Data modyfikacji:

Jak pozbyć się kataru w jeden dzień u dziecka?

Każdy rodzic wie, że z pozoru niewinny katar może skutecznie zburzyć rodzinny spokój. Dziecko staje się często marudne, nie może swobodnie oddychać, jeść i spać. Co więcej, z kataru nieraz rozwija się większe przeziębienie czy choroba. Jak pozbyć się kataru w jeden dzień u dziecka? Jest to raczej niemożliwe, jednak podjęte działania z pewnością skrócą czas powrotu do zdrowia i poprawią samopoczucie. Podpowiadamy, jak to zrobić.
jak pozbyć się kataru u dziecka w jeden dzień

Katar katarowi nierówny

Katar u dziecka może przyjmować różną konsystencję i zabarwienie – formę kataru wodnistego lub gęstego, przezroczystego bądź żółtego czy zielonego. Katarowi nieraz towarzyszy ból głowy, drapanie w gardle i stan podgorączkowy, a zdarza się, że dziecko ma tylko odczucie zatkanego nosa bez towarzyszącej wydzieliny. Ponadto stan dziecka zależy od wieku. O ile w przypadku kilkulatka katar jest zwykle objawem lekkiego stanu przeziębieniowego, o tyle u noworodków czy niemowlaków stanowi duże zagrożenie. U takich maluszków bowiem, zwłaszcza jeśli nie potrafią jeszcze siadać, a wydzielina nie może swobodnie wypływać, dość często dochodzi do dalszego rozwoju infekcji. Podstawowym środkiem zaradczym w przypadku każdego kataru jest więc regularnie oczyszczanie nosa. Idealnie, jeśli dziecko potrafi robić to samodzielnie. Gdy ma trudność lub jest zbyt małe, najlepiej sięgnąć po aspirator. Noworodki i leżące niemowlęta trzeba bardzo często pionizować i nosić na rękach, aby wydzielina mogła swobodnie z nosa wypłynąć.

Jak pozbyć się kataru w 5 minut?

W porzekadle mówiącym, że „katar nieleczony trwa 7 dni, a leczony tydzień”, jest niestety sporo prawdy. Naturalnie, że chcielibyśmy szybko pozbyć się kataru, jednak potrzeba na to trochę czasu. Oczywiście, zastosowane oczyszczanie i nawilżanie może przynieść szybką ulgę, jednak trudno jest mówić o wyleczeniu w czasie 5 minut czy jednego dnia. Niemniej, nie oznacza to, że mamy czekać aż dolegliwość sama minie, pamiętając chociażby o tym, że u dzieci ze zwykłego kataru nieraz rozwija się większa infekcja, między innymi zapalenie uszu.
Samo udrożnianie nosa może okazać się nie tak łatwe. Warto zastosować wtedy wodę morską, która przyczyni się do obkurczenia śluzówki nosa i ułatwi usunięcie wydzieliny. Po preparat można sięgać wielokrotnie w ciągu dnia już w przypadku bardzo małych dzieci. Po zabiegu oczyszczania noska warto dodatkowo zastosować krople obkurczające śluzówkę, które już po paru minutach przynoszą ulgę, udrożniając nos. Przyda się to szczególnie przed drzemką lub wieczornym zaśnięciem, jak również przed posiłkiem. Preparatu nie można jednak stosować dłużej niż kilka dni, koniecznie według zaleceń na opakowaniu.
Przy gęstym katarze dobre efekty przynoszą również inhalacje, które służą udrożnianiu nosa, podawaniu leków czy nawilżaniu dróg oddechowych. Wystarczy zastosowanie soli fizjologicznej, chyba że lekarz zaleci konkretne leki. Pomocne są także kąpiele z kilkoma kroplami olejków do inhalacji. Takie kąpiele będę z pewnością dobrą alternatywą, jeśli maluch wzbrania się przed inhalatorem. Natomiast, gdy maluch ma gęsty katar, w jego usuwaniu pomoże dostępna już za kilka złotych maść majerankowa. Niewielką ilość maści należy rozsmarować pod noskiem dziecka, aby ułatwić udrożnienie i oddychanie. W aptece są również dostępne specjalne plasterki na katar z olejkami eterycznymi dla dzieci. Takie plasterki nasączone są olejkami, które stopniowo uwalniane udrożniają nos, ułatwiają oddychanie, a tym samym zmniejszają dyskomfort zatkanego nosa, szczególnie w nocy.
Równie ważne co oczyszczanie nosa jest zadbanie o odpowiednią temperaturę w pokoju, częste wietrzenie i nawilżanie. Zimą w sezonie grzewczym na ciepłe kaloryfery dobrze jest położyć wilgotne ręczniki. Ponadto, jeśli maluch ma tylko katar lub zatkany nos, nie ma podwyższonej temperatury i nie skarży się na gorsze samopoczucie, można, a nawet trzeba wychodzić na spacery. Chłodne powietrze świetnie obkurcza śluzówkę nosa, pozwalając na swobodne oddychanie.
Przy każdym katarze dziecka warto też działać podobnie jak przy każdym przeziębieniu, czyli przede wszystkim zadbać o nawilżenie organizmu. Należy jak najczęściej podawać dziecku do picia wodę, letnią owocową herbatkę, wyciskany sok czy sok z malin. Dietę dobrze jest wzbogacić o świeże warzywa, owoce i kasze.
Jeśli dziecko jest malutkie lub mimo domowych sposobów stan pociechy nie poprawia się bądź pojawiają się dodatkowe dolegliwości (na przykład kaszel), należy skonsultować się z lekarzem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska