Data publikacji:

Jak uzupełnić żelazo u dziecka?

Żelazo odgrywa istotną rolę w zdrowiu każdego człowieka, bez względu na wiek. Warto jednak wiedzieć, że nasze dzieci są szczególnie podatne na jego niedobory. Niski poziom żelaza dotyczy najczęściej niemowląt oraz młodzieży. W tym artykule podpowiadamy, jak uzupełnić żelazo u dziecka. Sprawdź!
Jak uzupełnić żelazo u dziecka

Żelazo u dzieci – czemu jest tak ważne?

Żelazo to mikroelement, który jest niezbędny organizmowi do przeprowadzania wielu istotnych procesów. Jest również konieczne do syntezy hemu, który wchodzi w skład hemoglobiny – białka, które transportuje tlen wraz z krwią. Z tego względu żelazo odpowiada za właściwe odżywienie komórek całego ciała oraz ich prawidłowe funkcjonowanie. Jedną z najczęstszych konsekwencji niedoboru żelaza jest niedokrwistość, czyli anemia.

Niedobór żelaza u dziecka – przyczyny i objawy

Na początku warto zaznaczyć, że niedobór żelaza u niemowlaka czy starszego dziecka nie musi stanowić powodu do paniki. Pamiętaj, że dzieci ze względu na ciągły wzrost organizmu wykazują wzmożone zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Przyczyny niedoboru żelaza u dzieci mogą być bardzo zróżnicowane. U niemowląt zwykle mają one związek z wcześniactwem, małą masą urodzeniową czy niedokrwistością matki w czasie ciąży. Niskie żelazo u niemowląt może być spowodowane także krótkim okresem karmienia piersią lub jego brakiem.
U kilkuletnich dzieci przyczynami niskiego żelaza mogą być:
  • nieprawidłowa dieta uboga w żelazo,
  • zaburzenia wchłaniania,
  • pasożyty,
  • choroby związane z przewlekłym krwawieniem.
  • Jakie symptomy mogą świadczyć o niskim żelazie u dziecka? Podstawą jest, rzecz jasna, badanie krwi, które w jasny sposób stwierdzi, czy poziom pierwiastka w organizmie dziecka jest prawidłowy. Jaka jest norma żelaza u dzieci?
  • niemowlęta do 6. miesiąca życia: 35–155 µg/dl,
  • dzieci od 6. miesiąca do 15. roku życia: 45–185 µg/dl,
  • dziewczęta powyżej 15 lat: 40–145 µg/dl,
  • chłopcy powyżej 15 lat: 55–160 µg/dl.
  • Zanim jednak udasz się na badania krwi ze swoim dzieckiem, możesz dostrzec u niego inne symptomy niskiego żelaza. Należą do nich:
  • osłabienie,
  • bladość powłok,
  • problemy z koncentracją,
  • zahamowanie wzrostu masy ciała,
  • wygładzenie powierzchni języka,
  • zawroty głowy,
  • często pojawiające się zajady,
  • nawracające infekcje.
  • Niskie żelazo u dziecka – kiedy do lekarza?

    Do pediatry warto udać się natychmiast po dostrzeżeniu symptomów niskiego żelaza u dziecka. Zwykle spowodowany jest on niegroźnymi przyczynami, takimi jak niedobory w diecie, jednak u źródła problemu może leżeć także poważna choroba. Podstawą jest więc przeprowadzenie badań, które określą powód niskiego żelaza.
    Lekarz może zalecić stosowanie suplementów diety z żelazem, które powinny wyregulować jego poziom i prędko poprawić stan dziecka. Bardzo ważne jest także wprowadzenie zmian w jadłospisie malucha – zdrowa dieta to podstawa odpowiedniego poziomu żelaza.

    Żelazo dla dzieci – w jaki sposób uzupełnić je dietą?

    Odpowiednio skomponowany jadłospis pomoże w uzupełnieniu niedoborów żelaza u dziecka.

    Podawaj posiłki bogate w żelazo

    Dowiedz się, jakie produkty spożywcze zawierają najwięcej żelaza. Pierwiastek ten obecny jest tak naprawdę w większości posiłków – znajdziesz go w warzywach, owocach, mięsie, jajach i rybach.

    Postaw na żelazo hemowe

    Pamiętaj, że żelazo występuje pod dwoma postaciami: hemową i niehemową. Pierwsza jest zdecydowanie lepiej przyswajalna, a jej źródłami są przede wszystkim pokarmy odzwierzęce. Hemowe żelazo znajduje się zwłaszcza w wieprzowinie, wołowinie i drobiu.
    Źródłami niehemowego żelaza, trudniej przyswajalnego, są szczególnie warzywa strączkowe oraz kasze. Niższa przyswajalność nie oznacza jednak, że nie powinnaś podawać tych produktów dziecku! Dla zwiększenia skuteczności łącz różne źródła żelaza hemowego i niehemowego. A poza tym...

    ...nie zapominaj o witaminie C

    Dowiedziono, że obecna w wielu roślinach witamina C znacznie zwiększa wchłanianie żelaza. Posiłki mięsne warto więc serwować dziecku wraz ze świeżymi warzywami, zwłaszcza zielonymi: natką pietruszki, brokułem, sałatą, strączkami.

    Ostrożnie z napojami i nabiałem

    Niektóre napoje mogą obniżać przyswajalność żelaza. Do posiłku nie podawaj dziecku herbat, naparów ziołowych i kakao. Źródeł żelaza nie należy łączyć także z nabiałem, ponieważ zawarty w nim wapń obniża wchłanianie żelaza. Zrezygnuj więc z sera w zapiekance z mięsem lub na kanapce z szynką (zamiast tego lepiej użyj świeżych warzyw).

    Żelazo dla dzieci – jaki suplement wybrać?

    Pamiętaj, że podstawą w walce o odpowiedni poziom żelaza u dziecka powinna być zawsze dieta. Suplementacja ma za zadanie jedynie wesprzeć zdrowe odżywianie. Jaki suplement z żelazem dla malucha wybrać?
    Skoncentruj się przede wszystkim na preparatach zawierających chelat żelaza, który wchłania się do organizmu pięciokrotnie szybciej niż inne związki. Suplementy z żelazem należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza; ich przedawkowanie może nieść ze sobą poważne problemy trawienne, a nawet uszkadzać trzustkę oraz wątrobę.

    Niskie żelazo u dziecka – podsumowanie

    Niski poziom żelaza u dziecka to częsty problem, który w większości przypadków można szybko zażegnać za pomocą diety i suplementacji. Pamiętaj szczególnie o kilku zasadach komponowania dziecięcego jadłospisu bogatego w niezbędny pierwiastek.
    Zdjęcie: Evanto
    Autor: Joanna Plech