Data modyfikacji:

3 tradycje świąteczne, o których warto opowiedzieć dziecku

Autor: Kasia

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele tradycji. Warto opowiedzieć o nich dzieciom, aby nie tylko aktywnie uczestniczyły w uroczystościach, ale także wiedziały skąd się wzięły i na czym polegają. Przedstawiamy kilka najciekawszych.

Podczas świąt mówimy dzieciom o opłatku czy sianku pod obrusem, ale często zapominamy o tradycjach, które są równie ważne, ale powoli odchodzą w niepamięć. A to przecież od nas zależy czy przekażemy je dalej. Niektóre z nich są niezwykle atrakcyjne, szczególnie dla dzieci. W trakcie świątecznych przygotowań znajdźmy chwilę, aby opowiedzieć dzieciom o kolędnikach czy szopce.

Źródło: theapricity.com

Kolędnicy

Śpiewanie kolęd przez grupę młodych ludzi, chodzących we wsi od domu do domu to jedna z najprzyjemniejszych tradycji. Kolędnicy przebierali się za króla Heroda, śmierć, diabła, anioła i pasterzy, a czasami turonia, barana i kozę. Kiedy otworzyły się drzwi śpiewali oni kolędy, a w zamian oczekiwali drobnych prezentów w postaci jajek czy strucli od gospodyni oraz drobnych pieniędzy od gospodarza. Było to oznaką szczodrości oraz gospodarności domowników. Zwyczaj ten niestety już zanika, dlatego szczególnie warto mówić o nim najmłodszym. Możemy też zorganizować wspólne kolędowanie, np. po znajomych sąsiadach.

Pasterka

Źródło: navhindtimes.in

Najmłodsze pociechy zazwyczaj o tej porze już śpią, ale starszaki często czekają, aby razem z rodzicami udać się na Pasterkę. Msza celebrowana w kościele rzymskokatolickim o północy w noc z 24 na 25 grudnia odprawiana jest na pamiątkę narodzin Jezusa. Swoją nazwę zyskała od pasterzy, którzy przybyli do Betlejem, aby zobaczyć Syna Bożego. Obecnie całe rodziny czekają do północy, aby wspólnie radować się i celebrować Boże Narodzenie. Pierwsze msze zaczęto odprawiać już w V wieku, jednak wtedy wyglądały one inaczej. Przede wszystkimi był to idealny moment na figle i psikusy. Parobcy dolewali atramentu do kropielnicy, zszywali suknie dwóch kobiet lub rąbek sukni do kołnierza. Wszyscy świetnie się przy tym bawili, a księża przymykali na te wybryki oko. Wszak był to najweselszy dzień w roku.

Szopka bożonarodzeniowa

Źródło: contactnumbers.co.in

Jedna z najbardziej lubianych przez dzieci tradycji to bożonarodzeniowa szopka.Jej pomysłodawcą był św. Franciszek z Asyżu, który po raz pierwszy ułożył figurkę Jezusa na sianku w otoczeniu zwierząt. Tradycja bardzo szybko rozprzestrzeniła się na całą Europę i świat z przesłaniem prostoty, ubóstwa i pokory. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie świąt bez szopki, buduje się je we wszystkich polskich kościołach. W wielu miastach można zobaczyć także „żywą” szopkę, w której udział biorą prawdziwi ludzie oraz zwierzęta. Te cieszą się największym zainteresowaniem dzieci. Bardzo ciekawe są także szopki ruchome, w których postaci lekko się poruszają w takt towarzyszącej muzyki, zazwyczaj kolęd. W Krakowie buduje się bardzo okazałe szopki wzorowane na zabytkowych budowlach architektonicznych miasta. Często stają się one teatrzykami lalek, pokazując scenki z narodzin Jezusa.

Szopka bożonarodzeniowa może być doskonałą dekoracją świąteczną także w naszym domu. Szeroki wybór różnego rodzaju szopek znajdziesz TUTAJ.