Data publikacji:

Ciśnieniomierz dla dzieci: jaki wybrać?

Pomiar ciśnienia tętniczego u dzieci nie jest wykonywany często. Czasami jednak lekarz może zalecić regularne monitorowanie tego parametru, a wtedy należy kupić ciśnieniomierz dla dzieci. Wybór odpowiedniego modelu nie jest trudny, trzeba mieć jedynie na uwadze, że standardowe ciśnieniomierze nie sprawdzą u najmłodszych. Na jakie funkcje urządzenia warto zwrócić uwagę? Jaki ciśnieniomierz dla dzieci będzie lepszy – mechaniczny czy elektroniczny? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule!
ciśnieniomierz dla dzieci

Ciśnieniomierz naramienny dla dzieci – najlepszy wybór

Osoby dorosłe najczęściej pomiar ciśnienia tętniczego krwi wykonują przy pomocy ciśnieniomierza naramiennego lub nadgarstkowego. Ten drugi rodzaj nie sprawdzi się jednak u najmłodszych, ponieważ jego zakres regulacji obwodu jest zbyt mały. Jaki zatem ciśnieniomierz dla dzieci będzie najlepszy? Naramienny! Przed jego zakupem należy sprawdzić, czy mankiet idealnie pasuje na rękę dziecka. Miarodajny wynik uzyskamy wtedy, gdy mankiet nie będzie ani zbyt luźny, ani za ciasny. Musimy zmierzyć zatem obwód ramienia dziecka i na tej podstawie dopasować sprzęt.

Mankiet w ciśnieniomierzu dla dzieci

Jak dopasować mankiet w ciśnieniomierzu dla dziecka? Najpierw powinniśmy zmierzyć ramię pociechy w połowie pomiędzy barkiem a łokciem. Wynik, który uzyskamy, pokaże, jaki minimalny obwód powinien mieć mankiet w ciśnieniomierzu naramiennym dla dzieci. Oprócz tego dobrze jest pamiętać o kilku innych ważnych zasadach podczas doboru sprzętu.
Po pierwsze – mankiet ciśnieniomierza nie powinien zbyt mocno zaciskać się na ramieniu dziecka. Podczas pomiaru powinno się w nim znaleźć miejsce na szerokość dwóch palców. Po drugie – mankiet nie może być zbyt szeroki. Idealnie jeśli zajmie 75% miejsca mniej więcej od wyrostka łokciowego aż do wyrostka barkowego. Po trzecie – mankiet w ciśnieniomierzu naramiennym dla dzieci nie powinien uciskać również dołu pachowego. Przed zakupem warto więc dokonać przymiarek w sklepie medycznym, tak by mieć pewność, że wybrany sprzęt pozwoli na wykonanie miarodajnych pomiarów.

Ciśnieniomierz dla dzieci – elektroniczny czy mechaniczny?

Szukając najlepszego ciśnieniomierza naramiennego dla dzieci, mamy do wyboru również modele mechaniczne oraz elektroniczne. Te pierwsze częściej posiadają również mankiety w niestandardowych rozmiar, które łatwiej będzie nam dopasować do niewielkich dziecięcych rąk. Dodatkowo nie musimy martwić się o zasilanie – ciśnieniomierze mechaniczne działają bez baterii czy podłączenia do prądu. Ich minusem jest jednak ręczne pompowanie powietrza do mankietu i właściwe odczytanie wyniku – w momencie gdy ustanie dźwięk tętna. Aby zrobić to poprawnie, potrzeba wprawy i wiedzy, jak odczytywać wyniki na manometrze.
A czy ciśnieniomierz dla dzieci elektroniczny będzie dobrym wyborem? Tak, jeśli tylko sięgniemy po model przeznaczony właśnie dla najmłodszych – ze względu na rozmiar mankietu. To urządzenia proste w obsłudze, ponieważ wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a ciśnieniomierz sam rozpocznie oraz zakończy pomiar. Podczas zakupów warto zastanowić się nad wyborem rodzaju zasilania – sprzęty podłączane sieciowo wymagają dostępu do gniazdek. Ciśnieniomierze na baterie pozwolą na komfortowy pomiar ciśnienia w dowolnym miejscu.

Dodatkowe funkcje w ciśnieniomierzu dla dzieci

Jeśli wybieramy ciśnieniomierz elektroniczny naramienny dla dzieci, warto przyjrzeć się dodatkowym funkcjom danego modelu. Co ułatwi precyzyjny pomiar ciśnienia tętniczego krwi? Dobrze sięgnąć po sprzęt, który pozwoli na szybką obsługę. Część urządzeń stworzonych z myślą o dzieciach posiada przydatną funkcję wykrywania ruchu ciała. To szczególnie ważne w przypadku ruchliwych maluchów. Jeśli dziecko poruszy się podczas mierzenia ciśnienia, wynik może być przekłamany, a ciśnieniomierz poinformuje nas o tym.

Ciśnieniomierz dla dzieci a wykonywanie pomiaru ciśnienia

Możemy wybrać nowoczesny ciśnieniomierz z wieloma funkcjami, ale nawet najlepsze urządzenie nie zadba o warunki, które zapewnią wykonanie prawidłowego pomiaru. Dorosłym z łatwością przychodzi korzystanie z ciśnieniomierza, ale dla dzieci może to być niezbyt przyjemne (mimo że całkowicie bezbolesne!) przeżycie.
Jak zatem prawidłowo zmierzyć ciśnienie dziecku? Na początek pamiętajmy o dwóch najważniejszych zasadach – pociecha podczas badania musi pozostawać w bezruchu i nie może się nic odzywać. Zadbajmy także, by siedziała prosto i wygodnie na krześle oraz aby mogła sobie wygodnie oprzeć rękę na stole.
Dobrze jeszcze zatroszczyć się, by dziecko przystępowało do badania względnie zrelaksowane i wyciszone, ponieważ stres wpłynie negatywnie na pomiar. Niemowlętom z kolei najbezpieczniej jest wykonywać badanie w nocy, podczas snu. Jeśli chcemy mieć pewność, że uzyskane wyniki są prawidłowe, możemy wykonać badanie dwa razy.

Prawidłowe ciśnienie u dzieci

Na wartość ciśnienia wpływa wiele względnych, a normy uzależnione są nie tylko od wieku, lecz także od wagi oraz wzrostu pociechy. Ile zatem powinno wynosić prawidłowe ciśnienie krwi u dzieci?
  • Ciśnienie u noworodków powinno wynosić 80–60/50–35 mmHg.
  • Ciśnienie niemowląt do 1. roku życia powinno wynosić około 90/60 mmHg.
  • Prawidłowe ciśnienie u dzieci w wieku przedszkolnym to mniej więcej 95/60 mmHg.
  • Dzieci w wieku szkolnym powinny mieć ciśnienie 100/60 mmHg.
  • Ciśnienie krwi u młodzieży powinno wynosić 110/70 mmHg.
  • Trzeba pamiętać, że to zawsze lekarz powinien wydać ostateczną ocenę, czy ciśnienie dziecka jest prawidłowe.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka