Data modyfikacji:

Drewniane zabawki dla dzieci – czy warto?

Zastanawiając się nad zakupem zabawki dla dziecka, jesteśmy zalewani ofertami z każdej strony. Sklepy internetowe, stacjonarne, a nawet sklepy spożywcze – na każdym kroku widzimy coraz to nowsze propozycje dla najmłodszych. Wśród gąszcza zabawek znajdziemy również te drewniane. Te często niepozorne zabawki mają swoich zwolenników i przeciwników. Czy warto zainwestować w drewniane zabawki dla dzieci? Przekonajmy się!
drewniane zabawki

Zabawki drewniane dla dzieci – argumenty za i przeciw

Wokół drewnianych zabawek toczy się zacięta dyskusja. Są one zazwyczaj bardziej stonowane, a ich forma jest prostsza i mniej krzykliwa w porównaniu do zabawek plastikowych. Na próżno wśród drewnianych zabawek szukać światełek i melodyjek. Fani grających zabawek mogą być zatem zawiedzeni – drewniany konik bowiem nie powie w trzech językach, jak ma na imię i nie zagra dziesięciu piosenek po przyciśnięciu guzika.

A jednak drewniane zabawki mają w sobie pewną magię, która sprawia, że cieszą się one niesłabnącą popularnością. Obecnie zabawki wykonane z drewna przeżywają wręcz swój renesans. Okazuje się bowiem, że po zachłyśnięciem się plastikowymi, wielofunkcyjnymi zabawkami, wiele osób doszło do wniosku, że… prostymi, drewnianymi zabawkami dziecko bawi się chętniej!

Grające, plastikowe zabawki mogą sprawiać, że dziecko będzie odczuwać większe zmęczenie podczas jego użycia. Tak samo jak z telewizorem – po pewnym czasie organizm może czuć przestymulowanie. Mnogość głośnych dźwięków, migotanie – to wszystko męczy naszego malucha, nie dając mu pola do rozwinięcia skrzydeł w postaci własnej inwencji i podążania za swoją ciekawością.

Drewniane zabawki dla dzieci jako stymulator rozwoju

Psychologowie wyjaśniają, że drewniane zabawki mają zdecydowanie bardziej pozytywny wpływ na rozwój dziecka w porównaniu do grających i świecących zabawek. Podczas zabawy drewnianymi zabawkami, dziecko uczy się manipulowania dłońmi, a także rozwija swoją wyobraźnię. Ośrodek w mózgu odpowiadający za rozwój mowy jest silnie połączony z obszarem, który odpowiada za motorykę małą, a więc wszelkie ćwiczenia rączek zadziałają bardziej rozwijająco na mowę niż głośna zabawka, która w domyśle miała skłaniać dziecko do powtarzania wyrazów. Gdy do zabawy dołączymy jeszcze interakcję z drugą osobą, a więc zabawę np. z rodzicem, ciocią czy bratem… zyskujemy duet idealny! Drewniane zabawki plus interakcja z drugą osobą (nie przedmiotem grającym czy telewizorem) to jedno z najbardziej stymulujących środowisk, jakie możemy zapewnić naszym maluchom.

Drewniane zabawki dla chłopca i dziewczynki według kategorii wiekowych

Przyjrzyjmy się zatem propozycjom drewnianych zabawek z podziałem na kategorie wiekowe. Dla najmłodszych dzieci, które nie mają jeszcze roku, polecane są zabawki, które nie posiadają malutkich elementów (z powodów bezpieczeństwa). Warto również sprawdzać, czy farby, których użyto do pomalowania zabawek, posiadają niezbędne certyfikaty i oznaczenia.

Drewniane gryzaki oraz grzechotki dla najmłodszych

Drewniany gryzak oraz grzechotka mogą stać się pierwszymi ulubieńcami naszego malucha. Nie są one również trudne w utrzymaniu – wystarczy przecierać je regularnie delikatnie zwilżoną ściereczką. Poprawnie wykonane gryzaki drewniane oraz grzechotki są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia. Gdy dziecko rozpoczyna „zabawę w rzucanie”, zabawki mogą często lądować na podłodze z impetem. Drewnianym przedmiotom upadek najczęściej nie jest straszny. To z tego powodu nasze mamy czy babcie często wyciągają z szaf drewniane zabawki z czasów swojego dzieciństwa.
Wszelkie sortery również robią w tym wieku furorę. Do tego zwierzątka drewniane czy wieże do układania są odpowiednim wyzwaniem, z którym nasza pociecha powinna sobie poradzić po paru próbach.

Edukacyjne zabawki drewniane dla rocznego dziecka

Drewniane zabawki przyniosą rocznemu dziecku wiele radości. Jest ono bowiem już odkrywcą świata, którego zakamarki sprawdza na własnych nogach. Nawet jeśli pierwsze kroki są chwiejne bądź maluch dopiero co zaczyna stawać chybotliwie w pozycji pionowej, dziecko interesuje się już wieloma rzeczami.

Takiego malca zajmie na jakiś czas drewniana zjeżdżalnia z samochodami, a także drewniana tęcza, którą może ustawiać według własnych upodobań. Roczniak z chęcią spróbuje grać na pierwszych, prostych instrumentach muzycznych.

Drewniane zabawki na kółkach do ciągnięcia mogą okazać się dobrym pomysłem, gdy nabierze już wprawy w chodzeniu.

Pierwsze drewniane klocki i nauka budowania wież również są fascynującym zajęciem dla rocznego i półtorarocznego dziecka – choć tak naprawdę dwu- i trzylatek równie chętnie bawi się drewnianymi klockami, więc jest to inwestycja na lata.

Innymi propozycjami dla rocznego dziecka są drewniane przybijanki, gdzie maluch musi chwycić młotek i użyć nieco siły, a także drewniane zwierzątka i figurki, dzięki którym uczy się nazewnictwa otaczającego go świata.

Kuchenne drewniane zabawki, czyli na przykład warzywa do krojenia, pozwolą roczniakowi na pierwsze zabawy w odgrywanie ról. To dlatego zabawki do małych dziecięcych kuchni cieszą się taką popularnością – dzieci w tym wieku zaczynają obserwować najbliższe otoczenie, a rodzice krojący warzywa z pewnością zostaną już przez niego zauważeni.

Wiele z tych zabawek będą cieszyć dziecko także w późniejszym okresie, gdy jako aktywny 2-latek czy 3-latek zacznie wkraczać w świat swojej fantazji.

Drewniane zabawki dla 2-latka i 3-latka

Dla dzieci, które mają 2 lata i więcej, wspaniałą propozycją są wszelkie akcesoria do odgrywania ról: zestaw lekarza, lodziarnia, kawiarnia, sklepik oraz domek dla lalek. W miarę upływu czasu dziecko będzie stosować akcesoria na wiele sposobów i zacznie wymyślać swoje własne scenariusze różnych historii z życia.
Klocki, a także memory oraz zabawki balansujące to kolejne przykłady drewnianych zabawek rozwojowych doskonałych dla dwu- i trzylatków.

Drewniane zabawki… Nie dajmy się zwariować!

Czy zatem dziecko powinno bawić się jedynie drewnianymi zabawkami? Przesada w żadną stronę nikomu nie służy! Pamiętajmy, że jest wiele innych opcji, które są równie rozwijające, co drewniane zabawki.

Zwykła zabawa w piasku, przenoszenie kamyków i listków jest dla dzieci bardzo rozwojowym zajęciem. Rysowanie kredą, zabawy w sortowanie (np. wspólne układanie sztućców w szufladzie czy sortowanie ubrań kategoriami), a także zabawy w odgrywanie ról również są wspaniałą propozycją dla najmłodszych. Alternatywą dla drewnianych zabawek mogą być także zabawki wykonane z ekologicznego silikonu czy kauczuku, takie jak silikonowe foremki do piasku czy sensoryczne piłeczki zapewniające różne wrażenia zmysłowe. Pluszowe przytulanki, lalki i misie mogą być również wspaniałymi towarzyszami codziennej zabawy dziecka.

Drewniane zabawki otwierają wiele możliwości kreatywnej i swobodnej zabawy. Wymagają użycia własnej wyobraźni i rozwijają zdolności manualne. Przy tym są ekologiczne i estetyczne. Nie warto jednak zamykać się w ramach jednego typu zabawek. Korzystajmy więc z różnych dostępnych opcji, zwracając uwagę na te zabawki, które będą stymulować rozwój i wyobraźnię naszych pociech.

Drewniane zabawki należą z pewnością do tego grona i zachwycą niejednego malucha, zapewniając mu zabawę na długi czas.