośnie liczba dzieci chorych na raka.

Profesor apeluje do rodziców, by nie bagatelizowali niepokojących symptomów, uważnie słuchali dzieci i szukali przyczyn długo utrzymującego się, kiepskiego samopoczucia, uporczywego kaszlu, częstej gorączki, powiększonych węzłów chłonnych czy brzucha, bóli kości i głowy – Lepiej niepotrzebnie iść do lekarza niż coś zaniedbać. Wolę, by przyszła setka dzieci do naszej poradni niepotrzebnie, niż żeby jedno życie zostało zmarnowane – mówi profesor dodając, że średnio raz w tygodniu ma u siebie małego pacjenta z wielkim guzem, który przeoczyli bliscy dziecka.

Doktor Chybicka zaleca też rodzicom, by – nawet jeżeli w domu mają okaz zdrowia tryskający energią – raz do roku prosili swojego pediatrę o dokładne zbadanie dziecka. Gdy nowotwór zostanie wykryty w I lub II stadium, szanse na wyleczenie wynoszą często 100 procent. Okresowe badania krwi i moczu, badanie dna oka, USG jamy brzusznej – wszystko to można wykonać w ramach NFZ. Pamiętajcie o tym!

Co powinno nas zaniepokoić?

 • często powracający ból (kości, głowy, brzucha), narastający i coraz gorzej reagujący na leki przeciwbólowe
 • oporna na leki, długo utrzymująca się gorączka
 • częste wymioty
 • trwający długo, nieefektywny kaszel
 • zez pojawiający się u wcześniej zdrowego dziecka (zwłaszcza jednostronny)
 • zniekształcone żebra, stawy, węzły chłonne, asymetria brzucha

Oczywiście, wiele z tych objawów może występować przy zwykłych infekcjach wirusowych, dlatego nie należy wpadać w panikę, tylko – w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, skonsultować się z lekarzem.


Udostępnij

10 komentarzy

 1. Gdzieś przeczytałam, żeby co roku robić usg jamy brzusznej dziecku i wzięłam to sobie do serca. Badajcie dzieci, to tylko chwila a może uratować życie!

  • Ja też tego pilnuję, choć ostatnio, od lekarza wykonującego badanie,usłyszałam – „następnym razem to tylko kiedy badania krwi wyjdą nie najlepiej”…

 2. Moja corka kaszel ma przez prawie rok chodzę po lekarzach szukam przyczyn i nikt nic nie wie nie może pomóc latem jest jako tako po wrześniu od Nowa kaszel 😯 ręce opadają słychać nie można najbardziej męczy pod wieczór

  • Mój syn lat 6 kaszlal od stycznia do lipca prawie bez przerwy, ataki bywaly tak silne, że prawie się dusil, a najgorzej było w nocy. Nie pomagały inhalacje ani leki łagodzące objawy alergii na „niewiadomo” co którą podejrzewano. Mieliśmy zrobić testy, ale nie było jak, bo ciągle dostawał jakieś leki. Minęło jakby ręką odjal, od prawie trzech miesięcy jest spokój. Od pewnego profesora pediatrii usłyszałam ostatnio, że tak się zdarza, dziecko może mieć alergię a potem z niej wyrasta – wszystkie objawy znikają jak gdyby nigdy nic. Osobiście znam kilka takich przypadków.

  • ja cale dziecinstwo sie dusilam od kaszlu. Okazalo sie ze to alergia na roztocza byla. w nowym mieszkaniu minelo jak reka odjal. Takze szukalabym przyczyn alergicznych (kurz, pierze, pylki). Ew moze gronkowiec?

Zostaw komentarz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.