Data publikacji:

Jaki długopis 3D dla dzieci wybrać? Jak używać?

Długopis 3D dla dzieci to narzędzie, które pozwala na tworzenie trójwymiarowych rysunków i figur. Dzieci uwielbiają puszczać wodzę fantazji, a dzięki niemu mają możliwość konstruowania rozmaitych kształtów, rozwijając tym samym wyobraźnię oraz kreatywność. Sprawdź, jakie długopisy 3D dla dzieci są najlepsze oraz jak ich używać.
długopis 3d dla dziecka

Co to jest pisak 3D dla dzieci ?

Długopis 3D to pisak, który działa na podobnej zasadzie, co drukarka 3D, tzn. pozwala na tworzenie trójwymiarowych konstrukcji, a więc rysowanie w trzech wymiarach. Wystarczy nanieść na papier lub inne podłoże cienką warstwę tworzywa sztucznego, a następnie połączyć ją z kolejną warstwą, tworząc trójwymiarową figurę. Modele długopisów 3D dla dzieci są z reguły prostsze w obsłudze niż te, które dedykowane są dorosłym użytkownikom np. do pracy. Często mają też możliwość regulacji temperatury druku, co zmniejsza ryzyko oparzenia się malucha podczas zabawy. Trzeba bowiem pamiętać, że w trakcie tworzenia rysunków urządzenie mocno się nagrzewa, by móc topić filament, nadając mu pożądany kształt. 

Długopis 3D dla dzieci – od ilu lat?

Długopis 3D dla dzieci może być stosowany już od około 6 roku życia, ale należy pamiętać o tym, że urządzenie to wymaga pewnych umiejętności manualnych. Ze względu na wysoką temperaturę, do jakiej nagrzewa się pisak, dobrze jest towarzyszyć dziecku podczas zabawy, upewniając się, że nie zrobi sobie krzywdy.
Pisak 3D dla dzieci w bardziej zaawansowanej wersji może być też wspaniałym prezentem dla starszych dzieci i nastolatków. Może on stanowić ciekawą alternatywę dla tradycyjnych artykułów plastycznych i ciekawy gadżet. Przykładowo, modele z regulacją temperatury lub z możliwością zmiany szybkości druku mogą stanowić wyzwanie oraz zachęcać do dalszej nauki i eksperymentowania.

Jak używać długopis 3D dla dzieci?

Do wygodnego i bezpiecznego używania długopisu 3D należy najpierw przygotować odpowiednie stanowisko i podłoże. Ważne, aby dziecko miało miejsce na pracę z konstrukcją, warto więc przygotować miejsce na całym stole, również przez wzgląd na to, że potrzebne jest równe, twarde podłoże. Do zabawy pisakiem 3D dla dzieci można użyć specjalnych szablonów lub wymyślić i narysować własny projekt na kartce papieru.
Przed użyciem należy włączyć długopis do zasilania i poczekać, aż rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury, zazwyczaj około 160-200°C. Duże rozgrzanie dyszy długopisu jest konieczne do roztapiania filamentów. Gdy pisak jest gotowy, nakłada się końcówkę filamentu i można przystąpić do tworzenia wybranej konstrukcji. Wystarczy nacisnąć przycisk i delikatnie przesuwać długopis wzdłuż rysunku, tworząc warstwy oraz trójwymiarowe elementy, które po chwili zastygną. 

Długopis 3D dla dzieci z szablonami

Niektóre długopisy 3D dla dzieci są wyposażone w szablony, które ułatwiają tworzenie figur. Przykładem takiego długopisu jest XMaster 3D-Pen, Długopis 3D 3DOODLER Start Plus lub Myriwell 3D Pen. Szablony i wzory są często dostępne w zestawie, razem z długopisem i wkładami, ale można je także kupić oddzielnie. Długopisy 3D dla dzieci z szablonami z łatwością można znaleźć i zakupić w sklepach internetowych oferujących akcesoria dla dzieci, porównując od razu opinie użytkowników na temat danego produktu.  

Długopis 3D dla dzieci – który wybrać?

Wybór długopisu 3D dla dziecka zależy przede wszystkim od jego wieku oraz zdolności manualnych. Dla najmłodszych dzieci zaleca się prostsze modele, takie jak 3Doodler Start Essentials. Dla starszych pociech poleca się bardziej zaawansowane wersje tej miniaturowej drukarki, takie jak Sunlu 3D Pen. Ten model wyróżnia się cichą pracą, a także jest łatwy w obsłudze. Ma także możliwość regulacji temperatury, co pozwala na dostosowanie pracy długopisu do potrzeb użytkownika.
W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele nowych modeli długopisów 3D dla dzieci. Producentom udało się opracować nowe technologie, które pozwalają na jeszcze łatwiejsze i bardziej intuicyjne użytkowanie tych urządzeń. Przykładem nowoczesnego długopisu 3D, który warto wybrać jest 3DSimo Długopis 3D MultiPro 2, umożliwiający tworzenie skomplikowanych figur w trzech wymiarach, a także lutowanie czy wypalanie (obróbkę modeli). Ma regulowaną temperaturę i moc oraz prędkość pracy. Model ten dobrze sprawdzi się dla starszych dzieci. 

Długopis 3D dla dzieci – ranking produktów

W sklepach dostępnych jest wiele różnych długopisów 3D dla dzieci. Rankingi pomagają znaleźć modele cieszące się największą popularnością. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiego gadżetu dla swojej pociechy, weź pod uwagę poniższe modele. 
  • 3DOODLER Create Plus – to długopis 3D dla dzieci od 6 roku życia. Jest prosty w obsłudze i bezpieczny. Posiada wiele funkcji, takich jak kontrola prędkości oraz możliwość ładowania przez USB. Podczas użytkowania tworzywo staje się ciepłe, co umożliwia formowanie, ale nie jest gorące, będąc bezpiecznym dla dziecka. 
  • Długopis 3D POLAROID Play + to model, który świetnie sprawdzi się do zabawy dla młodszych dzieci, jak i do tworzenia precyzyjnych, skomplikowanych konstrukcji przez starszych użytkowników. Ten pisak 3D dla dzieci i dorosłych ma przydatną możliwość dostosowania prędkości drukowania do potrzeb konkretnego projektu. 
  • Długopis 3D Sunlu SL-300A – polecany dla dzieci od 8 roku życia, posiada wiele funkcji, takich jak kontrola temperatury i prędkości. W zestawie znajdują się również szablony, które pomagają w tworzeniu figur.
  • 3Doodler Zestaw architekta TM TOYS – bezpieczny i prosty w użyciu model, którego temperatura w druku nie jest wysoka i nie stanowi zagrożenia dla dzieci. Jedno naładowanie pozwala na 45-60 minut zabawy.
  • Myriwell 3D Pen – ten pisak 3D dla dzieci jest wyposażony w funkcję automatycznego zatrzymywania, która zapobiega przegrzaniu urządzenia. Dodatkowo, w zestawie znajdują się szablony, które ułatwiają tworzenie figur.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!