Data publikacji:

Aparat fotograficzny dla dzieci: ranking produktów. Jaki wybrać?

Fotografia to dziedzina, która interesuje już najmłodsze dzieci. W końcu ile razy same były w centrum obiektywu? Często dziecko chce poczuć się jak prawdziwy fotograf i uwiecznić chwile samodzielnie. To bardzo rozwijające zajęcie, ćwiczące zmysł obserwacji. Ponadto, podziwiając efekty, możemy podejrzeć, jak nasza pociecha odbiera świat. Jaki aparat fotograficzny będzie odpowiedni dla dzieci? Przedstawiamy ranking.
aparat fotograficzny dla dzieci

Aparaty fotograficzne dla dzieci

Pierwszy aparat zazwyczaj jest zabawkowy – to piękne, drewniane korpusy, zaznajamiające najmłodszych z tematyką fotografii. Dzieci od najmłodszych lat obserwują dorosłych. A ci robią im zdjęcia w letni dzień, gdy spadnie pierwszy śnieg, podczas urodzin. Pociechy udają później swoimi aparatami-zabawkami, że również robią zdjęcia.
Gdy tylko dziecko podrośnie na tyle, że jest w stanie samodzielnie zrobić zdjęcie, zaczyna się prawdziwa przygoda. Istnieją aparaty cyfrowe stworzone z myślą już o 4-letnich dzieciach. Aparat fotograficzny dla 4-latka jest oczywiście mniej zaawansowany od takiego „normalnego” aparatu, jednak dziecko może już poczuć się jak prawdziwy fotograf.
Aparaty fotograficzne dla dzieci zazwyczaj są wykonane z tworzywa sztucznego i posiadają parę opcji. Możemy zatem zrobić zdjęcie za pomocą kilku trybów. W niektórych aparatach możemy dodawać ozdobniki do naszego fotograficznego dzieła: ramki, gwiazdki, krople. Taka kreatywna zabawa daje dzieciom wiele frajdy. Uczą się one uważnie obserwować otoczenie. Niejeden rodzic pęka ze śmiechu, gdy obserwuje niebywałe skupienie na twarzy swojego urwisa. Jednak fotografia dla najmłodszych to prawdziwa sztuka!
Jeśli dziecko połknie bakcyla i zainteresuje się fotografią na dłużej, warto rozważyć półprofesjonalny sprzęt. Aparat dla nastolatków nie musi przecież kosztować majątek, jednak warto, by nastolatek miał możliwość posiadana zdjęć na karcie pamięci, a także by mógł poznać pierwsze fachowe ustawienia aparatu. Aparaty cyfrowe dla starszych dzieci posiadają bowiem ustawienia manualne. Znajdziemy je w momencie „wgryzienia się” w szczegóły menu. Warto zainteresować starszaki tym tematem, ponieważ im szybciej zrozumieją kwestie techniczne obsługi aparatu, tym łatwiej będzie im później manipulować ustawieniami według autorskiej wizji.
Dzieci z reguły szybko chłoną nową wiedzę, a ich pomysły mogą zaskoczyć niejednego dorosłego. Ważną kwestią jest nieingerowanie przesadnie w pomysły na zdjęcia. Jeśli dzieci chcą ująć na zdjęciach swoje ulubione zabawki czy najlepszą przyjaciółkę z kwiatkiem z ogrodu – pozwólmy im na to. Z czasem zapragną eksperymentowania, a ich pomysły zaskoczą rodziców nie jeden raz.

Aparat fotograficzny dla dzieci – ranking produktów

Przedstawiamy aparaty fotograficzne, które będą odpowiednie jako pierwsze aparaty dla małych, a także starszych dzieci. Z tymi aparatami dzieci mogą śmiało rozpoczynać swoją przygodę z fotografią.
Aparat cyfrowy – minikamera
Aparat ten wyposażony jest w totalnie podstawowe funkcje, dlatego jest dobrym pomysłem na prezent dla najmłodszych. Posiada on solidny pokrowiec z tworzywa sztucznego. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych (kolor różowy i niebieski). Dziecko 4-letnie powinno nie mieć problemu z obsługą tego uroczego aparatu. Za pomocą tego sprzętu można robić zdjęcia i je ozdabiać, a także nagrywać filmy.
Aparat Spider-Man / Kraina Lodu
Wygląd tego aparatu zachwyci każde dziecko – przecież to aparat ze Spider-Mana! Dla fanek „Krainy Lodu” również gratka – można wybrać aparat z bohaterkami tej bajki. Jest to aparat 2 Mpix. Idealny na uwiecznienie ważnych dla dziecka momentów.
Aparat cyfrowy Kotek
Aparat ten posiada silikonowy pokrowiec, więc nie musimy się obawiać, że sprzęt wypadnie dziecku z rąk. Ponadto dziecko może wykonać zdjęcia, używając filtrów (np. czarno-biały, nostalgiczny etc.). Słodki kotek przekona każdą miłośniczkę zwierząt, że czas wyruszyć na fotograficzną wycieczkę w teren!
Aparat Instax
Aparat ten to już ponadczasowy klasyk. Idealny prezent dla nastolatka! Fotografie wykonane Instaxem drukują się od razu, następnie czekamy chwilę na pojawienie się obrazu na wydruku. Sprzęt ten gwarantuje klimat retro, a także uczy robienia przemyślanych zdjęć – każde zdjęcie to kolejny wkład. Aparat Instax to hit każdego spotkania w gronie przyjaciół i rodziny. Każdy uczestnik otrzymuje swoje zdjęcie pamiątkowe natychmiastowo! A mały format pozwala schować je do portfela bądź stworzyć ze zdjęć kolaż na ścianie. Aparat Instax to aparat dla nastolatków i nie tylko.
Kamera sportowa Sjcam FunCam
Jest to kamerka umożliwiająca nagrywanie, a także robienie zdjęć. Dzięki tej kamerce dziecko zyska możliwość nagrywania timelapsów, może przyspieszać i zwalniać tempo nagrania. Kamera ta posiada również wbudowany mikrofon.

Aparat fotograficzny dla dziecka – czy warto?

Aparat do zdjęć dla dzieci to wspaniały pomysł na prezent. Wiedzę najlepiej chłonie się poprzez praktykę i eksperymenty, więc aparat fotograficzny to świetna sprawa dla młodych fotografów, by swoją wyobraźnię mogli zamknąć w prostokącie fotografii. A może będzie to początek niezwykłej życiowej pasji? Oby!
Zdjęcie: Envato Elements