Data publikacji:

Modele do sklejania na początek. Od jakiego wieku model dla dziecka? 

Modelarstwo to zajęcie uczące cierpliwości, dokładności i kreatywności, rozwija też wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności manualne. Jest więc niezwykle atrakcyjne z punktu widzenia rodziców, którzy chcieliby, aby dziecko oderwało się od ekranu komputera lub telefonu albo zainteresowało się czymś więcej niż grami. Opiekunowie niemający wcześniejszego doświadczenia mają jednak sporo wątpliwości, od jakiego wieku maluchy mogą zacząć swoją przygodę z tym hobby. Dlatego też w artykule przedstawiamy najbardziej pomocne informacje na temat modelarstwa.
Schoolgirl Gluing Aircraft Model

Modele do sklejania a dzieci – co warto wiedzieć na początek

Tradycyjne modele do sklejania, wykonane z plastiku, papieru lub drewnianej sklejki, które znajdziemy na półkach sklepów, przeznaczone są teoretycznie dla osób w wieku powyżej 10–13 lat. Ich przygotowanie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, które mogą stanowić zagrożenie w niewprawnych rękach. Na wyposażeniu przeciętnego modelarza znajdują się ostre cążki, nożyki, skalpele, pilniki, ręczne wiertła, a także papiery ścierne. 
To jednak nie wszystko – części modeli łączy się przy pomocy toksycznych klejów do plastiku, z którymi należy obchodzić się z dużą dozą ostrożności. Projekty modelarskie następnie wykańcza się farbami. Poza produktami akrylowymi rozpuszczanymi w wodzie, bardzo często stosuje się tu też emalie i lakiery, które przed nałożeniem wymagają rozcieńczalnika, są one również bardzo trudno usuwalne z ubrań, mebli i ze skóry. 
Polecamy: LEGO dla chłopca
Składanie modelu wymaga też przygotowania odpowiedniego stanowiska pracy, które jest bardzo dobrze oświetlone i wentylowane. Blat stołu lub biurka, na którym pracujemy, należy też zabezpieczyć, np. specjalną matą, aby uniknąć przypadkowych uszkodzeń lub zachlapania farbą. 
Sporym wyzwaniem nawet dla wielu dorosłych jest także poprawne złożenie modelu – instrukcje składania nie są zawsze zbyt czytelne lub wymagają one bardzo precyzyjne pracy (nieraz konieczna okazuje się lupa i pinceta). Poziom trudności projektu może być więc niezwykle wysoki, jeżeli nie zostanie on dopasowany do doświadczenia modelarza.
Wszystko to sprawia, że nie możemy zostawić dziecka sam na sam z modelem i narzędziami, nie sprawując nad nim żadnej kontroli. Młody modelarz często będzie potrzebować pomocy i porady ze strony dorosłego. Nie powinniśmy bać się tego typu sytuacji należy stanąć na wysokości zadania, jest to bowiem świetna okazja, aby spędzić wspólnie chwilę z pociechą. Warto też na bieżąco chwalić postępy dziecka, zwłaszcza jeżeli samo prosiło nas o kupno modelu i niezbędnych akcesoriów albo mocno się ucieszyło z niespodziewanego prezentu, który je zawierał. 
Na początku wspomnieliśmy o dolnej granicy wieku 10–13 lat. Nie oznacza to jednak, że modelami nie mogą zająć się młodsze dzieci. W przypadku uczniów pierwszych klas podstawówki lub zerówki niezbędny jest jednak stały nadzór rodzica podczas pracy. Maluchy w tym wieku nie poradzą sobie z trudniejszymi elementami procesu składania. Nie powinniśmy dawać im też do ręki klejów do plastiku lub toksycznych farbek. 
Ciekawą propozycją dla dziecka zainteresowanego budową modeli jest zapisanie go do lokalnego klubu modelarskiego – bardzo często działają one w domach kultury lub w szkołach. Młodzi hobbyści uczą się podstaw pod okiem instruktorów. Placówki organizują też często wystawy lub konkursy, pozwalające pokazać ich podopiecznym swoje możliwości oraz postępy. Dzieci mają też oczywiście okazję poznania nowych osób, często spoza szkoły lub najbliższego otoczenia.

Jaki model do sklejania na początek?

Modelarstwo jest bardzo zróżnicowane, dlatego wybierając model dla początkującego dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę to, co może je zainteresować. W sklepach znajdziemy produkty przedstawiające nie tylko czołgi i samoloty z II wojny światowej, ale też klasyczne żaglowce, samochody sportowe, helikoptery oraz wszelkiej maści pociągi. Modelarstwo łączy się też z grami bitewnymi, jeżeli dziecko jest zainteresowane np. światami fantasy lub science fiction. Składanie i malowanie figurek, np. z uniwersum Warhammera, może być dla niego bardziej pociągające.
Przed kupnem modelu zwracamy też uwagę na skalę jego trudności. Większość producentów podaje na opakowaniu, dla kogo skierowany jest dany model. Często widać to zresztą gołym okiem, jeżeli porównamy wielkość opakowania. Dla zasady, im więcej elementów ma dany model, tym większym wyzwaniem będzie dla dziecka. Na szczęście wiele marek oferuje też zestawy dla kompletnie początkujących, które poza prostym modelem (często składającym się zaledwie z kilkunastu elementów) zawierają też podstawowe materiały i narzędzia (klej, farbki, cążki i pędzelek). Z ukończeniem tego rodzaju projektu maluch może poradzić sobie nawet bez pomocy osoby dorosłej. 
Warto na koniec dodać, że poza modelami wykonanymi z plastiku w sklepach znajdziemy też dość popularne produkty papierowo-kartonowe. Wśród nich również dostępne są produkty dla dzieci, często nawet dla kilkulatków. Są to bardzo proste projekty, często niewymagające nawet używania nożyczek, ponieważ obrysy części są odpowiednio perforowane. Skala trudności tego rodzaju modeli jest zazwyczaj dość niska. Równie często spotkamy się z modelami z wycinanej laserowo sklejki, które do złożenia nie wymagają kleju, a poszczególne elementy wyciska się po prostu z drewnianej ramki.
Zdjęcie: Envato Elements