A jednak drewniane zabawki mają w sobie pewną magię, która sprawia, że cieszą się one niesłabnącą popularnością. Obecnie zabawki wykonane z drewna przeżywają wręcz swój renesans. Okazuje się bowiem, że po zachłyśnięciem się plastikowymi, wielofunkcyjnymi zabawkami, wiele osób doszło do wniosku, że… prostymi, drewnianymi zabawkami dziecko bawi się chętniej!
Grające, plastikowe zabawki mogą sprawiać, że dziecko będzie odczuwać większe zmęczenie podczas jego użycia. Tak samo jak z telewizorem – po pewnym czasie organizm może czuć przestymulowanie. Mnogość głośnych dźwięków, migotanie – to wszystko męczy naszego malucha, nie dając mu pola do rozwinięcia skrzydeł w postaci własnej inwencji i podążania za swoją ciekawością.
Takiego malca zajmie na jakiś czas drewniana zjeżdżalnia z samochodami, a także drewniana tęcza, którą może ustawiać według własnych upodobań. Roczniak z chęcią spróbuje grać na pierwszych, prostych instrumentach muzycznych.
Pierwsze drewniane klocki i nauka budowania wież również są fascynującym zajęciem dla rocznego i półtorarocznego dziecka – choć tak naprawdę dwu- i trzylatek równie chętnie bawi się drewnianymi klockami, więc jest to inwestycja na lata.
Kuchenne drewniane zabawki, czyli na przykład warzywa do krojenia, pozwolą roczniakowi na pierwsze zabawy w odgrywanie ról. To dlatego zabawki do małych dziecięcych kuchni cieszą się taką popularnością – dzieci w tym wieku zaczynają obserwować najbliższe otoczenie, a rodzice krojący warzywa z pewnością zostaną już przez niego zauważeni.
Wiele z tych zabawek będą cieszyć dziecko także w późniejszym okresie, gdy jako aktywny 2-latek czy 3-latek zacznie wkraczać w świat swojej fantazji.
Zwykła zabawa w piasku, przenoszenie kamyków i listków jest dla dzieci bardzo rozwojowym zajęciem. Rysowanie kredą, zabawy w sortowanie (np. wspólne układanie sztućców w szufladzie czy sortowanie ubrań kategoriami), a także zabawy w odgrywanie ról również są wspaniałą propozycją dla najmłodszych. Alternatywą dla drewnianych zabawek mogą być także zabawki wykonane z ekologicznego silikonu czy kauczuku, takie jak silikonowe foremki do piasku czy sensoryczne piłeczki zapewniające różne wrażenia zmysłowe. Pluszowe przytulanki, lalki i misie mogą być również wspaniałymi towarzyszami codziennej zabawy dziecka.
Drewniane zabawki otwierają wiele możliwości kreatywnej i swobodnej zabawy. Wymagają użycia własnej wyobraźni i rozwijają zdolności manualne. Przy tym są ekologiczne i estetyczne. Nie warto jednak zamykać się w ramach jednego typu zabawek. Korzystajmy więc z różnych dostępnych opcji, zwracając uwagę na te zabawki, które będą stymulować rozwój i wyobraźnię naszych pociech.
Drewniane zabawki należą z pewnością do tego grona i zachwycą niejednego malucha, zapewniając mu zabawę na długi czas.