Data publikacji:

Najlepsze butelki dla niemowlaka karmionego piersią

Nawet mama, która karmi piersią, potrzebuje czasem butelki dla niemowlęcia. Byłoby dobrze, gdyby taka butelka nie zaburzała laktacji i nie „rozleniwiała” maluszka, prowadząc do niechęci do ssania matczynej piersi. Dowiedz się zatem, czym charakteryzuje się najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią i poznaj najlepsze modele na rynku.

Butelka imitująca pierś – do czego przyda się karmiącej naturalnie mamie?

Tak naprawdę nie ma, oczywiście, czegoś takiego, jak „butelka imitująca pierś” – to skrót myślowy. W rzeczywistości chodzi o butelki ze smoczkiem, który imituje matczyną brodawkę. Po co jednak taki sprzęt kobiecie, która karmi naturalnie?

Warto pamiętać, że nie zawsze mamy możliwość, aby nakarmić dziecko – czasem młoda mama musi po prostu wyjść z domu bez malca i zostawić go pod opieką bliskich lub opiekunki. Nie wszystkie mamy są też gotowe karmić piersią w miejscach publicznych – i w tych przypadkach butelka świetnie się sprawdzi.

W końcu są i zimowe spacery. Jeśli podczas pobytu w parku czy w lesie maleństwo zgłodnieje, nakarmienie go piersią będzie nie tylko trudne, ale i nieprzyjemne dla mamy.

Najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią – zalety korzystania

Młode matki, które z różnych przyczyn muszą raz na jakiś czas korzystać z butelki, obawiają się, że może to doprowadzić do problemów z karmieniem piersią. Obawy te znikają, gdy poznamy wszystkie zalety płynące z używania najnowocześniejszych butelek. Wymienić tu można:

Brak problemów z przyzwyczajeniem się dziecka do nowości

Podanie maleństwu karmionemu piersią zwykłej butelki dla dzieci może poskutkować jej odrzuceniem, a w konsekwencji stresem dla wszystkich zainteresowanych. Butelki dla maluszków karmionych piersią są tak opracowane, że ponad 90% dzieci toleruje je od pierwszego użycia.

Brak „rozleniwienia się” dziecka

Butelka dla noworodka z wolnym przepływem, czyli właśnie taka dla maluszków karmionych piersią, nie powoduje, że dziecko się „rozleniwia”, czego skutkiem może być odrzucenie piersi.

Brak problemów z karmieniem mieszanym

Mamy, które decydują się na karmienie mieszane, czyli łączenie karmienia piersią z karmieniem butelką, ostatecznie często rezygnują z tego pierwszego. Butelka „jak pierś” redukuje takie ryzyko – dziecko chętnie je zarówno w jeden, jak i drugi sposób.

Philips Avent Natural

Firma Avent już od lat produkuje butelki dla dzieci, które zachwycają mamy wyglądem i funkcjonalnością. Model Natural dodatkowo wspomaga w karmieniu piersią. Smoczek butelki ma specjalne płatki, dzięki którym przypomina kobiecą brodawkę. Produkt świetnie sprawdzi się przy karmieniu naprzemiennym.

Smoczek butli Philips Avent Natural jest wyposażony w płatki, które powodują, że przypomina on pierś - dzięki temu dziecko może przyssać się do niego w naturalny sposób. Podwójny zawór zmniejsza dyskomfort i częstotliwość występowania kolki, odprowadzając powietrze do butelki zamiast do brzuszka dziecka - tyle producent. Jeśli chodzi o użytkowników, butelka ma prawie same pozytywne opinie. Wśród jej zalet mamy wymieniają najczęściej: cenę, wytrzymałość, łatwy montaż i czyszczenie, nie ścierająca się, wyraźna podziałka, dzięki której mleko można przygotować nocą nawet przy minimalnym oświetleniu; butelka jest antykolkowa, przezroczysta i ma wygodny kształt.

Medela Calma

Według wielu mam jest to najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią. Aby zapoczątkować przepływ mleka, dziecko musi wytworzyć podciśnienie – podobnie jak w przypadku ssania matczynej piersi.

To zestaw, który ma ułatwiać przejście z piersi na smoczek i z powrotem, smoczek także imituje kobiecą pierś. Producent informuje, że podczas karmienia, dziecko może podobnie jak podczas pobierania pokarmu z piersi: ssać, robić przerwy i oddychać w naturalnym rytmie. Na co zwracają uwagę rodzice, którzy jej używają? Po stronie plusów trzeba na pewno zapisać, że mleko w butelce nie ma kontaktu ze śliną dziecka, po karmieniu (po zmianie smoczka na czysty) można karmić tym samym mlekiem (jeśli nie było ono rozmrażane albo podgrzewane, odciągane mleko może stać w temp. pokojowej do 8h) - co pozwala go nie marnować. Minusy? Osoby, które używają tego modelu Medeli zwracają uwagę, że dziecko mimo wszystkich zabiegów producenta, szybciej pije mleko z butelki niż z piersi. Butelka jest też droga i ma podziałkę od 20 ml.

Lovi medical

Jak podkreślają producenci, smoczek imitujący pierś, będący częścią butelki Lovi Medical, chroni odruch ssania. To możliwe między innymi dzięki wykonaniu z rozciągliwego silikonu – aby „zdobyć” mleko, dziecko musi podjąć wysiłek i nieco wydłużyć smoczek. Dzięki temu niemowlę nie zapomina o naturalnych odruchach, a karmienie naturalne nadal przebiega bez najmniejszych trudności.

Lovi medical wyposażona jest w dynamiczny smoczek zbudowany z niejednorodnych warstw silikonu. Miękka, wydłużająca się końcówka ma wg producenta mobilizować mięśnie jamy ustnej do aktywnej, wytężonej pracy podczas karmienia, a twarda, szeroka, profilowana podstawa ma stanowić stabilne oparcie dla warg. Smoczek posiada system antykolkowy. Większość rodziców, którzy jej używają uważa, że butelka nie zaburza odruchu ssania. Dużą zaletą jest też niska cena i wygodny kształt. Wadą może być spora różnica w przepływie między smoczkiem początkowym mini a slow (3+), przez co dziecko się krztusi.

Tommee Tippee Closer to nature

Jak informuje producent, smoczki w tych butelkach imitują naturalną giętkość, dotyk i ruch matczynej piersi, ułatwiając połączenie karmienia piersią z karmieniem butelką. Smoczek jest wyposażony w czuły zawór antykolkowy o wolnym przepływie 0m+.  Jak butelki oceniają rodzice? Tomme Tippee posiada pojemniczki na sypki pokarm, które można włożyć do butelki - to duży plus. Kolejne zalety to, że mleko nie jest napompowane powietrzem, dzięki czemu butelka ma zapobiegać kolkom i bardzo niska cena. Minus-  żeby przygotować mleko, trzeba wyjmować i wkładać rurkę ze środka, utrudnia to też mycie. Butelka czasem przecieka;

Mimijumi very hungry, butelka dla niemowląt

Zdecydowanie najbardziej designerska, a co za tym idzie - najdroższa butelka w naszym zestawieniu. Smoczek ma imitować kobiecą pierś, niektórzy użytkownicy jednak uważają, że jego kształt jest nienaturalny, a wypływ mleka większy niż z piersi. Wśród zalet rodzice wymieniają dobre odpowietrzanie i wytrzymałość.

Dr Browns, butelka antykolkowa z szeroką szyjką

Butelki Dr Brown's posiadają opatentowany, dwuczęściowy system odpowietrzający, który działa odmiennie od innych butelek - czytamy w opisie produktu. Kanaliki systemu odpowietrzajacego zapobiegają powstawaniu próżni wewnątrz butelki, co producent nazwał "pozytywnym ciśnieniem", podobnym do karmienia piersią. Wielu rodziców potwierdza, że smoczek jest szeroki, bardzo dobrze wyprofilowany i dobrze imituje kobiecą pierś. Jak piszą użytkownicy Ceneo - butelka jest też praktycznie niezniszczalna i nie przecieka, dobrze się ją trzyma podczas karmienia. Minusem jest problematyczne mycie (dużo czasu zajmuje czyszczenie wszystkich elementów). Trzeba też uważać mieszając mleko modyfikowane z wodą, bo przy wstrząsaniu tworzy się podciśnienie i mleko może wylecieć na zewnątrz.

Canpol Haberman, butelka antykolkowa 0-6 mcy

Smoczek tej butelki charakteryzuje się wolnym przepływem, który może być zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony oznacza to brak ulewania pokarmu, ale może to też powodować, że dziecko (zmęczone ssaniem) szybko zasypia podczas karmienia. Utrudnieniem w przypadku karmienia noworodka może być jej wielkość - jest tak duża, że przysłania twarz noworodka. Minusem jest też podziałka, która zaczyna się dopiero od 60 ml. Zalety: mleko nie wycieka z butelki, posiada ona przycisk do napełniania i opróżniania smoczka.

NUK Nature Sens

NUK Nature Sens to butelki przeznaczone dla dzieci już od pierwszego dnia życia. Wolny przepływ, kilka otworów w smoczku oraz jego odpowiedni kształt sprawiają, że karmienie jest jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego.
Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

Kołdra dziecięca. Jaka dla niemowlaka? Jaki rozmiar?

2020-11-02
Dobranie odpowiedniej pościeli i materaca do łóżeczka dla dziecka to dopiero połowa sukcesu na drodze do zapewnienia mu jak najwyższego komfortu snu. Istotne zn...
przyjaciele oglądają telewizję

Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

2019-10-01
Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!