Data modyfikacji:

Kto odwiedza dzieci w święta Bożego Narodzenia?

Czerwony kubrak, duży brzuch i siwa broda. Takiego Świętego Mikołaja znają współczesne dzieci. Czy rzeczywiście to on gości w naszych domach 24 i 25 grudnia? Kto odwiedza dzieci w święta Bożego Narodzenia? Prezentujemy kilka nietuzinkowych przykładów tej tradycji z całego globu. Koniecznie przeczytajcie!

Niezwykła aura atmosfery świątecznej rozpoczyna się już na początku grudnia. Wtedy na ulicach naszych miast, zaczynają rozbrzmiewać dzwoneczki Mikołajów zmierzających do domów, aby obdarować dzieci prezentami. Przyzwyczailiśmy się do tego, że Mikołaj to roześmiany brodacz w czerwonej czapce; lubi wchodzić przez komin, jeść świąteczne pierniczki i popijać je mlekiem. Do domów grzecznych dzieci dociera saniami zaprzężonymi w renifery. "Bohater świąt" chciałoby się rzec. I choć media pierwszeństwo dają starszemu panu z Bieguna Północnego i jego elfom, to w niektórych krajach nadal pielęgnowane są dawne tradycje. Zobaczcie, kto zapuka do drzwi grzecznych dzieci na Islandii, kto wskoczy do komina w Danii i kogo obawiają się malce z Austrii.

Czapki Świętego Mikołaja znajdziesz TUTAJ.

Polska - Biskup i Gwiazdor

Zacznijmy od własnego podwórka. Historia Św. Mikołaja jest u nas trochę inna. Według polskiego zwyczaju, co roku 6 grudnia na pamiątkę szczodrego biskupa Miry, wręczamy sobie prezenty. Początkowo, atrybutami św. Mikołaja – jak na kapłana przystało - były mitra i pastorał.

W częściach, które historycznie przynależały do zaboru pruskiego, a więc w Wielkopolsce, na Kujawach i Warmii, a także na ziemiach Kaszub i Kociewia, dzieci otrzymują podarki od Gwiazdora. Postać ta wywodzi się z orszaku kolędników. Przedstawiana jest z gwiazdą (niesie ją w pochodzie) i workiem wypełnionym prezentami.

Islandia - Jólasveinar

Źródło: icelandroadguide.com

Jólasveinar to według średniowiecznych sag islandzkich, trzynastu braci. Byli potomkami Grýli – olbrzymki polującej na dzieci w okresie adwentu. Z biegiem czasu opowieść została przekształcona. „Gwiazdkowi chłopcy ” schodzą z gór na 13 dni przed wigilią. Codziennie opowiadają dzieciom bajki, wręczają im drobne upominki i śpiewają wesołe pieśni.

Japonia - Hoteiosho

Źródło: ideales.gr

Hoteiosho to odpowiednik Świętego Mikołaja z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest pulchnym, buddyjskim mnichem. Przedstawia się go z odsłoniętym brzuchem i wielkim workiem z podarunkami w nogach. W tym kraju, święta są czasem spędzanym z rodziną, ale bez prezentów. Dopiero w sylwestra Japończycy, wyrzucając ziarna fasoli na szczęście, oczekują podarków od tajemniczego mnicha. Niektórzy twierdzą, że podróżuje on, tak jak w Stanach Zjednoczonych, z czerwononosym reniferem.

Włochy - La Befana

Źródło: italymagazine.com

Ta przyjacielska świąteczna czarownica wkłada prezenty do skarpet pozostawionych przez dzieci w Święto Trzech Króli. Grzecznym brzdącom zostawia figi i cukierki, urwisom – węgiel, popiół, cebulę lub czosnek. Wydawać, by się mogło, że Święty Mikołaj jest uzależniony od ciasteczek, La Befana uwielbia wino! Rodzice zostawiają dla niej lampkę tego trunku na zewnątrz domu, aby lepiej podróżowało jej się podniebnym sklepieniem na swojej miotle.

Niderlandy - Zwarte Piet

Źródło: nrc.nl

To pomocnik Świętego Mikołaja. W nocy, przechodząc przez kominy, zostawia w domach prezenty, a w dzień zaś, chodząc po ulicy, rozdaje dzieciom słodycze. Jest to wesoła, psotliwa postać, ubrana w stylu siedemnastowiecznych paziów. Jego charakterystyczną cechą są twarz i ręce pomalowane czarną farbą. Duńczycy twierdzą, że jest to sadza z komina. Obcokrajowy uważają, jednak, że to karykaturalne nawiązanie do Afroamerykanów. Niezależnie od stereotypów, według tradycji, „Czarny Piotruś” nie powinien być odgrywany przez czarnoskórego mężczyznę.

Początkowo nie był jednak przyjaznym jegomościem. Miał porywać niegrzeczne dzieci i wywozić je za granicę.

Filipiny - Trzech Króli

Ponad 80% populacji tego kraju to chrześcijanie. Szczególnie celebruje się tutaj święto Trzech Króli. W tę noc dzieci dokładnie czyszczą i polerują trzy buty. Pozostawiają je dla wędrowców. Kacper, Melchior i Baltazar, przechodząc przez każdą miejscowość, pozostawiają w butach prezenty. Ta magiczna noc jest zwieńczeniem okresu świątecznego na Filipinach.

Austria – Krampus

Krampus

Krampus wywodzi się z tradycji pogańskiej. To tajemniczy demon, który towarzyszy Mikołajowi. W przeciwieństwie do innych bohaterów, wymierza kary niegrzecznym dzieciom. Jest to owłosiona bestia, posiadająca rogi, kopyta i długi czerwony język. Przestrogą dla najbardziej nieposłusznych jest jego atrybut – wiklinowy kosz, który służy mu do porywania dzieci prosto do piekła.

Dzieci się boją, a dorośli bawią. Dla starszych organizowany są bowiem bieg świąteczny w przebraniach bestii i festiwale związane z legendami o Krampusie.

Autor: Edyta Małek