Data publikacji:

Jakie auto na pedały dla dziecka wybrać?

Auto na pedały to marzenie większości dzieciaków. W czasach PRL-u dominowały metalowe Moskwicze i Wołgi, jednak współczesne samochody na pedały są jeszcze ciekawsze. Jeśli twoja pociecha uwielbia samochody i chciałaby zasiąść za kierownicą jednego z nich, możesz sprezentować jej wersję napędzaną siłą mięśni. To nie tylko świetna zabawa, ale i porcja codziennego ruchu.

pedaly

Samochód na pedały dla dziecka – dlaczego warto?

Dziecięce zabawki powinny nie tylko zapewniać frajdę, ale i uczyć o świecie. Auto na pedały sprawdzi się w tej roli znakomicie. Jest to bowiem przede wszystkim świetna zabawka, która ucieszy każdego małego miłośnika motoryzacji. Zapewni aktywność fizyczną i pozwoli wykorzystać energię pociechy. Jednocześnie jednak nauczy o tym, czym jest prawdziwy samochód.

Pozwalając dziecku bawić się samochodem na pedały, warto przy okazji uczyć dobrych nawyków drogowych. To dobry moment na uwrażliwienie pociechy, jak wielką odpowiedzialnością jest prowadzenie samochodu – nawet zabawkowego. Nauka obserwacji otoczenia, przepuszczania pieszych, poszanowania innych uczestników ruchu drogowego, także poszerzanie wyobraźni odgrywają tutaj ważną rolę.

Inną zaletą samochodów dla dzieci na pedały jest rozwój kreatywności. Dziecko może wcielić się w kierowcę rajdowego, budowniczego, kierowcę karetki pogotowia, taksówkarza, rolnika lub szereg innych zawodów. Pomysłowość maluchów nie zna granic, dlatego znalezienie odpowiedniego bohatera nie będzie trudne. Autko na pedały świetnie sprawdzi się także na spacerze lub w miejskim parku.

Jak wybrać bezpieczne autko na pedały?

Wybór wśród dziecięcych samochodzików napędzanych pedałami jest ogromny. Nie wszystkie modele cechują się jednak równie dużym poziomem bezpieczeństwa. Niedbale wykonane autka są wywrotne, wykonane z łatwo pękającego plastiku i nie zapewnią dziecku komfortu. Już samo zajęcie pozycji może być niewygodne, a pedałowanie jest na tyle ciężkie, że maluch szybko zniechęci się do zabawy.

Wybierając samochód dla dziecka na pedały, sprawdź, czy jest stabilny i nie przechyla się do tyłu. Dobrze, jeśli ma dodatkowy hamulec, niezależny od pedałów. W innym przypadku po rozpędzeniu autka, np. z górki, dziecko może stracić kontrolę nad pedałami i całkowicie straci zdolność pedałowania. Dodatkowy hamulec jest szczególnie ważny w dużych gokartach, które mogą rozpędzić się do sporej prędkości. Dla bezpieczeństwa warto też wybrać model z gumowymi, a nie plastikowymi kółkami. Te drugie mogą okazać się bardzo śliskie.

Autko na pedały w klasycznym stylu

Z małych autek na pedały skorzysta nawet dwuletnie dziecko. Jeśli wcześniej korzystało ono z jeździka na popych, opanowanie nowej zabawki nie przysporzy dużego problemu. Na początek wybierz lekki model z tworzyw sztucznych. Intensywne kolory oraz dodatkowe akcesoria zapewnią pociesze zabawę na długie godziny. Dostępne są również modele w różowej kolorystyce, adresowane do dziewczynek.

Nieco starsze dzieci docenią auta na pedały inspirowane prawdziwymi samochodami. Zabawki nawiązujące do Jeepa Willisa, Mercedesa czy Porsche pozwolą dzieciom zanurzyć się w świecie dorosłej motoryzacji, widzianej w filmach czy serialach. Tego typu konstrukcje wyposażone są często w inne dodatki, np. klaksony, światła, radyjka czy wyciągarki. W asortymencie marek Baghera czy Gollnest & Kieser znajdziesz także modele retro, wzorowane na klasycznych automobilach sprzed dziesiątek lat. Metalowe, pięknie wykończone samochody na pedały to często małe dzieła sztuki. Zabawki dla dzieci wcale nie muszą być pstrokate i infantylne.

Koparka na pedały dla dziecka

Samochody na pedały to nie tylko modele „osobowe”. Doskonałą alternatywą są zabawkowe pojazdy użytkowe. Dla małych budowniczych nie lada gratką będą koparki na pedały, pozwalające na kreatywną zabawę w piasku. Koparka z obsługiwaną ręcznie łyżką, spychacz z pługiem lub wywrotka z przestrzenią bagażową urozmaicą dziecięcą zabawę. Pojazd posłuży nie tylko do przemieszczania się po ogrodzie, ale też do transportu piachu, kamieni czy zabawek. Niektóre modele wyposażone są w dodatkową przyczepkę. Przed zakupem koparki upewnij się, czy łyżkę można zdemontować. Na dłuższą metę może przeszkadzać, zwłaszcza podczas dłuższych spacerów po mieście.

Traktor na pedały dla małego rolnika

Zabawkowe autka dla dzieci nie ograniczają się do koparek. Zabawki te przyjmują postaci innych pojazdów. Do najpopularniejszych należą traktorki. Jeśli twoje dziecko zafascynowane jest rolnictwem, mały traktor na pedały przypadnie mu do gustu. Szczególnie ciekawie wypadają modele z sikawkami do oprysku czy zabawkowymi przyczepkami imitującymi pług. Inny typ autek na pedały to dziecięce pojazdy specjalne. Miniaturowe straże pożarne lub radiowozy pomogą wcielić się maluchowi w rolę dzielnego strażaka lub ścigającego złodziei policjanta. Nie lada ciekawostką jest napędzany pedałami… wózek widłowy!

Duży gokart na pedały – propozycja dla starszych dzieciaków

Dla dziecka w wieku 7-12 lat ciekawszą alternatywą będzie prawdziwy gokart na pedały. To w zasadzie czterokołowy rower poziomy, mający niewiele wspólnego z dziecięcą zabawką. Pojazd ten, znany chociażby z nadmorskich miejscowości turystycznych, pozwoli dziecku wygodnie przemieszczać się po mieście i nie tylko. Niektórzy producenci oferują gokarty na pedały o terenowych zdolnościach.

Gokarty na pedały dla dzieci wyposażone są najczęściej w miękkie, pompowane opony oraz dodatkowy hamulec ręczny. Napęd przenoszony jest na tylną oś za pomocą łańcucha. Dzięki wolnobiegowi dziecko nie musi cały czas pedałować, a więc zjeżdżając z górki, może zatrzymać korbę. W dobrych egzemplarzach stosuje się system pozwalający na cofanie gokartem. Ceny gokartów napędzanych pedałami rozpoczynają się od około 500 zł.

Autor: Szymon Sonik