Data publikacji:

Co na gardło dla dzieci? Skuteczne sposoby na ból gardła

Dokuczliwy ból gardła u dziecka może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie malucha, uniemożliwiając spokojny sen, a nawet jedzenie i mowę. Infekcje gardła mogą pojawiać się u naszych pociech nawet kilka razy do roku – warto więc wiedzieć, jakie kroki podjąć w razie ich wystąpienia. Podpowiadamy, co na gardło dla dzieci sprawdzi się najlepiej.
Co na gardło dla dzieci

Ból gardła u dziecka – możliwe przyczyny

Ból gardła u dzieci to jedna z najbardziej uporczywych dolegliwości związanych z rozmaitymi chorobami. Pieczenie, utrudnione spożywanie posiłków, chrypka i kłopoty z mową mogą świadczyć przede wszystkim o infekcji błony śluzowej gardła, do której przyczynić mogły się wirusy, bakterie lub grzyby. W większości przypadków sam ból gardła u dziecka nie stanowi jedynego objawu choroby; często towarzyszą mu katar, kaszel, gorączka, powiększenie migdałków.
W jakich chorobach pojawia się ból gardła u dzieci? Objaw ten jest charakterystyczny dla przeziębienia, grypy, anginy, szkarlatyny. Warto jednak pamiętać, że bolące gardło może pojawić się w przebiegu alergii lub na skutek podrażnień (np. przez smog).
Przed zdecydowaniem, co na ból gardła dla dzieci sprawdzi się najlepiej, istotne jest zdiagnozowanie dokładnej przyczyny dolegliwości. W tym celu udaj się z maluchem do lekarza, który stwierdzi, jakie jest podłoże problemu. Czasem ból gardła wymaga jedynie stosowania środków dostępnych bez recepty; innym razem należy sięgnąć po antybiotyk.

Ból gardła u niemowlaka – jak go rozpoznać?

O ile starsze dzieci jasno komunikują rodzicom ból gardła, o tyle w przypadku niemowląt rozpoznanie dolegliwości może nie być równie proste. Sygnałem alarmującym jest rozdrażnienie dziecka, problemy ze snem i niechęć do ssania piersi lub picia z butelki. Niemowlę z bólem gardła może wkładać rączki do buzi.

Co na gardło dla dzieci sprawdzi się najlepiej?

Jeśli twoje dziecko cierpi na ból gardła z powodu pospolitego przeziębienia lub podrażnienia błony śluzowej, możesz sięgnąć po leki dostępne bez recepty, które powinny przynieść maluchowi szybką ulgę. Te środki możesz potraktować także jako pierwszą pomoc dla dziecka przed odbyciem wizyty u lekarza.

Tabletki do ssania dla dzieci

Najpopularniejszym rozwiązaniem są tabletki na gardło dla dzieci, które dzięki rozmaitym smakom są dobrze tolerowane przez maluchy. Można podawać je dzieciom powyżej 5. roku życia. Składnikami aktywnymi pastylek do ssania najczęściej są chlorek benzalkonium, benzydamina, salicylan choliny i lidokaina. To substancje działające przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Spray na ból gardła

Alternatywą dla tabletek jest spray na ból gardła dla dzieci, zawierający podobne składniki aktywne, jednak o wiele bezpieczniejszy w stosowaniu u młodszych dzieci. Można więc stosować je, gdy problemem jest ból gardła u niemowlaka lub kilkulatka. Spray do gardła dla dzieci wystarczy rozpylić w jamie ustnej kilka razy dziennie.

Płukanki na gardło dla dzieci

Dzieciom od 12. roku życia na ból gardła można zaproponować także rozmaite płukanki, których składnikami najczęściej są naturalne zioła. W łagodzeniu bólu gardła świetnie sprawdzają się podbiał, tymianek, szałwia i prawoślaz. Ważne, by dziecko potrafiło samodzielnie wypłukać roztworem gardło – przed pierwszym zabiegiem możesz zaprezentować mu, jak to zrobić.

Syrop na ból gardła dla dzieci

Syrop na gardło dla dzieci to zwykle lek o wszechstronnym działaniu – oprócz łagodzenia bólu gardła, zmniejsza także gorączkę oraz kaszel. W syropach na ból gardła dla dzieci substancją czynną najczęściej jest ibuprofen; w związku z tym można podawać je dzieciom po 12. roku życia. Na rynku znajdziesz jednak także naturalne syropy, które można podawać młodszych maluchom. W ich składach obecne są m.in. miód, olejki eteryczne i ekstrakty roślinne.

Co na ból gardła u dziecka? Domowe sposoby

Wiesz już, co podać dziecku na ból gardła z domowej apteczki. Warto pamiętać, że infekcję gardła można leczyć dodatkowo z użyciem domowych metod, takich jak:
  • picie ciepłej herbaty z miodem i cytryną,
  • picie dużych ilości wody mineralnej,
  • płukanie gardła herbatami ziołowymi – rumiankiem lub szałwią,
  • zdrowa, zbilansowana dieta bogata w witaminy A, C, E,
  • unikanie zbyt gorących, słonych i pikantnych potraw.
  • Ból gardła u dziecka – kiedy udać się do lekarza?

    Oczywiście, nie każdy ból gardła u dziecka wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Lekkie dolegliwości, którym nie towarzyszy wysoka gorączka, często z powodzeniem można leczyć, stosując domowe sposoby i leki bez recepty. Pediatrę należy odwiedzić bezwzględnie, gdy zauważysz u dziecka:
  • wysoką gorączkę,
  • duszności,
  • objawy odwodnienia – suchość i bladość skóry, spadek wagi,
  • biały lub żółty nalot w jamie ustnej,
  • niechęć do spożywania posiłków.
  • Pamiętaj również, że do lekarza należy udać się zawsze, gdy gorączka dotyczy niemowlęcia lub dziecka poniżej 2. roku życia.

    Co na ból gardła dla dziecka? Podsumowanie

    Za ból gardła u dzieci odpowiedzialne są najczęściej dolegliwości takie jak przeziębienie, grypa lub choroby wieku dziecięcego. Często wystarczy podać maluchowi leki na gardło dostępne bez recepty, by w ciągu kilku dni pozbyć się dokuczliwej dolegliwości. Pamiętaj jednak, że jeśli pomimo stosowania ogólnodostępnych metod ból gardła nie mija, należy jak najszybciej zabrać dziecko na wizytę do lekarza.
    Zdjęcie: Evanto
    Autor: Joanna Plech