Data modyfikacji:

Jak pobudzić laktację? Dieta, zioła, suplementy

Masz za mało pokarmu i boisz się, że niebawem będziesz musiała zrezygnować z karmienia piersią? Tylko spokojnie – zanim się poddasz i sięgniesz po mleko modyfikowane, wypróbuj sposoby na pobudzenie laktacji. Sprawdziliśmy, które są naprawdę skuteczne, a także czy warto sięgać po suplementy na laktację.
Problem z laktacją dotyczy bardzo wielu mam – zwłaszcza tych młodych i niedoświadczonych. Gdy wyobrażenia o miłych chwilach spędzonych na karmieniu maluszka okazują się niemożliwe do realizacji, niejedna mama się załamuje. W obawie o to, że dziecko będzie głodne i nie przybierze na wadze, kobiety odruchowo sięgają po mleko modyfikowane. Tymczasem zamiast się poddawać, warto spróbować zawalczyć o laktację – powód jej zatrzymania może być naprawdę banalny!

Problemy z laktacją: przyczyny

Przyczyn problemu z ilością mleka w piersiach może być wiele. Każdorazowo warto zdiagnozować problem, konsultując się z lekarzem specjalistą. Do najczęstszych powodów niedostatecznej ilości pokarmu w piersiach należą:
  • niedorozwój gruczołu sutkowego,
  • kłopoty hormonalne,
  • zabiegi chirurgiczne w obrębie piersi,
  • choroby: cukrzyca, anemia, niedoczynność tarczycy,
  • nieodpowiednia dieta, uboga w składniki odżywcze,
  • stres, spowodowany różnymi sytuacjami życiowymi

Jak się okazuje, ostatnie z podanych przyczyn: a więc dieta i stres, są najczęstszymi powodami problemów z produkcją mleka. Na szczęście, w odróżnieniu od przyczyn typowo zdrowotnych, te kłopoty można w miarę szybko usunąć, przywracając prawidłową pracę gruczołów mlecznych.

10 naturalnych sposobów na pobudzenie laktacji

Zanim zrezygnujesz z walki o laktację i zdecydujesz się na podanie dziecku mleka modyfikowanego, spróbuj jeszcze raz. Pamiętaj, że nic nie jest lepsze dla niemowlęcia niż mleko mamy – bogate we wszystkie składniki, które są niezbędne do zrównoważonego rozwoju. Sam proces karmienia piersią buduje między dzieckiem a matką więź. Dlatego też o laktację naprawdę warto zawalczyć!

Przystawiaj dziecko do piersi regularnie

Pierś nie produkuje mleka na okrągło. Aby powstało, musi być właściwie stymulowana – pokarm tworzy się wówczas, gdy dziecko ssie. Prolaktyna uwalniająca się do krwi daje wtedy sygnał gruczołom mlecznym, że należy zwiększyć produkcję pokarmu. Przystawiaj maluszka raz do jednej, raz do drugiej piersi, nawet co godzinę.

Dobrym sposobem na regularne pobudzanie piersi do produkcji mleka jest także spanie z dzieckiem. Ty będziesz mogła pozwolić sobie na odrobinę odpoczynku, a maluch będzie miał dostęp do piersi wtedy, gdy będzie go potrzebował.

Nocne karmienie piersią

Prolaktyna wydziela się w większej ilości nocą. Postaraj się karmić malucha piersią również i wtedy – wówczas laktacja na pewno zostanie pobudzona.

Pij wodę na pobudzenie laktacji

Karmiąca kobieta musi dużo pić. Do produkcji mleka jest konieczna woda – wypijaj jej nawet 2-3 litry każdego dnia. W skład wypijanych płynów można wliczyć również słabe herbatki oraz soki owocowe, najlepiej wyciskane samodzielnie. Uwaga – nie przesadzaj z nimi, gdyż owoce zawierają sporo cukrów.

Stosuj zioła, które wspomogą laktację

Koper włoski, kminek, anyż i czarnuszka sprawdzą się idealnie do przygotowywania naparów, które działają moczopędnie, a jednocześnie – wspomagają laktację. Możesz zdecydować się też na gotowe mieszanki ziół pobudzających laktację.

Suplementy na laktację

Na rynku dostępne są również suplementy pobudzające laktację, sformułowane na bazie odpowiednich ziół. Jakie jest ich działanie? Jak się okazuje, oparte są często na słodzie jęczmiennym, który doskonale wspomaga produkcję mleka. Suplementy na laktację często zawierają także zioła uspokajające, takie jak melisa, które zredukują stres hamujący laktację.

Suplementy na laktację występują najczęściej w formie herbatek lub rozpuszczalnego proszku. Mogą stanowić cenne wsparcie w produkcji pokarmu – oczywiście, gdy stosujesz je zgodnie z zaleceniami producenta. O używaniu suplementów warto porozmawiać także z lekarzem rodzinnym.

Odżywiaj się zdrowo

Karmiąca mama powinna się zdrowo odżywiać. Jedz regularnie, nie doprowadzając do głodu – on także może wpłynąć źle na laktację. Sięgaj po ryby i chude mięso, pełnoziarniste pieczywo, świeże warzywa i owoce. Unikaj przetworzonych produktów i słodyczy.

Wykonuj masaże piersi

Delikatny masaż piersi to kolejny sposób na pobudzenie produkcji mleka. Możesz wykonywać go w trakcie ciepłej kąpieli lub po niej, wmasowując balsam, który jednocześnie zadba o ich dobry wygląd.

Wysypiaj się, aby pobudzić laktację

Pewnie niejedna młoda mama, słysząc tę radę, wybuchnie śmiechem. Bo i jak wyspać się przy noworodku wymagającym nieustannej uwagi? Mimo to dołóż wszelkich starań, by znaleźć czas na odpowiednią ilość snu. Nieoceniona okaże się tu pomoc taty maluszka. Wyspana mama to szczęśliwa mama, a poza tym – zregenerowany organizm łatwiej i szybciej wyprodukuje niezbędny dla dziecka pokarm.

Unikaj szałwii!

Udowodniono, że szałwia, mimo wielu walorów prozdrowotnych, hamuje laktację. Unikaj picia naparów z tego zioła i zażywania go w jakiejkolwiek innej postaci (występuje np. w niektórych landrynkach).

Odciągaj mleko między karmieniami

Gdy maluszek nie jest skory do częstego jedzenia, pomiędzy karmieniami odciągaj mleko laktatorem. To konieczne, by pobudzić piersi do stałej produkcji pokarmu.
Czasem, by pobudzić laktację, wystarczy zastosować małe zmiany w codziennym trybie życia. Nie zrażaj się więc, gdy pokarmu w twoich piersiach jest zbyt mało – dla dobra swojego i maluszka spróbuj zrobić wszystko, by pobudzić produkcję mleka.
Autorka: Joanna Stanuch

Pobudzanie laktacji - najczęściej zadawane pytania

Czy masowanie piersi pomaga w pobudzeniu laktacji?
Tak, masowanie piersi jest skuteczną metodą na pobudzenie laktacji, ponieważ pomaga rozprowadzić hormon prolaktyny, który jest odpowiedzialny za produkcję mleka.

Czy picie dużej ilości wody pomaga w pobudzeniu laktacji?
Tak, picie dużej ilości wody pomaga w utrzymaniu dobrego nawodnienia organizmu, co może przyczynić się do pobudzenia laktacji.

Czy stres może utrudnić pobudzenie laktacji?
Tak, stres może utrudnić pobudzenie laktacji, ponieważ może zaburzać produkcję hormonów odpowiedzialnych za laktację. Dlatego ważne jest, aby utrzymać jak najwięcej spokoju i relaksu podczas procesu pobudzania laktacji.