Data publikacji:

Wysokie ciśnienie w ciąży. Jakie są przyczyny i objawy?

Nadciśnienie w ciąży to poważny problem, który może nieść fatalne skutki zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Przeczytaj, jakie są przyczyny zbyt wysokiego ciśnienia, jak się objawia i kiedy bezzwłocznie należy udać się do szpitala.

wysokie ciśnienie w ciąży

Za wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy jest stwierdzane?

O nadciśnieniu w ciąży mówi się wtedy, gdy wartości ciśnienia tętniczego wzrastają powyżej 140/90 mmHg. Zazwyczaj stwierdza się je u kobiet, które przekroczyły już 20. tydzień ciąży i u których ciśnienie wcześniej miało prawidłowe wartości (jeśli ciśnienie było wyższe już wcześniej, wówczas mówi się o przewlekłym nadciśnieniu).

Problem nadciśnienia w ciąży diagnozuje się u około 5% pacjentek. Dolegliwości nie towarzyszy białkomocz – należy pamiętać, że białko w moczu i wysokie ciśnienie w ciąży mogą świadczyć już o znacznie poważniejszym schorzeniu, jakim jest tzw. zatrucie ciążowe. W takim przypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź również, kiedy ból brzucha w ciąży może zacząć niepokoić.

Wysokie ciśnienie w ciąży – przyczyny problemu

Niestety, lekarze wciąż nie do końca wiedzą, skąd bierze się wysokie ciśnienie w ciąży. Obecnie wiadomo jedynie, że ryzyko jego wystąpienia rośnie u kobiet, które:

  • mają więcej niż 35 lat,
  • są otyłe,
  • chorują na cukrzycę,
  • mają choroby nerek,
  • spodziewają się pierwszego dziecka.

Wiadomo także, że występowanie zaburzenia może być związane z obciążeniem genetycznym. Jeśli w rodzinie przyszłej mamy ktoś choruje na nadciśnienie, problem może pojawić się również i u niej.

Wysokie ciśnienie w ciąży – konsekwencje

ile zbyt niskie ciśnienie nie stanowi zbyt dużego zagrożenia dla matki i dziecka, o tyle już nadciśnienie w ciąży może prowadzić do szeregu groźnych powikłań. Wśród możliwych konsekwencji dla ciężarnej wymienia się:

  • udar mózgu,
  • zawał serca,
  • rozwinięcie się zespołu HELLP,
  • rozwój zespołu DIC,
  • rzucawka, której skutkiem może być śmierć.

Negatywne skutki nadciśnienia mogą dotknąć również samo dziecko. Grozi mu zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego, niedotlenienie oraz zbyt szybkie przyjście na świat (wcześniactwo).

Wysokie ciśnienie w ciąży – objawy 

Do objawów nadciśnienia w ciąży należą przede wszystkim zawroty i bóle głowy, a także zaburzenia widzenia. U niektórych kobiet symptomem nieprawidłowości jest również pojawianie się obrzęków. W przypadku wystąpienia takich objawów konieczne jest zmierzenie ciśnienia tętniczego – każda przyszła mama powinna mieć w domu ciśnieniomierz.

Wysokie ciśnienie w ciąży – jak je obniżyć?

Nadciśnienie w ciąży jest poważnym problemem, dlatego ciężarna nie powinna próbować radzić sobie sama. Niezbędne jest udanie się do lekarza oraz dokładne stosowanie się do jego zaleceń.

Początkowo obniżanie wysokiego ciśnienia w ciąży sprowadza się do zmiany diety i stylu życia. Przyszła mama musi unikać soli, potraw ciężkostrawnych i smażonych, słodyczy, cukru, napojów gazowanych i fast foodów. Musi też jak najwięcej odpoczywać i unikać stresu – na tyle, na ile jest to możliwe. Konieczne jest również dokonywanie regularnych pomiarów ciśnienia.

Jeżeli sposoby te nie okażą się skuteczne, kolejny etap leczenia to już farmakoterapia, czyli zażywanie leków obniżających ciśnienie. Na szczęście lekarze dysponują już takimi preparatami, które nie zagrażają ani zdrowiu dziecka, ani matki.

Wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy do szpitala?

Jeśli po pomiarze ciśnienia tętniczego ciężarna zobaczy na ekranie urządzenia wartość 160/110 mmHg lub wyższą, powinna niezwłocznie spakować się i udać do najbliższego szpitala. Tak wysokie ciśnienie w ciąży jest już związane z bezpośrednim zagrożeniem życia – konieczna jest zatem hospitalizacja.

Autor: R. Wojtaś